Dňa 24. februára uviedlo Divadlo Jána Palárika v Trnave slovenskú premiéru predstavenia Vláda Tmy od Leva Nikolajeviča Tolstoja. Réžiou inscenácie bol poverený Matúš Bachynec spolu s dramaturgičkou Luciou Mihálovou a scénografom Jánom Husárom. Na inscenácii sa podieľali aj autor scénickej hudby Róbert Mankovecký, srbská kostýmová výtvarníčka Marija Havran a choreograf Juraj Letenay.

Obsahom predstavenia je striedanie medzi dobrom a zlom. Postavy sa snažia dostať zo začarovaného kruhu, ktoré si vytvorili vlastnými zločinmi. Pri snahe oslobodiť sa vznikajú nové, horšie skutky a činy. Hra, aj keď sa môže javiť, že nie je o svedomí, je práve o ňom a o mukách, ktoré spôsobuje človeku pri snahe obísť svetskú a Božiu spravodlivosť.

Jednoducho niečo úžasné, na čo by som išiel znova.“

Predlohou bol skutočný súdny proces odohraný v meste Tula neďaleko Tolstého bydliska. Cárska cenzúra ju zakázala hrať v divadlách po prvom predstavení – označila ju za nebezpečnú. Najuznávanejšie divadlá v Rusku a Francúzsku ju po zrušení zákazu ju uviedli s obrovským úspechom.

Predstavenie som si užil. Všetko, herci, osvetlenie, hudba, samotný obsah diela, … Jednoducho niečo úžasné, na čo by som išiel znova. Počas predstavenia som sa na niektorých scénach aj zabavil. K tomu kvalitný hudobný podklad dodáva potrebnú atmosféru.

Počas sledovania predstavenia, ako aj po ňom, som musel aspoň trochu uvažovať nad obsahom, aby som ho dokázal pochopiť. Nebolo to jedno z tých obsahovo jednoduchých diel, pri ktorom si človek sadne do hľadiska, pozrie si a domov odíde šťastný a usmiaty, že všetko hneď na prvýkrát pochopil ako nič.

Už len samotný obsah nám napovedá, ako by sme sa nemali správať, a čo je správne. Môžete síce spraviť akúkoľvek ohavnosť alebo zločin, no svedomie a zákony, či už svetské, alebo Božie, vás raz dostihnú, aj keby ste sa bránili. Každý dostane to, čo si zaslúži.

Je to jedno z diel, nad ktorým musíte uvažovať, aby ste pochopili obsah.“

Aj keď je toto dielo určené divákom od 15 rokov, neviem, či by som ho ako mladší zvládol pochopiť na jeho náročnosť. Je to jedno z diel, nad ktorým musíte uvažovať, aby ste pochopili obsah, a čo tým chcel autor povedať.

Z celkového hľadiska sa dá povedať, že je dobré, keď či už mladý alebo starší človek pôjde na toto predstavenie aspoň raz alebo si zoženie knižnú verziu. Môže ho to obohatiť o nové skúsenosti a poskytnúť nový pohľad na zlo v nás a okolo nás. Síce je možné vidieť počas predstavení pekných a sympatických hercov a herečky, no svoju rolu zohráva aj obsah. Herci a herečky vám však môžu zážitok z predstavenia umocniť, takže si určite niečo odnesiete, aj keby ste sa bránili.

 

Autor: Daniel Bíro

Zdroj: mytrnava.sme.sk