Hlavnou myšlienkou filmu Ulička je poukázať na dva typy extrémizmu, ktoré sa v spoločnosti šíria. Na jednej strane sú ľudia, ktorí spochybňujú dejiny a históriu, na tej druhej sa nájde pár ďalších jednotlivcov, ktorí za deportácie vinia všetkých vtedajších obyvateľov Slovenského štátu.
Lexis Production je filmová produkcia, ktorú študenti založili počas štúdia na FMK. Tvoria ju Mário Puzder, Pierre Fabo a Martin Krolák. Fabovi v jeho práci vždy chýbal tím ľudí, s ktorým by to mohol ešte viac rozbehnúť. Vedel, že sám nedokáže urobiť veľký klip alebo krátky film. Na vysokej škole spoznal Mária Puzdera a Martina Kroláka a založili Lexis Production. V druhom ročníku si už natáčaním a strihaním videí začali zarábať.
Film poukazuje na dva typy extrémizmu
Snímku dokopy nakrúcali 6 dní a s filmom pracujú zhruba rok a tri mesiace. Príbeh je o mladej židovke a chlapcovi, ktorý ju miluje v dobe deportácií židov na Slovensku počas 2. svetovej vojny.
Námet, réžiu a strih mal pod taktovkou Pierre Fabo, kameramanom bol Mário Puzder, ktorý si tiež zahral dobového gardistu. Hudbu mal na starosti súbor FidliCanti z Horných Orešian a Michal Arvay z londýnskej hudobnej školy Point Blank Music School sa postaral o celú zvukovú postprodukciu.
Svoj nápad dokázali zrealizovať najmä s pomocou scenáristky Andrey Gregušovej, scénografky Barbory Labudovej a svojho kameramana Mária Puzdera. K vytvoreniu čo najreálnejšej snímky sa im podarilo zohnať viacero zaujímavých rekvizít, ako napríklad obleky Hlinkovej gardy. Na spolupráci sa podieľal aj klub historických vozidiel s názvom „Oldtimer“ zo Serede, ktorý na pár záberov prispel svojimi cennými historickými kúskami.
Hlavnou myšlienkou filmu Ulička je podľa Faba poukázať na dva typy extrémizmu, ktoré sa v spoločnosti šíria. Na jednej strane sú ľudia, ktorí spochybňujú dejiny a históriu, na tej druhej sa nájde pár ďalších jednotlivcov, ktorí za deportácie vinia všetkých vtedajších obyvateľov Slovenského štátu. „Z histórie vieme, že existovalo mnoho odvážnych ľudí, ktorí u seba doma schovávali židovských spoluobčanov alebo sa im snažili pomôcť rôznymi spôsobmi. Riskovali pri tom svoje životy aj životy svojich rodín,“ uviedol Fabo a následne pokračoval, „problémom súčasnosti však je prekrúcanie dejín. Netreba zabúdať na ťažké časy, ktorými si na našom území prešli naši predkovia. Tak dávno to ale nebolo.“
Medzi najvýraznejšie úspechy zaraďuje Fabo umiestnenie sa v prvej trojici najlepších snímok študentského filmového festivalu Frejm z roku 2019, kde v spolupráci so skupinou Smola a Hrušky a ich spoločným vtipným videoklipom s názvom „Český turista v Tatrách“ získal 3. miesto. Spolupracovali taktiež so speváčkou Simou, jazzovým majstrom Petrom Lipom či huslistom Marcom Rajtom.
V minulosti nakrútili úspešný krátky film Kobieta
Film Kobieta mal byť pôvodne len splnením zadania na jednom z predmetov na FMK. Študenti mali napísať scenár a nakrútiť krátky, 5- až 7-minútový film. Prácu do konca semestra odovzdať nestihli. Podľa ich slov termín nedodržali, keďže začalo vznikať dielo, ktoré si na dokončenie vyžadovalo oveľa viac času.
S námetom a scenárom prišiel Pierre Fabo. Spolu s Máriom Pudzerom a Alžbetou Horváthovou pracovali na filme sedem mesiacov, pričom si v ňom aj zahrali. „Kobieta bola mojím prvým dielom. Nabral som pri nej množstvo skúseností, ktoré som zúročil v ďalších projektoch. S odstupom času ju nevnímam až tak kvalitne, čo je v rámci rozvoja prirodzené,“ dodal Fabo. V kinách bude film Ulička 21. 3. 2020, a to v Smoleniciach a neskôr aj v Trnave.