Slovenský hydrometeorologický ústav sídli na bratislavskej Kolibe. Modro – žltú budovu nie je vôbec problém nájsť. Vchádzame cez zamestnanecký vchod a na konci budovy nachádzame vrátnicu. Na treťom poschodí konečne stretávame Pavla Zaujeca, šéfa odboru Meteorologických predpovedí a výstrah (OMPaV), ktorý nás prevedie zákulisím predpovedí počasia.
Blázni do počasia
V SHMÚ sa nájde pár ľudí, ktorí rozmýšľajú nad počasím vo dne v noci. Takí trochu blázni do počasia. „Viete, aj keď tu teraz sedíme a rozprávame sa, ja stále jedným okom sledujem, čo sa deje vonku,“ hovorí nám s pobaveným výrazom Pavol. On sám začal pozorovať zmeny počasia už v deviatich rokoch. Zapisoval si rôzne údaje, zmeny počasia, zrážky, či už snehové alebo dažďové. „Keď v zime nasnežilo, ani som nespal, aby som to mohol pozorovať,“ spomína. Po gymnáziu vyštudoval spolu so súčasným kolegom Beránkom najprv matfyz, na ktorý nadviazali odborom meteorológia a klimatológia. Teraz už len robia to, čo ich skutočne baví.
SHMÚ verzus médiá
Správy o počasí, ktoré si prečítame na webe alebo počujeme v televízii, nie sú vždy priamym produktom SHMÚ. „Máme aj špeciálnych zákazníkov, ale v prvom rade robíme naše produkty pre verejnosť, a to znamená, že spolupracujeme s médiami, lebo inak sa to na verejnosť nedostane,“ hovorí Pavol Beránek, jeden zo službukonajúcich meteorológov. Nie vždy ale táto spolupráca funguje a niekedy sa stane, že médiá, či už vedome alebo nevedome, poškodia reputáciu SHMÚ. Spomedzi médií ústav oficiálne spolupracuje iba so Slovenským rozhlasom a niektorými jeho odnožami a odnedávna aj s televíziou RTVS. „Sme radi, že od začiatku decembra 2013 máme uzatvorenú exkluzívnu zmluvu s RTVS. Všetky predpovede, ktoré sú tam a v rádiách Slovenského rozhlasu, idú cez nás. To znamená, že naša pozícia sa v tomto smere výrazne zlepšila,“ dodáva Beránek s radosťou.
Svojprávne SHMÚ
Na území Slovenskej republiky je SHMÚ jedinou oficiálnou a štátnou organizáciou, ktorá má právo vydať predpoveď počasia a oficiálnu výstrahu pred nebezpečenstvom. „Máme svoju meteorologickú sieť, potom takzvaných dobrovoľných pozorovateľov, ale nespolupracujeme s ďalšou meteorologickou firmou, ktorá nám radí, akým spôsobom vydávať predpovede. V tomto smere sme svojprávni,“ vysvetľuje nám Zaujec. Ústav aj v dnešnej dobe stále zahusťuje svoju sieť meteorologických staníc: „Už teraz sa inštalujú minútové automatické meteorologické stanice, ktorých bude do konca roka približne sto. Budú monitorovať stav ovzdušia a iné prvky,“ dodáva šéf OMPaV.
Pozor, bude búrka!
Chystáte sa niekam na výlet do prírody, počasie vyzerá fajn, ale nakoniec vás zastihne silná búrka. Môžete sa v takomto prípade hnevať, prípadne sťažovať na SHMÚ a ich predpovede? Pavol Zaujec tvrdí, že nie. „Treba si uvedomiť, že predpoveď počasia je vždy predpoveď. To nie je sväté písmo ani zákon. Takisto aj výstraha je vždy predpoveďou, “ dodáva. Vždy som si myslela, že určiť miesto, kde sa vyskytne búrka, nie je pre meteorológov až také ťažké, no v ústave ma vyviedli z omylu. „Lokalizovať nebezpečnú búrku je niekedy priam nemožné. Na rozdiel od búrok sa však dá s veľkou presnosťou predpovedať trvalý dážď, ktorý zasiahne veľké územie,“ zdôrazňuje meteorológ. Napriek tomu sa za posledné roky výrazne zlepšili krátkodobé predpovede. V SHMÚ používajú numerické modely, ktoré sa za posledných dvadsať rokov prudko zlepšili a vďaka nim sa predpoveď na jeden až tri dni výrazne skvalitnila. “Čo sa týka predpovede na týždeň, tam sme stále na rovnakej úrovni, pri premenlivej situácii nikto nevie, ako naozaj bude,“ hovorí pán Beránek. Meteorológovia tiež vedia podľa presne zadefinovaných kritérií, kedy majú vydať výstrahu. Na ich základe službukonajúci meteorológ po zvážení vydá predpoveď.
