Viaceré vlády uvažujú o vyradení mincí z obehu, iné to už schválili. Ale rozhodnutie nie je také ľahké ako vypnutie strojov v mincovni. Drobné sú pre niekoho príťažou, pre iných však môžu byť záchranou. Slováci si myslia, že ich zrušenie je dobrou voľbou.

Mince by sa však čoskoro mohli stať minulosťou – samozrejme, ak to vlády povolia. V krajinách po celom svete sa pravidelne vyskytujú kampane na zníženie produkcie nových mincí. Najnovšie sa takáto kampaň koná vo Veľkej Británii, ktorej kráľovská mincovňa začiatkom tohto roka uviedla, že prebytok mincí znamená, že v nasledujúcom desaťročí sa nebudú vyrábať ďalšie mince v hodnote 2 libry alebo 2 pence.

Kanada prestala vyrábať jednocentové mince v roku 2012, zatiaľ čo Austrália prestala vyrábať nové jednocentové a dvojcentové mince už v roku 1992. Bahamy sú najnovšou krajinou, ktorá zastavila výrobu mincí s najnižšou nominálnou hodnotou, a to pozastavením výroby na jednocentových mincí na konci januára 2020. Od konca roku tam nakupujúci nemôžu používať mince v hodnote jedného centu.

Odstránenie mincí však nie je také jednoduché ako zastavenie výroby mincovne.

Štúdia americkej obchodnej organizácie National Association of Convenience Stores odhaduje, že odpočítanie centov môže pri každej hotovostnej transakcii pridať až 2,5 sekundy. To nie je samo osebe významné množstvo, ale niekoľko miliónkrát denne to môže mať vplyv na celkovú produktivitu.

,,Myslím si, že verejnosť v bohatých priemyselných krajinách sa čoraz menej stáva závislou na minciach,“ hovorí Lisa Cook, akademická ekonómka a bývalá asistentka Bieleho domu počas Obamovej administratívy. „Po tom, čo Kanada v roku 2012 prestala raziť cent, myslím si, že tvorcovia politiky v ďalších priemyselných krajinách budú ochotnejší eliminovať mince nižšej hodnoty.“

Mince sa zbierajú aj do poháru
Malé mince by už čoskoro mohli byť minulosťou. Zdroj: Unsplash.com

Vyradenie mincí z obehu  však nie je také jednoduché ako zastavenie výroby mincovne. Pretože, aj keď veľa ľudí považuje nosenie alebo prijímanie drobných za bremeno, pre ostatných sú mince záchranou – a bez nich je ohrozená ich samotná existencia.

Charitatívne záujmy

Medzi tých, ktorí by pocítili najväčší dopad na svet bez mincí, patria charity, ktoré sa často spoliehajú na to, že sa ľudia pre dobrú vec impulzívne vzdajú svojich drobných mincí. „Určite sa začneme obávať, keď zmizne mechanizmus poskytovania charity, pokiaľ ide o drobné mince,“ hovorí Karl Wilding, výkonný riaditeľ National Council for Voluntary Organisations.

Významné množstvo peňazí je venované prostredníctvom mincí vhodených do charitatívnych plechoviek v pokladniciach obchodov alebo do nádob, ktoré majú v rukách žobráci na ulici. Podľa Charity Aid Foundation (CAF), priemyselného orgánu, bola v roku 2019 viac ako polovica všetkých darov britským charitatívnym organizáciám poskytnutá v hotovosti.

Pre mnohých ľudí je nosenie alebo prijímanie drobných príťažou, pre ostatných sú mince záchranou.

V samostatnom prieskume CAF sa zistilo, že charitatívne dary vo výške 320 miliónov libier (takmer 353 miliónov eur) v roku 2018 pochádza z drobných. „Hotovosť je stále zďaleka najbežnejším spôsobom, ako ľudia darujú peniaze na charitu, a nič nie je jednoduchšie ako vložiť ruku do vrecka a darovať niekoľko mincí na zbierku, “ hovorí Susan Pinkney, vedúca výskumu v CAF.

