Cnie sa vám za galériami či múzeami alebo by ste sa radi prešli po historických stavbách? Hoci prehliadky naživo nie sú dovolené, navštíviť tieto objekty môžete prostredníctvom tých virtuálnych. Niektoré ponúkajú aj zvukového sprievodcu, presvedčte sa sami.

Múzea zívajú prázdnotou, na obrazy v galériach nikto neupiera svoj zrak a hrady bez výkladov sprievodcov zrazu zmĺkli. Aj napriek tomu, že v najbližšej dobe sa nám možnosť fyzicky navštíviť spomínané budovy nenaskytne, milovníci histórie či umenia nemusia byť sklamaní. Veľké množstvo svetových múzeí či galérií poskytuje virtuálne prehliadky. Tento druh návštevy možno stráca svoje čaro, no aspoň sa vyhnete dlhým radám pri čakaní na lístok a budete môcť skonštatovať, že ste sa do múzea dostali so šálkou kávy či zakázanou zmrzlinou.

Britské múzeum v Londýne

Hneď na začiatok musíme spomenúť ikonické múzeum v srdci hlavného mesta Anglicka. Múzeum bolo prvýkrát verejnosti sprístupnené v januári roku 1759 a odvtedy sa jeho zbierky rozrastali o veľké množstvo skvostov. Aj vďaka tomu, sú považované za najkomplexnejšie na svete. Súčasťou expozícií sú nielen starobylé grécke či egyptské sochy, Rossetská doska, podľa ktorej sa rozlúštili hieroglyfy, ale aj osobná knižnica Juraja III. Šťastlivci, ktorí mali možnosť múzeum navštíviť osobne, tvrdia, že na preskúmanie všetkých exponátov vám nebude stačiť ani jeden celý deň. Vďaka virtuálnej prehliadke si môžete na návštevu tohto múzea vyhradiť hneď niekoľko dní. Tak sa budete môcť zaradiť ku 6 miliónom ľudí, ktorí ročne múzeum navštívia.

atteliér britské múzeum virtuálne prehliadky
Múzeum obsahuje 7 miliónov predmetov zo všetkých kontinentov sveta. Zdroj: pxfuel.com

Rijksmuseum v Amsterdame

Hlavné mesto Holandska je obľúbenou turistickou destináciou. Amsterdam nie je len o bicykloch, tulipánoch, ale aj o kultúre. Národné múzeum, ktoré ukrýva vzácne zbierky umenia všetkého druhu, môžete teraz navštíviť z pohodlia domova. Pred niekoľkými rokmi prešlo rozsiahlou rekonštrukciou, počas ktorej boli jeho exponáty chronologicky usporiadané podľa jednotlivých období. Dovtedy boli roztriedené najmä podľa materiálu či iných parametrov, ktoré jednotlivé diela spájali. Najväčším klenotom tohto múzea je maľba Nočná hliadka od Rembrandta van Rijna. Kritik denníka Guardian dokonca o diele tvrdil, že je len málo malieb, ktoré tak naliehavo hovoria o demokracii. Možno aj vďaka tomu, je spomínané dielo považované za pýchu holandského maliarstva.

atteliér múzeum Holandsko
Pred budovou múzea sa nachádza známy nápis, pri ktorom sa fotia návštevníci mesta Zdroj: flickr.com

Pergamonské múzeum v Berlíne

Ak sa zaujímate o starovek, nenechajte si ujsť prehliadku Pergamonského múzea v Nemecku. Jeho názov je odvodený od najväčšieho skvostu, ktorý sa v týchto priestoroch nachádza – Pergamonského oltára, ktorý pochádza z roku 170 p.n.l. Aj napriek tomu, že spomínaný objekt najviac upútava pozornosť návštevníkov, za spomenutie určite stoja dve ďalšie časti múzea, ktorými sú pasáž Blízkeho východu a oddelenie islamského umenia. Nachádza sa tu aj známa Ištarina brána pochádzajúca zo starovekého Babylonu. V prípade, že sa sem turisti rozhodnú dopraviť verejnou dopravou, využívajú berlínske metro. Nateraz vám postačí Google služba Arts & Culture alebo webová stránka berlínskeho múzea. Tam si spustíte virtuálne prehliadky.

virtuálne prehliadky atteliér múzeum
Dominantou múzea je Pergamonský oltár Zdroj: pixabay.com

Národná galéria umenia vo Washingtone

Vykročte za hranice Európy a pozrite sa na obrazy v galériách, napríklad v hlavnom meste USA.  Domov niekoľkých malieb, fotografií, sôch, grafík či diel úžitkového umenia pochádzajúcich z období od 13. storočia po súčasnosť môžete rovnako pozorovať z vášho domova. Ak sa niekedy rozhodnete pre návštevu tohto miesta, budete si môcť vybrať medzi dvoma výstavami. Dali by ste prednosť zbierke diel spojených s módou jednotlivých období alebo expozícii nesúcu meno podľa známeho holandského maliara Johanesa Vermeera?

Galéria vznikla aj vďaka americkému zberateľovi a ministrovi financií A. W. Mellonovi, ktorý po smrti odkázal všetky diela múzeu Zdroj: Wikimedia commons

Múzeum mincí a medailí v Kremnici

Nechceme opovrhovať naším krásnym Slovenskom a podceňovať kultúrne poklady, ktoré nepochybne skrýva. Rozhodli sme sa preto spomenúť aj múzeum v Kremnici. Archivár Pavol Križko oficiálne založil múzeum v tomto banskom meste v roku 1890. Predmety, ktoré sú jeho súčasťou, sa postupne zbierali už od roku 1724. Hoci názov múzea napovedá, čo je súčasťou expozícií, nemusíte sa obávať že informácie budú zamerané len na oblasť numizmatiky. Virtuálne prehliadky vám poskytnú prehľad nielen o histórii mesta Kremnica, ale aj o baníctve a hutníctve, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou tejto oblasti.

Mincovňa v Kremnici je zaradená medzi pamiatky Európskeho kultúrneho dedičstva Zdroj:pixabay.com

Spišský hrad

Náš posledný tip na virtuálnu prehliadku je tiež z domoviny. Spišský hrad patrí medzi najväčšie zrúcaninové hradné komplexy v strednej Európe. Hrad začal naberať podobu zrúcaniny po rozsiahlom požiari v roku 1780. Až o takmer dvesto rokov sa začali pamiatkári zaujímať o pozostatky histórie a zachraňovať stavbu. Dočasne je hrad prístupný iba formou virtuálnej prehliadky. Pôvodne bolo na stránke uvedené, že je možné zaparkovať pod hradom a odtiaľ prejsť pešo asi 10 minút. Dnes stačí zaparkovať za notebookom a počkať 10 sekúnd, kým sa stránka načíta.

virtuálne prehliadky spišský hrad
Hradby zrúcaniny sa nachádzajú 634 metrov nad morom Zdroj: flickr.com

Snáď sa čoskoro otvoria výstavné siete, expozície či hradné brány širokej verejnosti. Dovtedy nám postačia virtuálne prehliadky. Vďaka internetu sa môžeme presunúť na iné miesta a pritom zostať stále na jednom, čo bolo v nedávnej minulosti nezmyslom. Možno takáto návšteva vás motivuje a vyrazíte na miesta plné umenia či histórie osobne. Mnohí sa tiež tešia na otvorenie kinosál či divadiel, prečítajte si rozhovor s marketingovovou riaditeľkou toho trnavského.