Odmietol sa pokloniť kráľovnej Alžbete II. a mal s ňou spor ohľadom priezviska? Podvádzal ju? Z akých pomerov pochádzal? A prečo ho spájali s nacistami?
Pozrime sa na pravdivosť niektorých tvrdení o princovi Philipovi, prezentovaných v populárnom seriáli The Crown (Koruna).
Dňa 9. apríla2021 zomrel vo veku 99 rokov princ Philip. Oficiálne stanovisko z Buckinghamského paláca znelo: „S hlbokým zármutkom Jej Veličenstvo kráľovná oznamuje smrť svojho milovaného manžela, Jeho kráľovskej Výsosti princa Philipa, Vojvodu z Edinburghu. Jeho kráľovská výsosť zomrela dnes ráno v pokoji na hrade Windsor.“
Philip, ktorý sa s budúcou kráľovnou Alžbetou oženil v roku 1947, bol najdlhšie slúžiacim životným partnerom britského panovníka v dejinách a súčasne najstarším mužským členom kráľovskej rodiny všetkých čias.
Britská kráľovská rodina púta pozornosť nielen svetových médií, ale je aj lákadlom sveta filmových a seriálových tvorcov. Vzniklo viacero diel zachytávajúcich prostredie kráľovstva. Na rozdiel od desiatok dokumentov, ktoré o britskej monarchii vyšli, pri seriáli The Crown z produkcie Netflix bolo už od prvej série jasné, že bude mimoriadne úspešným po celom svete. Výnimkou nie je ani Slovensko, kde patrí medzi najsledovanejšie seriály súčasnosti.
Tvorcovia každé dve sezóny kompletne menia obsadenie, aby dôveryhodne zachytili starnutie členov monarchie a nemuseli využívať špeciálne efekty a masky. A hoci nie je jednoduché hrať členov kráľovskej rodiny a zachytiť ich majestátnosť, viacerým hercom stvárňujúcim princa Philipa sa to podarilo.
Samozrejme, nachádza sa tu aj upravená pravda a menšie domnienky, ako sa mohli postavy v daných situáciach v skutočnosti cítiť a správať. Dianie za múrmi Buckinghamského paláca je ale naozaj stvárnené veľmi uveriteľne. Tvorcovia dlhodobo deklarujú, že seriál je fikcia inšpirovaná reálnymi udalosťami. Niektoré zobrazené skutočnosti sa opierajú o fakty, iné sa považujú za výmysly. Čo teda bola pravda a čo, naopak, fikcia o zosnulom princovi Philipovi v seriáli The Crown?
Princ Philip mal ťažké detstvo – pravda
Narodil sa v gréckej kráľovskej rodine v nepokojných časoch. Spolu s rodinou bol vytlačený z Grécka počas politických prevratov, keď mal len 18 mesiacov. Po vyhnanstve sa jeho matka nervovo zrútila. Doktori jej neskôr diagnostikovali schizofréniu a poslali ju do azylového domu, otec rodinu opustil a presťahoval sa na juh Francúzska. Mladý princ sa zatiaľ vzdelával v Anglicku, kde zostal žiť s rôznymi príbuznými.
Bojoval, aby sa Mountbatten stalo kráľovským priezviskom – pravda
Od roku 1917 britskí monarchovia majú priezvisko, no väčšinou ho nepoužívajú. V seriáli The Crown princ Philip trvá na tom, aby jeho priezvisko Mountbatten bolo kráľovským priezviskom, ktoré by si ponechali aj jeho potomkovia. Presadiť sa mu to nepodarilo a v roku 1952 Alžbeta oznámila, že jej deti budú v prípade potreby používať priezvisko Windsor. V knihe Philip a Alžbeta: Portrét kráľovského manželstva životopisec Gyles Brandreth uvádza vojvodovu súkromnú poznámku k téme: „Nie som nič iné ako krvavá améba. Som jediný muž v krajine, ktorý nesmie dať svoje meno svojim vlastným deťom.“
Skutočnosť, že otázka priezviska bola pre Philipa boľavým miestom, vidíme pri zmene po smrti starej mamy kráľovnej a Winstona Churchilla, dvoch osôb, ktoré sa najtvrdšie postavili proti tejto myšlienke. V roku 1960 Alžbeta II. vydala nariadenie, ktorým vyhlásila, že jej potomkovia, ktorí nenesú kráľovské tituly (t. j. princ alebo kráľovská výsosť), môžu používať priezvisko Mountbatten-Windsor. Toto meno sa následne dostalo potomkom kráľovnej a princa Philipa, ktorí nie sú budúcimi panovníkmi, vrátane princa Harryho a Meghaninho syna Archieho.
