Každý deň sa stretávame s hrami, ktoré zvyšujú krvný tlak, či bezvýznamne pohlcujú voľný čas. V tomto zozname nájdete tituly, ktoré vám okrem karpálneho tunelu prinesú aj cenné rady do života.
Je dôležité vedieť ako narábať s osobnými úsporami, na čo peniaze minúť, či kedy ich naopak investovať. Autori týchto 7 hier spojili nevídané svety zábavy a ekonomiky dokopy a vytvorili tituly, ktoré tému finančnej zodpovednosti nenásilne približujú.
1. Animal Crossing New Horizon
Vitajte na opustenom ostrove, kde celá infraštruktúra a výstavba budov stojí na vašich pleciach. Tom Nook – medvedík čistotný, vám ponúkne program kde máte možnosť začať váš život na opustenom ostrove od nuly.
Háčikom však je, že jeho zveladenie a na to potrebné financie musia prejsť cez vaše ruky. V momente ako vstúpite na ostrov, ste nútený splatiť váš prvý dlh. Po jeho splatení máte možnosť upgradovať váš stan na dom a každou novou izbou sa dlh zvyšuje a zvyšuje.
V hre sa tak isto náchádza Stalk market. Každú nedeľu máte možnosť zakúpiť si repu za rôzne ceny. Počas týždňa si musíte každý deň kontrolovať jej predajnú cenu v miestnom obchode. Pokiaľ chcete za predaj dostať čo najviac, odporúča sa kontrolovať cenu repy aj na ostrovoch iných hráčov s pomocou rôznych fór alebo discord serverov.
2. Medievel Dynasty
Časy sú ťažké a peňazí nie je nazvyš. Príbeh je zasadený do stredoveku, kde je hlavnou úlohou prežiť a vybudovať prosperujúcu dedinu. Obchodníci si za základné potraviny pýtajú ceny, ktoré si s pár grošmi dovoliť nedokážete. No pri troche vynaliezavosti a trpezlivosti a po predaji stoviek jednoduchých náradí, budete mať aspoň na pár základných semien.
Pri predaji vlastného tovaru hrá veľkú rolu to, kde a komu sa rozhodnete tovar predať. Každý z kupcov vám ponúkne inú výšku ceny. Preto je dôležité preskúmať všetky možnosti, aby ste vašu prácu predali za čo najviac.
Po úspešnom založení dediny, však nič nekončí, práve naopak. Svojich osadníkov budete musieť každodenne zásobovať jedlom, vodou či drevom. Čerešničkou na torte sú každoročné dane. Ak ich nepriznáte a nevyúčtujete, môžete ľahko prísť o všetko.
3. Stardew valley
Pixelartová hra, v ktorej zdedíte opustenú farmu. Na začiatok dostanete len privítanie a klúče. Všetko ostatné je na vašom dôvtipe. Zarábanie peňazí závisí od pestovania sezónnych plodín. Avšak to, kedy plodiny zasadíte je dôležité. Každý druh má svoj čas potrebný na zber. Preto ak surovinu zasadíte tri dni pred začiatkom jari a rast trvá štyri, na štvrtý deň ju nájdete zhnitú. Váš potencionálny zárobok je razom preč.
Pokiaľ chcete aj naďalej budovať svoj statok, každý deň musíte od skorého rána začať pracovať. V opačnom prípade sa vám nepodarí stodolu či kurník vybudovať nikdy. O kúpe zvierat nehovoriac. V hre hráč nadobudne iný pohľad na kolobeh peňazí v prostredí, kde neprichádzajú samé od seba, ale práve naopak, ich získavanie je zdĺhavé a náročné.
Počas hracieho roka sa v mestečku dejú rôzne slávnosti a festivaly, ktoré sú lákadlom na bezhlavé míňanie. V týchto situáciach si hráči musia zrátať ťažko zarobené peniaze a zistiť, či im kúpa okrasného plameniaka stojí za investíciu.
