Nekonečné množstvo rozptýlení, deň naplnený povinnosťami, lenivosť či odkladanie úloh na neskôr. Tieto javy reprezentuje jedno slovo – prokrastinácia. Jej prekonanie môže byť ťažkým procesom, v tomto článku sa však dozviete rôzne osvedčené techniky a triky, ktoré vám ju môžu pomôcť prekonať a dosiahnuť vytúžené ciele.
Prokrastinácia je výraz, ktorý so sebou nesie zvýšený stres, stratu produktivity a v niektorých prípadoch dokonca pocit zlyhania. Existuje množstvo spôsobov, ako si zlepšiť návyky najmä v kontexte štúdia či povinností v práci. Obdobie blížiacich sa skúšok a štátnic ponúka príležitosť otestovať spôsoby boja s prokrastináciou. Každý človek je však iný. Základom je nájsť si takú metódu, ktorá pozitívne ovplyvňuje váš výsledok.
1. Zmeňte či prispôsobte prostredie
Okolie, ktoré nás obklopuje, má nesmierny dopad na našu produktivitu. Ak je človek vystavený rušivému prostrediu, ako napríklad hlučná kaviareň, televízia v inej miestnosti či prúd áut na ulici, odtrháva to našu vzácnu pozornosť od potrebnej činnosti. Následne vzniká príležitosť na prokrastináciu.
Mnoho zdrojov podotýka, že odstránenie prvkov, ktoré spúšťajú prokrastináciu je kľúčové. Avšak, pozrime sa na vyššie spomenuté príklady rušivých prvkov. Niektorí čitatelia môžu nesúhlasiť a oponovať s tvrdením, že práve rušná kaviareň je pre nich miestom sústredenia a produktivity. Na každé pravidlo sa nájde výnimka. Na tomto príklade je ukázané, že je každý jedinec iný a vyberá si prostredie, ktoré je vyhovujúce práve jemu.
2. Make it FUN
Prečo človek prokrastinuje? Prečo odkladá povinnosti na ďalšiu hodinu, deň, týždeň či mesiac? Prekvapivo môže byť jedným z dôvodov absencia odmeny. Zadosťučinenie z kvalitne vykonanej práce nemusí stačiť. A tu prichádza ďalšia možnosť, ako sa presvedčiť o začatí či pokračovaní na zadanom projekte. Odmeniť sa obľúbeným jedlom či staviť sa sám so sebou, že budem pracovať tak dlho, ako hrá playlist pesničiek. Možností spestrenia práce je mnoho. To, akú zvolíte, je len na vás.
Mozog reaguje veľmi pozitívne na kladné podnety. A čo už je len kladnejším podnetom ako odmena či pocit zadosťučinenia z výhry v nevinnej stávke? Môže to byť ďalší krok, ako si vytvoriť zdravé a produktívne návyky. Inými slovami, prekonať prokrastináciu.
3. Sústreďte sa len na ďalší krok
Jedným zo spúšťačov prokrastinácie môže byť veľkosť zadania či predstava koľko práce máme pred sebou. Tento prístup prirodzene pôsobí negatívne a vytvára pocit neprekonateľnosti problému. Existuje však jednoduchá možnosť, ako odstrániť tento spôsob zmýšľania. A tým je stanovenie dosiahnuteľných cieľov.
Podľa podstaty zadania sa dá rozmýšľať nad problémom inak. Doobeda napíšem 20 viet a poobede ďalších 30. Budem pracovať v 15 minútových intervaloch. Dnes si na prezentáciu len vyhľadám materiál. Možností je mnoho, no častokrát sa stane, že v momente kedy sa človek sústredí na stanovený úsek práce, nutkanie prokrastinovať ustúpi a produktivita stúpne.
4. Naplánujte si deň predtým, než začne
Plánovanie činností v predstihu má množstvo benefitov a taktiež využíva časti predchádzajúceho bodu. Namiesto panikárenia či neistoty čo vás čaká, si naplánujte deň vopred. Napokon, stanovenie dosiahnuteľných denných cieľov v predstihu je možné vnímať ako pomyselný darček pre vaše budúce ja.
Spôsoby plánovania môžu byť rozličné. Jedným z takýchto spôsobov je napísať si splnenie dôležitej činnosti, ktorá musí byť dokončená do konca nasledujúceho dňa bez ohľadu na situáciu. Taktiež si môžete vybrať viac menších, kľúčových udalostí, ktoré ku koncu dňa musia byť splnené – cvičiť, čítať či vyvenčiť psa. Takýto fyzický zoznam činností vám pomôže zjednotiť myšlienky a s čistou mysľou začať nasledujúci deň.
5. Alternatíva ničoho
Znamená to vytvorenie ultimáta pre samého seba. Budete pracovať na stanovenom zadaní a ak sa k tomu neviete prinútiť, „za trest“ vynecháte aj všetky ostatné aktivity. Na prvý pohľad môže byť tento spôsob boja s prokrastináciou zložitý, pre mnohých neuskutočniteľný až priam extrémny, avšak v prípadoch zastavenia progresu na zadaní môže práve tento spôsob pomôcť.
Samozrejme nejedná sa o zastavenie všetkých aktivít, dôraz sa kladie na činnosti, ktoré môžu odoberať energiu využiteľnú na splnenie stanovenej úlohy. Žiadne sociálne médiá, hranie hier či čítanie magazínov. S myšlienkou vrátiť sa späť k práci začnete pracovať už len kvôli tomu, aby ste sa nenudili.
6. Zíde z očí, zíde z mysle
Jedným z kľúčových novodobých problémov spôsobujúcich prokrastináciu je mobilný telefón. V dnešnej dobe sú smartfóny našim druhým životom. Komunikujeme s priateľmi či rodinou, zisťujeme zaujímavosti, zabávame sa. Pri problémoch s prokrastináciou je nutné odvrátiť našu pozornosť od týchto krabičiek s celým svetom a sústrediť sa na to, čo je pred nami.
Odstránenie smartfónu z dohľadu, napríklad do inej miestnosti či prinajmenšom vypnutie upozorňovacích funkci,í je pre naše mentálne zdravie a sústredenie kľúčové. V tomto článku sa redakcia Atteliéru venovala problematike mobilných telefónov, konkrétne sociálnym sieťam, ktoré sú častokrát hlavným zlodejom nášho drahocenného času.
7. Spravujte svoju energiu, nie len čas
Bez ohľadu na to, ako ste disciplinovaní či schopní sústredenia, v živote každého sa vyskytnú dni, kedy naša produktivita klesá. Myseľ aj telo vyžaduje na správne fungovanie načerpanie novej, pozitívnej energie. Dôležité je taktiež poznať samého seba a uvedomiť si, kedy nie sme produktívni.
Jednoduchá prestávka, prechádzka na čerstvom vzduchu, chutné jedlo či konverzácie s priateľom. Spôsoby načerpania energie sú pre každého jedinečné. Preto neváhajte a pokúste sa vnímať kedy je potrebné zregenerovať svoju energiu.