Podľa World Health Organization množstvo e-cigariet, ktoré majú na obale napísané, že neobsahujú nikotín, poskytujú klamlivé informácie. Nikotín navyše neohrozuje len fajčiarov, ale aj ľudí v ich okolí, zvieratá a rastliny.
Elektronické cigarety sú z roka na rok populárnejšie. Vzniká stále viac príchutí a stávajú sa dostupnejšími. Obľubuje ich hlavne mládež vo veku 14 – 20 rokov. No okrem zábavy zo sebou prinášajú aj rôzne riziká. Na Slovensku budú tie so sladkými príchuťami onedlho pravdepodobne zakázané. Toto šesť dôvodov, prečo to dáva zmysel.
1. Nie sú menším zlom
Vaping je považovaný za zdravšiu a bezpečnejšiu alternatívu fajčenia tabakových cigariet. Dôvodom by mali byť rôzne funkcie, prostredníctvom ktorých sa dajú prispôsobiť našim potrebám. Mali by byť účinným prostriedkom pre ľudí, ktorý sa snažia prestať fajčiť. Pravda však je, žiadne fajčenie neostáva bez následkov.
Tradičné cigarety obsahujú viac ako 7 000 chemikálií. Napriek tomu sú e-cigarety takmer rovnako rizikové a návykové. Majú negatívny vplyv na naše zdravie, okolie a prírodu. Ako tvrdí World Health Organization, používanie elektronických cigariet trojnásobne zvyšuje spotrebu konvenčných cigariet. Platí to najmä medzi nefajčiarskou mládežou.
2. Ničia zuby aj vlasy
Aj keď sú vapovacie cigarety na trhu uvedené už dlho, poznatky o ich dlhodobom vplyve na naše zdravie sú stále obmedzené. Ako ale uvádza National Heart, Lunge and Blood Institute, dlhodobé používanie nikotínových produktov môže výrazne zhoršiť funkciu krvných ciev v tele. Tým sa zvyšuje riziko kardiovaskulárnych ochorení.
A to nie je zďaleka všetko. Podľa portálu AEDIT poškodzuje taktiež stav zubov, vlasov a pokožky. Prispieva taktiež k budovaniu si závislosti na nikotíne, látke, ktorá môže výrazne skracovať život o viac ako osem rokov. U mladých ľudí hrozí riziko ovplyvnenia vývoja mozgu.
3. Spôsobujú nikotinizmus
Závislosť na nikotíne, odborne nazývaná aj nikotinizmus, je v dnešnej dobe bežným javom. Veľmi jednoducho a rýchlo sa buduje, no zbaviť sa jej už je ťažšie. Trpí ňou veľké percento populácie keďže e-cigarety sú populárne hlavne pre ľudí v mladom veku. Keď si doprajú svoju každodennú dávku nikotínu, je pravdepodobnosť, že s tým budú pokračovať aj v dospelosti.
Nikotín, takzvaný nervový jed, je dôvodom všetkých zdravotných problémov, ktoré spôsobuje fajčenie. Navyše môže byť toxický aj pre nefajčiarov. Pasívne fajčenie nás ohrozuje viac ako si myslíme. Aj keď v prípade e-cigariet je toto riziko nižšie, nie je nulové.
4. Nepriatelia sa s ekológiou
E-cigarety vo veľkom prispievajú k znečisteniu životného prostredia. Len ich výroba spôsobuje problémy ako odlesňovanie a znečisťovanie pôdy. Obsahujú kovy, plasty aj lítiovo-iónové batérie, ktoré sú náročné na recykláciu. Tieto batérie môžu po vyhodení uvoľňovať toxické látky, ako napríklad ťažké kovy a elektrolytické chemikálie, ktoré môžu kontaminovať pôdu a vodné zdroje.
Všetky e-cigarety obsahujú náplne s kvapalinami, v ktorých sa nachádza nikotín a ďalšie chemikálie. Ak sa tieto látky nesprávne zlikvidujú, môžu uniknúť do prostredia a poškodiť ekosystémy. Nikotín je toxický pre mnohé druhy rastlín a zvierat a môže ohroziť vodné organizmy, ak sa dostane do vodných tokov.
5. Môžu vybuchnúť
Elektronické cigarety nie sú pre nás stopercentne bezpečné ani po technickej stránke. Aj keď je to zriedkavé, nesprávna a nedostatočná starostlivosť môže spôsobiť problémy. Batérie, ktoré sa v nich nachádzajú, sú veľmi citlivé. Ich prehriatie, nadmerné nabitie alebo fyzické poškodenie môže viesť k požiarom alebo dokonca výbuchom.
Riziko predstavuje aj vlastná modifikácia batérie, ktorá ju nadmerne zaťažuje. Nebezpečnými sa stávajú aj pri kontakte s kovovými predmetmi, ako sú kľúče alebo mince, ktoré spôsobujú prehriatie batérie.
6. Obsahujú chemikálie
Podľa World Health Organization množstvo produktov, ktoré uvádzajú, že nikotín neobsahujú, v podstate poskytujú klamlivé informácie. Môžu obsahovať rôzne ďalšie chemikálie, ktoré na obaloch neuvádzajú, no fajčiar ich vdychuje.
Slovensko bojuje proti nikotínu aj tým, že chce z predajní odstrániť elektronické cigarety s príchuťou. Tie, ktoré chutia ako ovocie, sladené nápoje alebo cukrovinky, totiž najviac lákajú mladistvých. Cieľom je ochrániť mladých a zamedziť im prístup k nikotínu.
Ako uvádza Interez.sk, z obalov nikotínových výrobkov majú zmiznúť prvky, ktoré môžu zvyšovať ich atraktivitu, ako napríklad rôzne farebné kresby alebo popisy, ktoré by pripomínali potravinu, kozmetický prípravok alebo hračku. Novela má tiež zakázať akcie predajcov, ktoré zvyšujú záujem zákazníkov o výrobky. Povolené by nemali byť ani odmeny k nákupu vo forme tovaru, ktorý so samotným výrobkom nesúvisí.