4. Planet Zoo
Výstavba vlastnej zoo znie ako ideálna hra na oddych. Lákavé a zdanlivo jednoduché, no nie ak sa jedná o titul s názvom Planet Zoo. Strategická hra, v ktorej každá urýchlená investícia môže znamenať skrachovanie.
Hráč má na starosti celé fungovanie zoologickej záhrady. Od zamestnávania ošetrovateľov, regulácie rozmnožovania, až po spokojnosť návštevníkov. Výdavky môžu často presahovať príjmy. Kameňom úrazu je tiež potrava pre zvieratá. Ak vám jedlo pre snežných leopardov zhltlo polovicu rozpočtu, je tu taktiež možnosť pôžičiek. Ich výšku si viete upraviť.
Odporúčaním ale ostáva, že najlepšou pôžičkou je žiadna pôžička. Od začiatku je dobré mať rezervu pre všetky očakávané i neočakávané problémy. Komplexnosť hry vám umožní okúsiť ako veľmi záleží na tom, kde a do čoho peniaze investujete, či aký veľký dopad na ekonomiku podniku môžu vaše rozhodnutia mať.
5. The Sims
Herná séria The Sims je simulácia reálneho života, ktorá si podmanila hráčov z celého sveta. Ako v reálnom živote, tak aj v The Sims platí, čím viac peňazí máte, tým viac môžete zažiť a vlastniť. Na začiatku hry ale začínate so základným rozpočtom na bývanie a je len na vás ako ho využijete.
Vaša hracia postava musí taktiež každých pár minút jesť a jedlo znamená peniaze, ktoré však na začiatku nemáte na rozdávanie. Netreba však strácať nádej, keďže výber povolaní je pomerne veľký. No pozor na hodinovú mzdu. Tá sa rovnako ako v reálnom živote líši od kariéry.
Začiatky sú ťažké všade a The Sims nie je výnimkou. Nemať možnosť si zadovážiť ani ten najlacnejší televízor či chladničku, ktorá sa každý deň nekazí, môže byť na začiatku frustrujúce. Hlavne ak za opravu spotrebičov musíte každý deň zaplatiť badateľnú čiastku z vášho rozpočtu. Čím viac zvládne manažovať svoj rozpočet, tým viac nových možností sa vám otvorí.
6. Teamfight tactics
V hre sa ekonomické zmýšľanie využíva viac ako sa môže hráčom zdať. Výška dostávaných mincí sa odvíja nielen od stavu vášho predošlého zápasu, ale aj od výšky už našetrených úspor. Za ne si následne nakupujete bojovníkov.
Hráč musí dbať aj na výšku svojho levelu. Ním sa určuje počet postáv, ktoré môžu byť na bojisku umiestnené. Tým sa zvyšuje aj šanca na výhru. Po každom zápase má hráč možnosť svoje goldy investovať do ponúknutých hrdinov v obchode. Tam sa však vo väčšine prípadov neobjavujú tí, ktorých si želáte.
V takom prípade máte dve možnosti: počkať a riskovať to, že sa ani v ďalšom kole postava neobjaví, alebo zaplatiť dve mince za každé nové resetovanie obchodu. Vyhráva ten, kto dokáže svoje úspory využiť čo najefektívnejšie.
7. Civilization IV
V hre Civilization VI sa hráč chopí úlohy staviteľa národov. Strategická ťahová hra, kde hráte a staráte sa o historické civilizácie. Hráč rozvíja všetky aspekty od stavby budov, architektúry miest, ale aj armády, priemyslu či vedy.
Vďaka rozsiahlym možnostiam ako svoju civilizáciu viesť, je hráč schopný vyhrať nad súperiacim národom viacerými spôsobmi. Prvenstvo v obľúbenosti získava vojenská prevaha, avšak vedecko-technická, či technologická jej takmer stúpajú na päty v závese s kultúrnou.
Hra ako celok funguje ako skvelý učiteľ ekonomiky a hospodárenia s peniazmi. Napríklad namiesto zničenia mestských štátov je pre rast vašej ekonomiky výhodnejšie ak s nimi vytvoríte obchodné trasy.