Mnohí z nás uvažujú o tom, aké by bolo študovať na zahraničnej univerzite. Naše predstavy o štúdiu v zahraničí sú spojené s americkými filmami a ich zobrazením študentského života. Slovenka BARBORA FOJTÍKOVÁ nám porozprávala o jej štúdiu a živote v Londýne.
Koľko ťa stojí štúdium so všetkými poplatkami ročne? Potrebovala si študentskú pôžičku alebo si použila svoju „železnú“ rezervu?
Život v Anglicku je veľmi drahý, nehovoriac o školnom. Každá univerzita v UK stojí 9000 libier (11 378,72 EUR) ročne, treba si kúpiť knihy, ktoré stoja okolo 200 libier (252,86 EUR). Ja som si brala pôžičku, ale mala som našetrených aj dosť peňazí na iné výdavky, keďže moje odsťahovanie z domu znamenalo koniec príjmov od rodičov.
Je veľa prípadov, kedy slovenské vysoké školy nechceli absolventom zahraničných škôl uznať ich tituly. Nebojíš sa, že by sa to mohla stať aj tebe?
Počula som o tom, ale úprimne povedané, zatiaľ som sa nestretla s nikým, komu by sa to stalo. Skôr je problém so slovenskými úradmi, zdravotnými a sociálnymi poisteniami, Úradom práce a podobne.
Mohla by si nám opísať, ako vyzerá jeden semester na tvojej univerzite? Ako prebieha vyučovanie a skúšky?
Anglické univerzity sú oveľa jednoduchšie než slovenské, najmä čo sa týka kritérií na prijatie a absolvovanie skúšok. Vyučovací týždeň má len 12-15 hodín, záleží od modulov. Ja mám napríklad 5 modulov – španielčinu, business, finančné informácie, perspektívy v organizáciách a profesionálne kompetencie. Toto všetko tvorí 11 hodín týždenne, čo nie je veľa. Na druhej strane mám veľa štúdia na doma. Jeden rok na univerzite sa delí na 3 termy, zimný – od septembra do decembra, jarný – od januára do marca a letný – od apríla do mája. Medzi každým termom je jeden mesiac prázdnin, pričom na konci každého termu sú nejaké skúšky alebo eseje. Skúšky sú väčšinou online a môžu sa robiť z domu, ale nie sú také podstatné ako eseje. V prvom ročníku sa napríklad nerobia žiadne testy alebo skúšky, len sa odovzdávajú reporty, prezentácie a podobne. Samozrejme záleží to od vybraného modulu.
Ako je to s praxou? Máš možnosť ju popri škole vo svojom odbore stihnúť?
Každá univerzita poskytuje študentom Erasmus alebo výmenný ročný pobyt, samozrejme aj s praxou v danej oblasti v inej krajine. Zvyčajne sa to rieši cez aplikačné formy do rôznych firiem. Ja som nad tým zatiaľ neuvažovala, pretože je to dostupné len pre 2. a 3. ročník, nie pre prvý.
Chceš pokračovať ďalej v štúdiu alebo pôjdeš skúsiť niečo nové?
Ťažko povedať, čo bude za dva roky, ale samozrejme mám svoje plány do budúcna. O pokračovaní vo vyššom štúdiu zatiaľ neuvažujem, pretože tu v Británii ľudia až tak nepozerajú na titul, skôr na zručnosti a priebojnosť. Ak niekto vidí, že máš talent, dajú ti možnosť aj bez toho, aby si mal nejakú prax. Ja vždy hovorím: „Ak vieš po anglicky a chceš robiť to, čo ťa baví, si za vodou.“ Mladí Angličania sú leniví pracovať, takže zahraniční majú viac možností sa presadiť.
Barbora Fojtíková (22)
Absolventka Hotelovej akadémie Ľudovíta Wintera v Piešťanoch, ktorá už druhý rok študuje v Anglicku. Navštevuje University of Westminster Business School v Londýne, odbor Business Management.
Foto: Barbora Fojtíková