Napriek tomu, že pre mnohých ľudí je nosenie alebo prijímanie drobných príťažou, pre ostatných sú mince záchranou. Toho sa tiež obáva Felicity Spencer-Smith z britského Institute of Fundraising. ,,Existuje potenciálne širší dopad, ktorí by sme si mali uvedomiť,“ hovorí. Svoje o tom vie aj Trnavská charita, ktorej zástupcov sme tiež vyspovedali na našom webe.

Pre charity sú mince dôležité
Aj zopár mincí môže pomôcť chudobným ľuďom alebo charitám, ktoré sa o nich starajú. Zdroj: Pexels.com

,,V roku 2018 sa naši členovia podelili o viacero príkladov toho, ako pravidelné zbieranie mincí s malou hodnotou poskytuje veľmi potrebné prostriedky pre miestne a menšie charitatívne organizácie, a poukázali aj na dôležitosť drobných pri prvej skúsenosti darovania u malých detí.“

,,Mnoho ľudí má zvyk ešte zo školy, keď boli relatívne mladí a tak darujú malé množstvo peňazí,“ súhlasí Wilding. ,,Postupom času, keď nájdu dôvody, v ktoré veria, dajú viac.“ Ak táto cesta k charitatívnemu darcovstvu zmizne, finančná podpora by mohla vyschnúť.

Obavy bezdomovcov

Pre mnohých, ktorí prežívajú momentálne bez domova, môžu byť vyradenie mincí z obehu tiež záchranou. ,,Bol som na oboch stranách plotu a môžem bez pochýb povedať, že ľudia oveľa pravdepodobnejšie darujú drobné a rovnako je aj jednoduchšie ich požiadať o drobné, pretože sa to zdá byť pre nich nepodstatné,“ hovorí Phoenix Black, bezdomovec  žijúci v Massachusetts.

Drobné darujeme bezdomovcom
Pre bezdomovcov by bol život bez mincí s malou hodnotou ťažko predstaviteľný. Zdroj: Unsplash.com

To, že sa mince javia ako nepodstatné, ešte neznamená, že sa nedajú sčítať. ,,S dostatočnou vytrvalosťou môžete vyzbierať dostatok na to, aby ste dostali takú sumu, akú potrebujete,“ hovorí Black, ktorý má okolo 20 rokov. ,,Keď sú tie peniaze na niečo ako napríklad jedlo, tak pre bezdomovcov je to nesmierne dôležité.“

Ak by bolo v obehu menej mincí, pre ľudí bez domova môže byť zložitejšie požiadať verejnosť o pomoc. ,,Už len požiadať cudzinca o pomoc je dosť ťažké, takže schopnosť udržať naše požiadavky čo najnižšie je pre nás a našu hrdosť veľmi dôležitá,“ hovorí Black.

,,Je zrejmé, že to bude mať vplyv na to, či ľudia budú hľadať vo vreckách drobné. Možno ich nahradia bankovkou – alebo možno aj nie,“ vysvetľuje Kimberley Scharf, profesor ekonómie na University of Birmingham. Avšak pevne dúfa v to, že to nemusí mať len negatívne následky. Verí, že by to mohlo ľudí povzbudiť, aby darovali bankovku v prípade, že nebudú mať drobné.

Namiesto toho od kupujúcich požadujú, aby zaokrúhlili svoje nákupy na najbližšie celé euro.

Zníženie používania mincí spojené s pandémiou už začalo mať postupne vplyv. Neochota obchodov prijímať platby v hotovosti, vrátane mincí, spôsobuje ľuďom bez domova problémy, keďže často nemajú kreditné alebo debetné karty. Keď bude svet smerovať k bezhotovostnej a bezmincovej ekonomike, môžu na to doplatiť títo ľudia.

Tie obchody, ktoré prijímajú hotovosť, často odmietajú brať mince, namiesto toho od kupujúcich požadujú, aby zaokrúhlili svoje nákupy na najbližšie celé euro. Je to krok, ktorý ľudia prevádzkujúci stredisko pre bezdomovcov v Macone v štáte Georgia, nazvali „mimoriadna daň pre bezdomovcov“.

Vplyv na každodenných spotrebiteľov

Odstránenie mincí s malou nominálnou hodnotou by tiež mohlo povzbudiť maloobchodníkov k zvýšeniu cien. Položky v hodnote 6,99 Eur by mohli stáť 7 Eur – čo znamená, že spotrebitelia môžu na výdavky celkovo minúť viac.

