To, že Slovensko je plné talentovaných hudobníkov už všetci dávno vedia. Smutné je však to, že tu máme veľmi veľa hudobných skupín, ktoré tvoria hudbu na svetovej úrovni, ale pozná ich len úzky okruh ľudí.
Je toho veľa, čím by sa mohol Slovák pochváliť v zahraničí. Úspešní športovci, prírodné bohatstvo, či kultúrne dedičstvo. Avšak napadlo niekoho, že na Slovensku máme taktiež kvalitných hudobníkov spievajúcich v angličtine, ktorých tvorbu by si mohol pustiť ktokoľvek zo zahraničia a ocenil by ju? Nech sa páči. Desať slovenských hudobných skupín a spevákov, ktorí tvoria originálnu hudbu kvalitou sa rovnajúcu svetovému trhu.
1. Walter Schnitzelsson
Tradičný rock-n-roll s jemným nádychom indie inšpirovaný klasikami 90. rokov. Počiatok skupiny sa datuje do roku 2010. K presadeniu na hudobnú scénu im najviac dopomohla skupina Para, ktorá im umožnila robiť predskokanov na ich turné. V roku 2013 vyhrali ocenenie Radio Head Awards ako nováčik roka. Walter Schnitzelsson sa skladá z troch členov a tými sú Jozef Rezník (spev, gitara), ktorý je od roku 2015 súčasťou Pary. Ďalej Jakub Joštiak (basa) a Miroslav Michale (bicie). Na svojom konte majú dva albumy, Fever z roku 2013 a minuloročný Sugar Kids Won’t Stop Screaming.
2. Papyllon
Melodický indie-rock, ktorý v sebe mixuje prvky elektroniky a popu. Päťčlenná hudobná skupina pôvodom z Prešova bola založená v roku 2010, kedy vyhrali súťaž mladých talentov Prešovský Liverpool. V roku 2017 kapela vydala svoj debutový album s rovnomenným názvom – Papyllon. Odvtedy uverejnili iba dve krátke EP a zopár sólo skladieb. Napriek tomu si však už stihli zahrať aj na festivaloch ako Grape či Rock For People.
3. The Youniverse
Projekt gitaristu Jerguša Oravca a speváčky Tammy Nižňanskej sa dá len ťažko žánrovo zaradiť. Ako sama Tammy prehlásila: „Chceme vytvoriť kapelu, ktorá bude znieť, ako keby mali Led Zeppelin a Kanye West spolu dieťa.“ A hľa, podarilo sa im to. O tom svedčí napríklad aj debutový album s názvom CMYK, ktorý veľmi presne znázorňuje ich rôznorodosť. Vznikli v roku 2015, avšak ustálenie členov prišlo až v roku 2017, kedy sa do skupiny pridal basgitarista Šimon Vladár a bubeník Adam Olexík.
4. Don’t Trust Butterflies
Mladá partia štyroch chalanov z Bratislavy, ktorá svoju kariéru začínala v garáži, už stihla vydať za svoje trojročné pôsobenie dva ucelené projekty. Debutové EP Red Butterfly a album Where’s Gregor?, ktorý vyšiel pred necelým mesiacom. Hlavným členom skupiny je spevák Simon Štubniak známy aj ako The Curly Simon, výherca minuloročných Radio Head Awards v kategórii objav roka. V roku 2017 vydali svoju prvú skladbu Colors, s ktorou sa im nasledovne podarilo aj vyhrať rebríček Demovnica na Rádiu_FM. V roku 2019 vyhrali cenu Radio Head Awards ako nováčik roka a zahrali si aj na festivale Grape. Ich hudba sa nesie v duchu indie-popu s prvkami rapu.
5. Zea
Tanečníčka Alžbeta Ferancová, tvoriaca hudbu pod pseudonymom Zea, je unikátom slovenskej hudobnej scény. Nielen svojim exotickým zjavom, ale tiež tým, že je to jediná R&B speváčka na Slovensku dosahujúca takých kvalít. Svoj debutový album Burning Light vydala v polovici septembra tohoto roku. Do povedomia sa však dostala vďaka jej priateľovi raperovi Pauliemu Garandovi, ktorému hosťovala na skladbe Loco.
