Tomáš Kompaník bol kedysi celkom obyčajný chalan. Vyštudoval marketing v Nitre a neskôr grafický dizajn na Univerzite Tomáša Baťu v Zlíne. Známym sa stal pred pár rokmi, kedy jeho diplomovka ,,zasiahla“ a oslovila celé Slovensko a Česko.
Začalo to cenou za najkrajšiu študentskú knihu v Česku, neskôr bol iba krôčik k výhre Best of the Best na Red Dot Award v Berlíne. Zrazu o rodákovi z Považskej Bystrice vedeli všetci, a to doslova. Ozvalo sa mu ministerstvo hospodárstva, či by nechcel, aby jeho kniha cestovala až do Milána. Mala byť totiž darom pre hostí slovenského pavilónu na výstave Expo 2015. Nasledovalo veľa ďalších pozvaní, príležitostí a ponúk. Všetci si Tomáša spájajú najmä s úspešnou knihou AHA. Keďže sme nechceli byť tuctoví, tak sme sa rozhodli nevenovať výhradne profesii. Zameriame sa na Tomášov život ešte pred vydaním knihy. Čo bol, mimochodom, náročný a zároveň odvážny počin, predovšetkým ak ste študent a na tlač potrebujete tridsaťpäť tisíc eur. A navyše – všetky vydavateľská vás odmietnu.
,,Človeka veľmi ovplyvní a posunie ďalej hlavne to, že nemá strach. Ak sa nebojí napríklad vycestovať preč a má otvorenú myseľ .“
Jeho cestovateľské zážitky začali na vysokej škole, keďže každé leto pracoval v inej krajine. Dnes už má pochodený kus sveta. Cestovanie je hlavne o odvahe, potrebné je naučiť sa zvládať aj náročnejšie situácie a vedieť vstrebávať iné kultúry. Jedno z najinšpiratívnejších miest pre Tomáša bol jednoznačne Istanbul. Nielen turecké ornamenty, ale rovnako aj ľudia a kultúra. ,,Slováci často zabúdajú na to, aká je naša kultúra jedinečná. Turci sa vedia predať.“ Treba byť istým spôsobom hrdý na to odkiaľ pochádzate, mať oči otvorené a vnímať kultúru. Každé jedno z miest, ktoré navštívil, ho naučilo niečomu novému a všetky skúsenosti a zážitky, ktoré postupne zbieral, ho nakoniec doviedli až k vydaniu knihy.
,,Slováci často zabúdajú na to, aká je naša kultúra jedinečná.“
,,Slovensko nie sú iba Tatry, kroje a fujary- pre mňa sú to hlavne šikovní ľudia, ktorí pomáhajú zveľaďovať svoje mesto alebo okolie, mladé startupové firmy, úspešní vedci, inovátori a umelci, na ktorých sa často zabúda. Slovensko má vďaka nim veľký potenciál a oni sú dôkazom, že patríme do vyspelej Európy a nemierime späť,“ hovorí. S čistým svedomím môžeme povedať, že Tomáša sprevádza dizajn na každom kroku a je s ním veľmi spätý. ,,Každé rozhodnutie, ktoré v živote spravíme, nás formuje a ja som dnes rád za svoje rozhodnutia. Či už ide o to nebáť sa vydať knihu a nevzdávať sa alebo mať ešte väčšiu odvahu na to vydať aj pokračovanie.“ My sa na pokračovanie knihy už veľmi tešíme.
Autor: Annamária Borisová
Foto: archív Tomáša Kompaníka