Predajne, v ktorých má každé oblečenie svoj príbeh, navštevuje čoraz viac ľudí. Ak nie ste zástancami stereotypov v móde, obchody s oblečením z druhej ruky sú tou správnou voľbou.
Lujza sa prechádza po jednom z trnavských „sekáčov” a vyberá si značkový kabát. Stojí niečo vyše troch eur, no jeho cena sa v obchode s novým oblečením zvyčajne pohybuje v tisíckach eur. Na trhu je neskutočné množstvo sortimentu, ktoré je často ponúkané za vysoké ceny. Móda sa pritom pravidelne mení a často sa vracia do rokov minulých. Ľudia sa preto naučili vyťahovať, a nie vyhadzovať, staršie kúsky zo svojich šatníkov. Dokonca zo skríň svojich mám a starých mám. Nastáva preto renesancia a oblečenie z druhej ruky naberá stále viac na popularite, aj to zo „sekáčov.”
História tzv. obchodov z druhej ruky siaha do roku 1941, kedy s nekomerčným predajom použitých vecí začala medzinárodná organizácia Červený kríž. Dôvodom bola druhá svetová vojna a hmotná núdza obyvateľov. Prvá kamenná predajňa bola otvorená organizáciou Oxfam na ulici Broad Street v Oxforde, v roku 1947.
„Na dokonalý outfit nestačia niekedy len peniaze, ale hlavne naša fantázia.“
Zákazníci týchto obchodov vedia, že z pomerne lacných kúskov oblečenia sa dá zostaviť krásny a moderný outfit. Čaro obchodov z druhej ruky spočíva v tom, že každý sa môže so svojím outfitom pohrať, zapojiť fantáziu a neminie pritom veľa peňazí. Navyše, každého určite poteší, ak objaví drahý značkový kúsok za pár drobných.
Nakupovanie v „sekáčoch” má svoje pozitíva, ale aj negatíva. Veci, ktoré si kupujeme, je dobré dôkladne si prezrieť. Keďže sú veci viackrát nosené, môže sa stať, že na nich nájdeme známky času. Občas sa ľuďom podarí nájsť aj oblečenie s visačkami, ktoré je úplne nové.
Donedávna bolo nakupovanie v obchodoch s oblečením z druhej ruky považované za hanbu a často týchto ľudí považovali za chudobnejších. Tomu je už dávno koniec. Nielen vo svete, ale už aj na Slovensku sú „sekáče“ veľmi obľúbené. Obchody oslavujú dokonca aj svoj národný deň, a to 25. augusta.
„Sekáče” v Trnave
V Trnave majú obchody s oblečením z druhej ruky veľké zastúpenie. Ponúkajú široký sortiment. Avšak, na nájdenie svojich vysnívaných kúskov je potrebné tam stráviť dlhší čas, prípadne ich navštevovať pravidelne. Obchody s obnoseným oblečením sú rozmiestnené v rôznych častiach Trnavy, niektoré nájdete aj v blízkosti centra.
Predajňa Textile House sa nachádza na Paulínskej a na Starohájskej ulici. Jedna z väčších, s názvom Odevy Plus, je aj na Dohnányho ulici. V Trnave sú tiež menšie obchody s anglickým tovarom, v ktorých sa dajú nájsť aj jedinečné kúsky z Nórska či iných krajín. Množstvo ponúkaného tovaru je obrovské.
Pokiaľ ide o nový tovar, ten prichádza každý mesiac, väčšinou v pondelky. Nová kolekcia sa predáva počas prvého týždňa za plnú sumu, ten nasledujúci potešia zákazníkov tzv. šťastné hodinky. To znamená, že počas tejto doby je tovar o niečo lacnejší. Ďalší týždeň prichádzajú ešte výraznejšie zľavy, ktoré sa menia každý deň, a oblečenia z vešiakov ubúda. Po zľavách začína celkový výpredaj. Najvyššia cena sa pohybuje okolo troch eur, najnižšia cena je päťdesiat centov. Takýto výpredaj trvá dva týždne.
„Keď som našla tie džínsy, okamžite to bola láska na prvý pohľad. A keď som zbadala ich cenu, neverila som vlastným očiam.“
Mnohokrát sa stáva, že ľudia nevedia odhadnúť, odkiaľ oblečenie, ktoré známemu pochválili, pochádza a príjemne ich zaskočí odpoveď: „Zo sekáča a iba za pár eur.“ Je veľmi veľa ľudí, ktorí nakupovanie v „sekáčoch” zbožňujú a hľadaním kvalitných kúskov trávia dlhé hodiny. Ešte stále sa však nájdu ľudia, pre ktorých sú to obchody plné starých handier. Oblečenie je však pred predajom chemicky čistené. Pri takomto nakupovaní platí pravidlo, že kto hľadá, ten nájde a nech už patrí do ktorejkoľvek vekovej kategórie, príde si tam na svoje. Nika, ktorá má módu veľmi rada, si v Textil House kúpila Armani Jeans za jedno euro. „Keď som našla tie džínsy, okamžite to bola láska na prvý pohľad. A keď som zbadala ich cenu, neverila som vlastným očiam,“ hovorí. V typickom obchode s oblečením však takéto džínsy stoja viac ako 100 eur. Kto túži po originálnom a kvalitnom kúsku, musí byť trpezlivý.
Autor: Adriana Kraľovičová, Monika Hamajová
Foto: Michal Chripko