Čo je investigatíva vo vašich očiach?
Investigatívna žurnalistika je pátranie po pravde. Je to takmer ako policajná práca. Snažíte sa odhaľovať korupciu, klientelizmus, podvody, prepojenia a zhromažďujete dôkazy na to, aby ste zistili, kde je pravda, aby ste napísaním toho článku niekoho nepoškodili, neublížili mu, ale naozaj odhalili súvislosti toho, o čom vlastne píšete.
Ste jednou z mála investigatívnych novinárov na Slovensku. Čo je podľa vás príčinou toho, že sa investigatíve na Slovensku momentálne príliš nedarí?
Podľa mňa je to preto, že vydavatelia majú málo peňazí, preto si nemôžu dovoliť zaplatiť novinára, ktorý by sa venoval investigatíve. Je to totiž oblasť, kde článok nevzniká zo dňa na deň, ale treba sa tej téme dlhšiu dobu venovať. Niekedy sú to týždne, niekedy aj mesiace, kým sa človek dopracuje k nejakému výsledku. Čiže jednak sú dôvodom finančné zdroje vydavateľov a jednak to, že tu nie je nejaká tradícia. Ľudia, ktorí prišli po novembri 1989, neboli naučení pracovať investigatívnym štýlom, čiže nie je tu taká dlhá tradícia investigatívy, ako napríklad v Británii alebo v niektorých krajinách, v ktorých majú dlhšiu dobu slobodu slova a slobodu vyjadrovania.
Čo vás presvedčí, aby ste zverejnili informáciu, o ktorej dopredu viete, že vám môže uškodiť?
Je to predovšetkým verejný záujem. Ak si aj myslím, že je to vec, ktorá je niekde na hrane zákona, ale viem že je dôležité ju zverejniť, aby mali ľudia informácie, ako sa hospodári napríklad s verejnými zdrojmi, alebo či je v politike klientelizmus, korupcia, tak vtedy je veľmi dôležité tú informáciu zverejniť, aj za cenu toho, že človek môže čeliť rôznym nepríjemnostiam, zastrašovaniu, trestným oznámeniam, žalobám.
Myslíte si, že škola dokáže študentov pripraviť aj na nástrahy investigatívnej žurnalistiky, alebo sa človek všetko musí naučiť v praxi?
Ako všade, aj tu platí, že človek zistí, čo všetko táto práca obnáša, hlavne v praxi. Ako sa lekár musí naučiť operovať na operačnej sále, rovnako aj novinár sa musí prvýkrát stretnúť či už s ohrozením alebo s citlivými zdrojmi priamo pri písaní článku. Škola môže dať študentom nejaké predpoklady, môže ich pripraviť na veci týkajúce práva, tlačového zákona. Môže pripraviť novinára na to, ako má pracovať s utajovaným zdrojom, čo môže a čo nemôže zverejniť, ale konkrétne veci sa musí naučiť až rokmi skúseností.
[alert]
Profil
Zuzana Petková pochádza z Prešova a vyštudovala žurnalistiku na FF UK. Pracovala v televízii VTV, v spravodajskej agentúre SITA, v denníkoch Pravda a SME. Momentálne pôsobí v Hospodárskych novinách ako vedúca redaktorka pre Slovensko. Je na ňu podané trestné oznámenie za zverejnenie platu manželky bývalého predsedu Najvyššieho súdu Štefana Harabina. Je nositeľkou Novinárskej ceny za roky 2009 a 2010.[/alert]
Celý rozhovor nájdete v novom čísle Atteliéru 2012-2013/05