6. Tolstoys
Päťčlenný projekt speváčky Ely Tolstovej je charakteristický svojim elegantným prejavom éterického dream-popu. Ich Debutový album Botanika vyšiel v roku 2017 a rovno s ním vyhrali aj Radio Head Awards ako debut roku. To čo sa podarilo Tolstoys za tri roky, niekto nestihne ani za desať. Za svoje krátke pôsobenie majú na konte vystúpenia na obrovských letných festivaloch ako Colours of Ostrava, Grape, MENT v Ljublane, Nouvelle v Prahe, BUSH v Budapešti, či najprestížnejší show-case festival v Európe Eurosonic Noorderslag.
7. Kristina Lash & Jakob Grey
Kristína Mihaľová a Jakub Šedivý patria medzi výrazné mladé osobnosti slovenskej hudobnej scény. Obaja študovali na konzervatóriu v Prahe, no ich pôsobenie na Slovensku odštartovala výhra v súťaži Nové tváre slovenského jazzu, kde získali ocenenie Objav roka 2017. Odvtedy sa predstavili na pódiách pred svetovými hviezdami ako Stanley Clarke alebo Candy Dulfer. Taktiež koncertovali v Paríži a na známom jazzovom festivale Jazz à cours et à jardins 2019 v Lyone. Cez leto vydali svoj dlho-očakávaný debutový album Sleepin‘ With The Lights On. Dlho fungovali len ako jazzové duo, no na albume máme možnosť vidieť jemnú zmenu štýlu. Celý album sa nesie v melódiách moderného pop-soulu.
8. Luvver
Luvver je trojčlenné zoskupenia hudobníkov z Nitry tvoriacich crydance/indie-pop. Vo svojich textoch o sebe radi hovoria v tretej osobe. Ich tvorba je ovplyvnená rockovým pozadím skupín ako Depeche Mode, The Neighbourhood, či Lorde. Sú známi svojim energickým a umeleckým vystúpením. História Luvver však siaha až do roku 2013 kedy vznikli ešte pod menom Fresh Out Of The Bus, ale v roku 2018 prešli prerodom do formácie Luvver ako ich poznáme dnes. Odvtedy však vydali len zopár samostatných skladieb.
9. King Shaolin
New-age popová skupina King Shaolin pôvodom z Bratislavy vznikla v roku 2011 a ich debutové CD vyšlo v roku 2012. Odvtedy už stihli vydať 6 ucelených hudobných projektov, posledný album vyšiel v marci tohto roku a nesie názov Mind Game. Na Slovensku sú stálicou, ich skladby boli v súčasťou pravidelnej rotácie všetkých Slovenských rádií. Dlho pôsobili ako koncertná skupina pre speváčku Celeste Buckingham s ktorou mali možnosť vystúpiť aj na festivale Sziget.
10. Diego
Diego je z pomedzi vyššie spomínaných skupín úplne najstaršie. Ich vznik sa datuje do roku 2004, debutový album s rovnomenným názvom ako má kapela vydali v roku 2005. V týchto rokoch boli najúspešnejšou alternative-blues skupinou na Slovensku. Odvtedy vydali dva albumy, Peripheries v roku 2009 a Et in Arcadia Diego v roku 2016. Pri tvorbe každej jednej skladby si dávajú veľmi záležať na každom detaile, pre to im aj tvorba hudby trvá tak dlho. Našťastie pri nich platí staré známe porekadlo: „Na dobré sa čakať oplatí“. A u skupiny Diego to platí dvakrát.
Slovenská hudobná scéna obsahuje veľa dobrej a zaujímavej hudby, ktorá si zaslúži pozornosť zahraničného trhu. Máme šťastie, že na tak malom území máme toľko umelcov, ktorí tvoria hudbu na svetovej úrovni. V prípade, že vás náš zoznam zaujal, môžete si výber piesní od vyššie spomenutých umelcov vypočuť na Spotify.
Vdaka za clanok. Ale tiez vdaka za ludi, ktori hraju, lebo si chcu zahrat pre seba, tak ako vedia a ako chcu. Ja som vyrastal na ard-rocku 70-tych rokov Collegium musicum, Yes, Fermatu, Stromboli nevynimajuc … Dakujem za velmi dobry clanok.
Dusan