Kreatívno-experimentálny fotoateliér (KEFA) spustil výzvu pre amatérskych i profesionálnych fotografov. Jej cieľom bolo v krátkych časových intervaloch vytvoriť snímky na rôzne témy.
O peripetiách, ale aj pozitívach súťaže v digitálnom priestore porozprávala Lucia Škripcová.
V čase koronakrízy sa plnia na sociálnych sieťach rôzne výzvy. S jednou, fotografickou, ste prišli aj vy. O čo išlo vo výzve, ktorá nesie názov 35ka?
35ka je zábavný, ale zároveň stresujúci formát, ktorý núti študentov vydať zo seba to najlepšie v krátkom čase. Postupne dostanú súťažiaci 5 tém a na odfotenie každej majú 35 minút. Ďalších 35 minút je určených na úpravu fotografií a ich odovzdanie.
Absolventi často po tom, čo odišli zo školy, už nenašli cestu k foteniu pre radosť.
Ako sa mohli účastníci dozvedieť o tejto súťaži?
Informácie sme šírili len na našich sociálnych sieťach – na Facebooku a Instagrame. Informovali sme študentov o 35ke na online vyučovaní jednotlivých predmetov. Žiadne veľké promo sa nekonalo, aj preto nás tak potešil počet súťažiacich.
Súťažné práce sa ukladali do digitálneho úložiska. Stalo sa, že niekto nestihol nahrať fotku alebo ju nahral po časovom limite?
Jedna študentka to prešvihla o pár sekúnd, ale zľutovali sme sa a umožnili sme jej fotky nahrať. Pokiaľ by to však prešvihla o dlhší čas, boli by sme nekompromisní. V konečnom dôsledku, aj preto je to challenge.
35ka mala dve kategórie, a to študenti a absolventi. Čo mali spoločné a čo, naopak, rozdielne?
Témy mali rovnaké, ale zatiaľ čo študenti mali na každú z piatich tém len 35 minút, absolventi mali na všetko 24 hodín. Predsa len, nie každý si vie nájsť vo svojom pracovnom harmonograme pol dňa voľno na to, aby len fotil. Zároveň je to spôsob, ako študentov a absolventov spojiť, majú sa od seba navzájom čo učiť a môže im to len pomôcť v ich budúcej tvorbe. Absolventi často po tom, čo odišli zo školy, už nenašli cestu k foteniu pre radosť. 35ka možno niektorých z nich nakopla, aby opäť vzali do ruky foťák a kreatívne si uleteli.
Koľko prihlásených účastníkov bolo v každej kategórii?
Študentov bolo 22 a absolventov 9.
Podľa čoho sa vyberali témy a kto bol ich autorom? Viem, že jedna z nich, konkrétne Pohľadnica z domu, bola inšpiráciou od fotografky Veroniky Welinny Nagyovej.
Témy vyberali členovia poroty, každý podľa svojho uváženia. Povedala by som, že v každej sa odzrkadlilo, ako daný pedagóg vníma nielen fotografiu, ale aj aktuálnu situáciu. Dve témy navrhli doktorandi, ktorí vyučujú fotografické predmety. Autorom témy Svet za zrkadlom bol Kristián Pribila, Dominik Mičuda prišiel s témou Pred a po. Ďalšie dve témy pochádzali od pedagógov FMK. Moja téma bola Sila a Marek Šimončič vybral Ženu v červenom. Chceli sme ich 5, preto sme poslednú vybrali od Welinn z výzvy karARTéna, ktorá prebiehala na jej Instagrame.
Formát 35ka nevznikol kvôli koronavírusu a štúdiu na diaľku, ale existoval už predtým. Kto stál pri jeho vzniku a odkedy sa výzva vyhlasuje?
Na počiatku bolo svetlo, a potom bol Kristián Pribila (smiech). Ten si ešte ako študent vymyslel 35ku a pár rokov ju aj organizoval. Presný rok si už nepamätám, ale tipujem to na 2015/2016.
35ku chceme tiež otvoriť verejnosti a prilákať aj fotografov, ktorí nie sú #fmkpeople.
V čom bol tento ročník iný?
Pôvodne sme mali veľké plány, ale tie kvôli aktuálnej situácii padli. Nejako sme sa pozviechali a jedného dňa sme si ako organizátori zavolali a dohadovali sme sa, či to neskúsime online. Instagramové live vysielania sú teraz v kurze, a tak sme to skúsili aj my na účte kreatívno-experimentálneho fotoateliéru.
Víťazné práce vyberala porota, ktorá navrhla témy. Podľa akých kritérií sa posudzovali najlepšie práce?
Každý člen poroty v tom hľadal niečo iné. Ideálna je ale kombinácia zvládnutej techniky, dobrého nápadu a bezchybného prevedenia.
Mala každá téma víťaza alebo bol len celkový víťaz?
Porotca, ktorý tému vymyslel, vybral víťaza svojej témy. Všetci členovia poroty sme spoločne vybrali aj celkového víťaza, ktorého všetky odovzdané fotky stáli za to.
Čo získali víťazi oboch kategórií?
Nehynúcu slávu a dobrý pocit. Žiadne konkrétne ceny premyslené nemáme, ale keď sa situácia upokojí, niečo pre nich vymyslíme. Prinajmenšom im vytlačíme diplom (smiech).
Ako by sa dala súťaž posunúť v ďalších ročníkoch?
Už teraz máme prešpekulované, že chceme do poroty aj ľudí z externého prostredia. Niekto sa už sľúbil, ale nechcem predbiehať. Chceme tiež 35ku otvoriť verejnosti a prilákať aj fotografov, ktorí nie sú #fmkpeople. Na streame absolventov vznikol nápad, aby sa 35ka obrátila. Študenti vymyslia témy a my, pedagógovia a doktorandi, ich budeme musieť nafotiť. Vyzerá to tak, že myšlienku zrealizujeme ešte v najbližších týždňoch. Rovnako rozmýšľame, že by sme pokračovanie online 35ky spravili ešte v tomto období.
Viem, že KEFA mal vystavovať práce študentov, no kvôli koronavírusu sa nekonajú kultúrne podujatia. Chystáte nejakú náhradu, prípadne iné aktivity?
Zrušila sa nám klauzúrna výstava, ale aktuálne pracujeme na jej presune do online prostredia. Ak všetko vyjde tak, ako dúfame, v prvej polovici mája by mala byť „vernisáž“.
Výsledky súťaže v kategórii študentov:
Celkový víťaz: Marcel Nagy (Mgr. 2 KOMU)
- Víťaz v téme Žena v červenom: Marcel Nagy (Mgr. 2 KOMU)
- Víťaz v téme Svet za zrkadlom: Zdenka Hamarová (Bc.3 KOMU)
- Víťaz v téme Sila: Alžbeta Labudová (Bc.3 KOMU)
- Víťaz v téme Pohľadnica z domu: Andrej Greguš (Bc.1 KOMU)
- Víťaz v téme Pred a po: Andrej Greguš (Bc.1 KOMU)
Post Views: 248