Pandémia koronavírusu prinútila študentov vzdelávať sa v online prostredí. Okrem povinných prednášok a seminárov existuje mnoho spôsobov, ako sa efektívne a zábavne naučiť niečo nové, dokonca aj z pohodlia domova.
Vzdelávacie aplikácie, webové stránky, videá, onlinové doučovanie a webináre. Čas strávený doma kvôli koronavírusu prinútil nejedného študenta začať sa učiť nový cudzí jazyk alebo základné akordy na gitare. Ako sa vzdelávať z domu a čo nám ponúka onlinový svet?
Cudzí jazyk sa môžete naučiť priamo z gauča
Učenie cudzích jazykov môže byť zábavou prostredníctvom mobilnej aplikácie Duolingo, ktorá patrí medzi najpopulárnejšie appky na učenie sa slovíčok. Aplikácia si vybudovala úspech hlavne vďaka hravej forme, pri ktorej aj zabudnete, že sa učíte. A čo je najväčšie plus – stiahnete si ju úplne zadarmo.
Jedným z overených tipov pre učenie sa cudzieho jazyka je pozeranie filmov a seriálov. Táto zábavná a príjemná forma učenia si získa určite nejedného z vás, a to predovšetkým teraz, keď sme doma. Seriály sú v tomto prípade lepšou voľbou ako filmy, a to z hľadiska minutáže. Pri niekoľkominútovom diele seriálu budete viac sústredení ako pri dlhom filme.
Onlinová výučba spevu a hry na hudobný nástroj? Aj to je možné!
V dnešnej dobe je možné vyučovať onlinovou formou nielen cudzí jazyk, ale aj spev a hru na hudobný nástroj. Pre aktívnych samoukov budú pomôckou aplikácie, ktoré ich naučia hrať základné akordy a známe piesne. Ak to však myslíte s hudbou vážne, neváhajte kontaktovať odborníka alebo sa zapíšte do umeleckej školy. Na stránke doucma.sk máte možnosť vybrať si z obrovskej ponuky doučovateľov hudby, ktorí sa vám budú aktívne venovať onlione na súkromných hodinách.
Nepochybne jedna z najnáročnejších onlinových výučb je spev. Potvrdila to aj Bianka Schallerová z Brezna, učiteľka základnej umeleckej školy, ktorá to argumentuje tým, že musí s dieťaťom spievať aj hrať a stíhať sledovať to, čo dieťa spieva. ,,Je to náročné, chýba nám osobný kontakt,“ dodala Bianka.
Absenciu osobného kontaktu potvrdil aj Denis Dinga. Učiteľ klavíra v DDM hl. m. Prahy však vyzdvihol, že deti sa viac sústredia, keď sa učia onlinovou formou. Táto výučba sa niektorým páči dokonca viac ako prezenčná. Okrem súkromných onlinových hodín začal Denis natáčať aj videá, ktoré sú prístupné pre každého na Instagrame.
Videá na YouTube a webináre ako forma vzdelávania
Úspešným projektom, ktorý si získal na YouTube už viac ako 132-tisíc odoberateľov, je kanál Dejepis inak. Jeho autorka Sandra Sviteková tvorí rôzne historické, filozofické a sociologické videá. Edukatívny obsah nepodáva divákom nudne, ale naopak, zaujímavou formou. Spracováva nielen „školské“ témy, ale aj tie, ktoré sú súčasťou bežného života. Venuje sa tiež aktuálnej problematike a prispôsobuje tomu aj výber tém.
So zaujímavými a dokonca aj bezplatnými webinármi sa v ostatnom čase roztrhlo vrece. Napríklad Digitálna univerzita organizuje prednášky zamerané na marketing, reklamu a ďalšie pútavé témy. Nielenže pri nich strávite príjemné chvíle s ľuďmi z praxe, ale sa aj niečo naučíte.
Čas strávený online sa dá využiť naozaj efektívne. Inšpirujte sa našimi tipmi, ako sa dá vzdelávať z domu. Prečítajte si tiež, ako sa nám na fakulte darí vyučovať praktické predmety, keď sa do školy nechodí.