Jednocentovky a dvojcentovky
Veľké množstvo takýchto mincí v peňaženke vie byť pre človeka riadne otravné. Zdroj: Unsplash.com

Nie je to úplne tak, hovoria zástupcovia Bank of England. ,,Takéto argumenty sú chybné na mnohých úrovniach,“ napísala v roku 2018 ekonómka Bank of England Marilena Angeliová spolu so svojím kolegom Jackom Meaningom.

Napriek všeobecného presvedčeniu, len asi jedna z ôsmich položiek predávaných v obchodoch vo Veľkej Británii končí sumu v 0,99 – najviac to bolo takmer 15 % v polovici roka 2015. Sedem z 10 položiek sú ceny buď okrúhle číslo, alebo sa číslo končí päťkou, čo znamená, že vplyv odstránenia mincí hodnoty 1 cent a 2 centy by bolo zanedbateľné, vyjadrila sa Angeli.

Obchody jednoducho zaokrúhľovali účty až do ďalšieho dolára – pri zachovaní rovnakej ceny lístka.

Keď Kanada odstránila drobné mince z obehu, neoficiálne dôkazy boli, že obchody jednoducho zaokrúhľovali účty až do ďalšieho dolára – pri zachovaní rovnakej ceny lístka. ,,Ak má niečo cenu 1,92 dolárov, môžete skončiť aj pri zaplatení 2 dolárov,“ hovorí Scharf. ,,Cena na letenke zostáva rovnaká, ale zaokrúhlia ju nahor a nedostanete späť drobné. Neviem, či zámerom bolo skončiť takto. Znamená to, že platím viac za to, čo dostávam.“

Existuje riešenie tohto problému, hovorí Scharf. ,,Ak nie sú k dispozícii žiadne mince, aká je vaša motivácia používať hotovosť celkovo?“ pýta sa. ,,Moje názor je, že ľudia sa vyhýbajú tomuto problému úplne, a to platením pomocou karty, čím sa zbavia hotovosti úplne.“

Situácia na Slovensku

Ku koncu apríla bolo na Slovensku vo obehu približne 870 miliónov kusov euromincí. Z toho viac ako 60 % kusov tvoria jedno a dvojcentovky. No z celkovej nominálnej hodnoty týchto mincí tvoria len 3 – 4 %. Na jedného obyvateľa Slovenska pripadá až 92 kusov týchto najmenších mincí.

Mince a bankovky
Ľudia na Slovensku uprednostňujú platby bankovkami. Zdroj: Pixabay.com

Úspora pre banky či obchodníkov by pri zaokrúhľovaní cien by mohla dosiahnuť 15 – 20 % z celkových nákladov na manipuláciu s mincami a ich spracovanie.

Obyvateľov Slovenska obťažujú jedno a dvojcentové mince najviac z celej eurozóny, ukazuje to prieskum Eurobarometer. Podľa neho je až 74 % Slovákov za zrušenie ich používania, priemer eurozóny je 65 %. V rovnakom prieskume Slováci „vedú“ pri otázke, ktorá eurominca ich obťažuje najviac. Pri 1-centovke (88 %) a na druhom mieste v rámci eurozóny sú pri 2-centovke (87 %).

 

Prieskum za a proti zrušeniu malých mincí
Slováci sú rebríčku štátov z eurozóny na 4. mieste v otázke zrušenia 1 a 2 centových mincí. Zdroj: Flash Eurobarometer 458

Národná banka Slovenska preto navrhuje zmeniť legislatívu tak, aby sa v praxi eliminovalo použitie dvoch najmenších euromincí, a to pomocou povinného zaokrúhľovania výslednej sumy pri platbe v hotovosti na najbližšiu nulu alebo 5 centov.

Dosah na domácnosti by bol zanedbateľný. Podľa simulácií NBS by na nákupoch zaplatili o približne 0 až 2 centy mesačne viac v porovnaní s pôvodným stavom. Porovnateľná situácia bola pri rušení 10 a 20-halierových mincí v roku 2003, keď nedošlo k nárastu cien tovarov a služieb.