Ak chcete dosiahnuť dlhodobé výsledky, nestačí mesiac cvičiť. Pite, oddychujte a denne prejdite aspoň 10 000 krokov, hovorí fitness trénerka Klaudia Bartková.
Byť fitnesskou neznamená len mať nádhernú postavu. Je to sústavná drina a tvrdá disciplína, cesta za zdravým telom a výsledkami. Potrebné sú aj bohaté vedomosti. Klaudia momentálne študuje verejné zdravotníctvo, kde si ich dopĺňa.
V rámci trénovania a prípravy na súťaže spolupracuješ s trénerkou. V čom vidíš výhody práce pod jej vedením?
Na súťaž som sa nikdy nepripravovala sama. Som presvedčená, že je potrebné mať pri sebe niekoho, kto kriticky zhodnotí nedostatky a vyzdvihne pozitíva. Najprv som spolupracovala s trénerom, momentálne s trénerkou.
So ženou si viac rozumieš?
V kategórii Bikini fitness majú ženy odlišný pohľad na telo. Jednoducho sú kritickejšie, čo mi pomáha. Tréning spoločne konzultujeme a následne prispôsobíme stravu. Hlavný prínos pod vedením trénerky vidím v tom, že ma vďaka jej predošlým skúsenostiam vie motivovať.
Ako vyzerá tvoj tréning?
Záleží na tom, v akej som fáze a ako ďaleko je súťaž. Pri silovom tréningu a pri príprave na súťaž doň zaraďujem i kardio. Cvičím chrbát, ramená, nohy aj zadok.
https://www.instagram.com/p/B4vEoJdgL8O/?utm_source=ig_web_copy_link
Pri konzumácii jedla si zásadne proti držaniu drastickej diéty. Ako vyzerá tvoj bežný jedálniček?
Je dôležité dbať na dostatočný príjem bielkovín, ktorých zdrojom sú najmä vajíčka, mäso, proteínový prášok či tvaroh. Samozrejme, každý makronutrient má svoje osobitné zastúpenie, či už ide o sacharidy, alebo tuky.
Nesmiem zabudnúť ani na čerstvé ovocie a zeleninu. Nepochybným základom je tiež dodržiavanie pitného režimu. V poslednom čase obmedzujem mäso, ale to kvôli tomu, že mi veľmi nechutí.
Nemáš problém s dodržiavaním dohodnutej stravy?
Každý z nás má niekedy horšie obdobie, kedy stagnuje. Nie som ten typ človeka, ktorý očakáva okamžitú zmenu. Nedávam si záväzky, s ktorými chcem začať od zajtra, o týždeň alebo na Nový rok. Snažím sa skôr prehodnocovať svoje možnosti a schopnosti. Väčšinou si určím cieľ, ktorý chcem dosiahnuť.
Máš aj vlastných klientov. Ako pracuješ s ľuďmi, ktorí chcú okamžite viditeľné výsledky?
V takomto prípade sa im snažím vysvetliť, že trpezlivosť je nevyhnutná. Avšak pokiaľ klient sám nechce, naša spolupráca sa končí. Ak máme v pláne dosiahnuť dlhodobo udržateľné výsledky, nestačí mesiac intenzívneho cvičenia.
https://www.instagram.com/p/ByUu3O4igEe/?utm_source=ig_embed
Pri cvičení je dôležitá psychická rovnováha a motivácia. Ako si ich dokážeš udržať?
Pomáha mi podpora trénerky, klientov a priateľov. Rodina je pre mňa, samozrejme, tiež dôležitá, hoci spočiatku nevideli zmysel v tom, čo robím. Najzásadnejšie je byť športovcom telom aj dušou, byť aktívny a mať schopnosť priznať si pravdu.
Prečo väčšina ľudí nedosiahne cvičením viditeľné pokroky?
Každý, kto sa naozaj snaží a robí svoje maximum, dosiahne viditeľné výsledky. Pokiaľ podáš stopercentný výkon, toľko sa ti aj vráti. Nemusí to fungovať hneď od začiatku, nevyhnutné je priznať si chybu.
Paradoxne náročnejšie je priberanie. V prvej súťaži som aj ja mala problém s chudou postavou, až neskôr som dokázala nabrať svaly. Treba dbať na vytrvalosť, konzistentnosť, silový tréning a stravu. Nevyhnutný je tiež oddych.
Všetkého veľa škodí. Existuje maximálny počet hodín, ktorý je vhodné venovať cvičeniu?
U každého je to individuálne. Neplatí, že čím človek viac cvičí, tým je to lepšie. Často je najefektívnejšia zlatá stredná cesta. Väčšina mojich klientov začína s cvičením v rozmedzí dvakrát až trikrát do týždňa. Vtedy dokážu precvičiť celé telo, nie sú unavení, majú čas na oddych a dosiahnu viditeľné výsledky. Dopriať by si mali i aktívnu formu oddychu, napríklad pravidelné prechádzky na čerstvom vzduchu.
https://www.instagram.com/p/B7tsqLRHOVi/?utm_source=ig_embed
Čo by si odporučila ľuďom, ktorí chcú zlepšiť svoju kondíciu?
Okrem zdravej stravy a dodržiavania správneho pitného režimu odporúčam denne prejsť 10 000 krokov. Podstatné je tiež dať si pozor na stres. V dnešnej rýchlej dobe nie je možné sa mu úplne vyhnúť. Našťastie, existujú efektívne triky, ako ho aspoň regulovať.
Mnoho ľudí, medzi nimi aj študenti, majú problémy so zlým držaním tela či s bolesťami krčnej chrbtice.
Podľa mňa je „študentský život“ len výhovorka. Ja sama som sa bývala na internáte a pripravovala sa na dve súťaže. Ide o priority. Problém dnešnej doby je veľa stráveného času online. Kompenzácia tohto času venovaného práci alebo škole pohybom pomáha vyriešiť problémy s chrbticou.
Keď pociťujete, že máte takéto starosti, nenechajte ich zájsť do takého štádia, že budete musieť ísť na operáciu či nosiť korzet. Riešte to už vtedy, keď začínate pociťovať mierne bolesti. Ak pracujete s notebookom alebo s mobilom, robte si pravidelné prestávky. Zmeňte polohu tela, precvičte krk krúživými pohybmi.