Ak sa narodíte do chudobnej rodiny a prepracujete sa k luxusu, nechcete sa vrátiť späť. A to aj vtedy, keby váš život mal stáť na peniazoch pošpinených krvou a ropou.
Cristiano Ronaldo, ako aj niekoľko iných športovcov či umelcov, sa narodil do skromných pomerov. Otec bol bývalý vojak, neskôr však prepadol alkoholu. Matka sa síce snažila, aby zabezpečila svoje ratolesti, ale keď nosila pod srdcom malého Ronalda, uvažovala nad ťažkým rozhodnutím – interrupciou.
Ako dieťa si to možno neuvedomoval, no hlboko v sebe vedel, že ak sa chce vymaniť zo začarovaného kruhu generačnej chudoby, musí sa stať úspešným. Už od mala inklinoval k futbalu, v ktorom aj patrične vynikal. No bez tvrdej driny by sa nikam nedostal.
Aj napriek tomu, že počas svojej kariéry získal mnoho prestížnych ocenení, nevyhol sa niekoľkým chybám. Práve tie, ktoré sa začali hromadiť v posledných rokoch, sa mu stali osudnými. Zrazu sa zdalo, že o neho nikto nemá záujem.
Po dramatickom odchode z Manchaster United sa ocitol bez klubu. Lenže v krátkej chvíli temnoty kariéry zazrel svetlo, ktoré prichádzalo z Blízkeho Východu. Fanúšikom sa mohlo zdať, že sa ako topiaci chytá slamky, no tá bola vyrobená z 24-karátového zlata.
Tridsaťosemročná futbalová legenda, Cristiano Ronaldo, prestúpila do saudskoarabského klubu Al Nassr, kde si ročne zarobí 200 miliónov dolárov. Lenže mikroskopické písmenka v zmluve z neho spravili nástroj propagandy olejových magnátov.
Saudská Arábia si nezakladá na dodržiavaní základných ľudských práv, ako ich vnímame my. Namiesto toho sa riadia moslimským právom – šárie. Nekladie dôraz na rovnaké postavenie žien v spoločnosti, práva sexuálnych menšín či príslušníkov iných vierovyznaní.
Vládnutie korunného princa Mohammeda bin Samáma sa fakticky nelíši od iných totalitných režimov súčasnosti či minulosti. Podobne ako v Rusku alebo Severnej Kórei, ani tu nie je prenasledovanie či popravy disidentov, kritikov a ľudskoprávnych aktivistov ničím nezvyčajným.
Keďže zmena vládnej rétoriky nepripadá do úvahy, existuje jedna možnosť ako zlepšiť imidž krajiny – sportswashing. Práve pomocou organizovania Olympijských hier sa zlepšilo povedomie o nacistickom Nemecku niekoľko rokov predtým, než uvrhli takmer celý svet do vojny.
Saudská Arábia plánuje využiť tento trik na svoje účely. V roku 2027 bude hostiť Ázijský šampionát vo futbale, nasledovaný Ázijskými zimnými hrami o dva roky neskôr. Avšak najväčšou ambíciou je organizovať Majstrovstvá sveta vo futbale po vzore susedného Kataru. A svoj záujem už aj oficiálne potvrdili, ich cieľom je šampionát v roku 2034.
Katar pritom nespĺňal ani jednu z podmienok na to, aby mohol hosťovať takto veľké športové podujatie. Lenže kde je vôľa (a najmä dostatok peňazí), tam je cesta. Šampionát sa v nej nakoniec konal, no bol fiaskom ešte pred jeho začatím, keďže existovali pochybenia o transparentnom výbere krajiny pre toto podujatie.
A čo na to Ronaldo? Zatiaľ mlčí. Fanúšikova ho mohli vidieť, ako sa počas zápasu párkrát prežehnal, no to je jediné, čo mu vláda bude tolerovať. Priamu a ostrú kritiku vlády si nemôže dovoliť, keďže by ho to mohlo stáť život. Radšej si potichu užíva luxusný život a odrátava dni, kedy mu umožnia odísť.