Odmietol sa pokloniť kráľovnej Alžbete – fikcia
Pre seriál je to síce príjemne dramatický okamih, ale princ Philip sám pochádzal z kráľovskej rodiny. Považuje sa za veľmi nepravdepodobné, že by skutočne mal problém pokľaknúť ku kráľovnej, keďže je to ustanovený znak úcty panovníkovi.
Christopher Wilson, expert na kráľovskú rodinu, dokonca povedal: „Pochybujem, že princ Philip niekedy hovoril tieto slová svojej manželke, pretože pochádzal z kráľovskej domácnosti, ktorá si veľa rituálov a protokolov požičala od britskej kráľovskej rodiny. Vedel veľmi dobre, čo sa od neho očakávalo na verejnosti a bol pripravený to nasledovať.“
Princova rodina sa spája s nacistickou stranou – pravda
Winston Churchill v prvej epizóde hlasno protestoval na svadbe Philipa a Alžbety: „Viete, prečo tu nie sú jeho tri sestry? Všetky sú zosobášené s nacistami. Prominentnými nacistami.“ Aj keď je pochýb o tom, že Churchill naozaj mal takýto verejný výbuch, to, čo hovoril, má základ v pravde. V skutočnosti sa tri zo štyroch Philipových sestier vydali za nemeckých aristokratov, ktorí sa neskôr stali vedúcimi osobnosťami nacistickej strany. Jediným prítomným členom najbližšej rodiny na svadbe bola jeho matka, princezná Alice z Battenbergu, ktorá počas nacistickej okupácie prichýlila v jej aténskom dome rodinu gréckych Židov.
Samotného Philipa nespravodlivo poškvrnila vlastná rodina. Niektorých dvoranov znepokojoval jeho germánsky pôvod. Nemohli však poprieť, že išlo o vojnového hrdinu, ktorý bojoval proti nacistom a hlásil sa k Británii.
Princ Philip bol kráľovnej neverný – fikcia
Kráľovské manželstvo trvalo 73 rokov, čo je najdlhšie v podaní všetkých britských panovníkov. V seriáli však vidíme, že vzťah kráľovnej Alžbety II. a princa Philipa mal ďaleko od dokonalosti. Objavili sa dokonca špekulácie, že bol neverný.
Všetko sa údajne začalo, keď sa princ v roku 1956 plavil so svojím tajomníkom a najlepším priateľom Mikom Parkerom do Austrálie na otvorenie olympiády. Parker podľa seriálu písal pravidelne listy o ich ceste členom Thursday clubu, v ktorých naznačoval, že si užívajú s krásnymi domorodkyňami. V skutočnosti však neexistujú žiadne dôkazy, ktoré by usvedčili Philipa z nevery a listy sú zrejme výmyslom scenáristov.
Taktiež v druhej sérii kráľovná našla v manželovej batožine fotografiu ruskej baletky Galiny Uľanovovej. Táto žena skutočne existovala a bola najlepšou svetovou baletkou tej doby. Do Londýna prišla s baletným súborom z divadla Boľšoj teatr, ktorý vôbec po prvý raz účinkoval mimo Sovietskeho zväzu. Táto udalosť sa však napriek obrovskej snahe britských médií nikdy nepotvrdila a preukázala sa len ako klebeta. Podobne ako s listami, ani v tomto prípade nie sú žiadne indície, že by niečo spolu mali, keďže 46-ročná baletka bola v Londýne iba krátky čas, sprevádzal ju manžel a mala náročný program.