Chcete vedieť, aké bude počasie? Zavolajte.
Na pracovisku OMPaV sa nachádza takzvaný audiotextový telefón, na ktorý môžeme zavolať my, alebo aj súkromné firmy, ktoré potrebujú informácie o počasí, či už na konkrétne miesto alebo blízku budúcnosť. Službukonajúci pracovník má všetko odsledované a je schopný nám poskytnúť potrebné informácie, takže ak sa chystáte niekam na víkend, neváhajte a zistite si podrobnejšie, či váš čaká slnko alebo dážď. Okrem firiem a ľudí, ktorí si sami zavolajú na audiotextový telefón, SHMÚ informuje pri ohrození najvyššieho stupňa aj hasičov, záchranárov, prípade horskú službu. Podrobnosti o počasí si od SHMÚ občas žiadajú aj firmy ako Lidl, keď napríklad stavajú novú pobočku, alebo filmári pri nakrúcaní mimo svojich štúdií.
ALADIN nie je len rozprávková postava
Je to numerický model počasia, pomocou ktorého sa pripravujú v SHMÚ krátkodobé predpovede počasia. Výstupom modelu sú predpovede fyzikálnych parametrov atmosféry, z ktorých sa kreslia predpovedné mapy, ktoré obsahujú teplotu vo výške 2 m nad zemou, zrážky, rýchlosť a smer vetra, oblačnosť.
Polooblačno alebo premenlivá oblačnosť?
Na konci našej návštevy sa stávame tichými pozorovateľmi konzultácie, ktorá spočíva v písaní predpovede na ďalší deň a noc. Tomu, čo si my prečítame, predchádza nejeden raz búrlivá debata, ktoré slovo ohľadom oblačnosti je najvhodnejšie použiť. Meteorológovia sledujú rôzne snímky a grafy z odboru Numerické predpovedné modely a metódy, s ktorým úzko spolupracujú a ktoré im slúžia ako pomôcka. Ich hlavnou úlohou je prepísať tieto grafy do podoby zrozumiteľnej nám, obyčajným smrteľníkom. Po odsúhlasení všetkých teplôt, oblačnosti, zrážok a ostatných náležitostí je predpoveď na najbližší deň a noc hotová. Potom príde na rad pani Dagmar Krišková, ktorá má pripravenú predpoveď na 10 dní. Nakoniec sa riešia výstrahy a prípadné hroziace nebezpečenstvá. My síce zo SHMÚ odchádzame, no pre meteorológov sa práca nekončí. OMPaV je v prevádzke dvadsaťštyri hodín denne a v nočných a denných službách sa strieda celkovo 12 ľudí. Cez deň sú dvaja alebo traja službukonajúci, v noci iba jeden.
Top 5 udalostí v počasí na Slovensku za posledných 10 rokov
30.1. 2015 – kalamita v BA – 30 cm snehu za tri hodiny
30.1.-13.2. 2012 Červený kláštor – najnižšia ranná teplota počas 15 dní bola priemerne -26,4 stupňa Celzia. Taká istá hodnota, ako najtvrdšia zima, aká sa kedy vyskytla na území SR, odkedy sledujeme počasie
20.7. 2007 – Hurbanovo, prvýkrát bolo nameraných 40,3 stupňov v tieni
Zima 2012/2013 bola na juhozápadnom Slovensku najbohatšia na dni so snehovou pokrývkou za posledných 65 rokov
Zima 2013/2014 bola úplný opak, najmenej dní so snehovou pokrývkou na juhozápade
Autori: Alexandra Bartlová, Patrik Repka
Foto: Patrik Repka, SHMÚ