Michaela Dušáková
Nijako špeciálne sa nepripravujem. Som nočný vták, to znamená, že cez deň sa nič nenaučím, takže moje učenie začína po 20:00 hodine a s kávičkou to potiahnem až do 03:00 ráno. Ale ani to všetko mi nezaručuje, že sa niečo naučím, veď predsa existuje internet.
Michaela Dušáková, 21 r., 3. ročník, Letecká fakulta, TUKE
Ivana Hoppanová
Na jednu skúšku sa učím pár dni v predstihu, hlavne po nociach. No ak mi nezvýši čas, tak sa spolieham na šťastie. Pri učení pri mne nesmú chýbať litre kávy.
Ivana Hoppanová, 19 r., 1. ročník, Pedagogická fakulta, TRUNI
Marianna Belejová
Zháňam si skriptá, materiály a na niektoré predmety sa učím aj priebežne.
Marianna Belejová, 20 r., 2. ročník, Fakulta humanitných a prírodných vied, Prešovská univerzita v Prešove
Gabriela Pastvová
Pred skúškovým obdobím zvyčajne zhromažďujem všetku potrebnú literatúru, no samotnému učeniu sa venujem až pár dní pred skúškou. Jednak preto, že pracujem, ale väčšina predmetov si ani nevyžaduje viac ako trojdňovú intenzívnu prípravu.
Gabriela Pastvová, 20 r., 2. ročník, KOMU, UCM
Petra Dušáková
Cez skúškové obdobie si rozdeľujem učenie na každý deň. Buď sa to budem učiť celý deň v pravidelných intervaloch alebo sa to naučím naraz za niekoľko hodín. To už je kedy ako. Niekedy sa všetko naučím dopoludnia a večer mám voľno alebo naopak celý deň oddychujem a večer sa začnem učiť.
Petra Dušáková, 20 r., 2. ročník, Pedagogická fakulta, Prešovská univerzita v Prešove
Lucia Nagyová
Skúškové obdobie je pre každého študenta skúška trpezlivosti a nervov, študijné materiály sa kopia a študenti musia za krátke obdobie naraz zvládnuť niekoľko učív. Ak si však viete dobre rozvrhnúť plán skúšok, nie ste v takej časovej tiesni. V každom prípade skúškové obdobie je ako malá maturita, a to som si myslela, že maturita na strednej škole je tá najťažšia skúška.
Lucia Nagyová, 20 r., 2. ročník, KOMU, UCM
Dušan Béreš
Počas skúškového obdobia je u mňa prvoradým zámerom vytvoriť si plán učenia. Ten spočíva v tom, že si na základe počtu strán skrípt daného predmetu vypočítam čas, ktorý môžem využiť na samotné učenie. Bohužiaľ, pri tomto pláne často využívam spojenie: „začnem až zajtra“. Skúšky sú pre mňa však obyčajným stresom, ktorý je aj niekedy dobrý. Napríklad, v minulom akademickom roku som vymyslel jedinečný citát – Nikdy nehádžte skriptá na zem. Aj tak ich potom musíte zodvihnúť.
Dušan Béreš, 21 r., 2. ročník, KOMU, UCM
Veronika Labancová
Momentálne som v najťažšom semestri na farmácii, tak prežívam skúškové celý semester. Až sa sama sebe čudujem, že ma nič nerozptyľuje, môj režim dňa je škola, obed, učenie. Kávu nepijem, ak už cítim únavu a nestíham, tak pijem zelený čaj, Ginko biloba a tak. V poslednej dobe sa snažím chodievať spať okolo 23:00, lebo vstávam každý deň o šiestej. Na poslednú chvíľu si tento semester nenechávam nič, ale robievala som to. Teraz sa učím v dostatočnom predstihu.
Veronika Labancová, 21 r., 2. ročník, Farmaceutická fakulta, Univerzita Komenského
Veronika Jirsová
Na začiatku semestra si vždy dám predsavzatie, že tentoraz sa budem učiť priebežne, aby som v skúškovom období toho nemala veľa. Toto predsavzatie sa mi však nikdy nepodarí splniť. Počas skúškového obdobia, keď je toho veľa, sa potrebujem sústrediť len na učenie. Ako každého študenta ma vie rozptýliť pri učení mnoho vecí a začne pre mňa byť zaujímavý dokonca aj pavúk na stene. Preto je pre mňa najlepšie zavrieť sa do izby, kde ma nikto nevyrušuje, pričom rátam s tým, že kým sa naplno sústredím na knihu pred sebou, uplynie aj hodina.
Veronika Jirsová, 21 r., 2. ročník, MARK, UCM
Jakub Kovalík
Na skúškové obdobie sa veľmi nepripravujem. Keď sa učím, vydržím asi 1 až 2 hodiny vkuse a potom musím zmeniť činnosť, napríklad si pozrieť film, seriál alebo si prečítam niečo iné. A keď nič nepomáha, tak len dúfam, že budú aspoň dobré otázky.
Jakub Kovalík, 22 r., 2. ročník, Komu, UCM
Lucia Pašková
Na skúšky sa pripravujem v podstate celý semester, keďže nás skúšajú (ústne alebo písomne) každý týždeň na praktických cvičeniach – kto nevie, vyhodia ho z praktikárne. Intenzívna príprava je individuálna na základe konkrétnej skúšky. Na niektoré stačí týždeň, na niektoré sú aj dva mesiace málo. Mojím najčastejším rozptýlením sú seriály a surfovanie na internete, ale keď mi „horí pod zadkom“ nerozptýli ma nič.
Lucia Pašková, 20 r., 2. ročník, Jesseniova lekárska fakulta, Univerzita Komenského
Alena Morávková
S učením som nikdy nemala problém. Síce sa vyskytnú dni, že sa mi vôbec nič nechce a niekedy by som najradšej dobila celý svet. Keď viem, že sa mám učiť, učím sa – čím skôr sa naučím, tým skôr to mám za sebou. A myslím, že u mňa sa nevyskytuje nič také, že by som upratovala alebo si vymýšľala všelijaké dôvody na to, aby som sa nemusela učiť. Aj keď dobrá knižka alebo seriál ma vedia vždy odpútať od povinností.
Alena Morávková, 19 r., 1. ročník, KOMU, UCM
Dean Burda
Ja nebojujem proti vonkajším vplyvom počas skúškového obdobia ako sú školské akcie, párty a iné. Školu beriem ako prostriedok pre moju budúcu prácu, pre moju vlasť. Aj keď niekedy, keď sa mám učiť kvantá teórie „newspeak“, tak vždy sa nejaká tá kľučka nájde, ale ani v tom prípade nejdem von, ale len naštartujem mechanické učenie. Predmety, ktoré ma bavia a dávajú mi veľa znalostí študujem priebežne. Ale nič sa nevyrovná diskusii, pri ktorej sa najlepšie naučím a hlavne pochopím problematiku alebo teóriu v danom predmete.
Dean Burda, 21 r., 3. ročník, Fakulta sociálnych vied, UCM