Približne 230 kilometrov turistických chodníkov je od 1. novembra uzavretých. Tomu, kto aj tak pôjde do hôr, by nemala chýbať pevná obuv, voda a aplikácia Horskej záchrannej služby.
Túra v zimnom období si vyžaduje lepšiu výbavu a bohatšie skúsenosti. Pri výbere cieľa je dôležité si overiť počasie, aktuálne výstrahy a snehovú situáciu. Vo vyššie položených miestach treba mať palice, turistické mačky a čakan.
Pri pohybe na ferratových cestách na Skalke, vrátane visutého mosta, záchranári odporúčajú všetkým návštevníkom, aby zhodnotili svoje sily. Po nárazovom vetre a zrážkach je zvýšený počet popadaných stromov. Na chodníkoch hrozí nebezpečenstvo pošmyknutia a pádu. Informuje o tom Horská záchranná služba (HZS) na svojej webovej stránke.
Zlá obuv i nedostatok tekutín spôsobuje častejší výjazd záchranárov. „Čím viac ľudí, tým viac úrazov. V mnohých prípadoch ľudia podcenia správny výstroj, najmä obuv. Nemajú spevnenú nohu a dochádza k pošmyknutiu,“ povedal Jozef Janiga, riaditeľ Horskej záchrannej služby.
Turistom v slovenských horách pomáha orientovať sa záchranárska aplikácia. Službu využilo už približne 33 000 používateľov. „Od spustenia novej aplikácie si takto pomoc privolalo viacero ľudí. Išlo prevažne o zlomeninu členka, luxáciu ramena či zlomenú nohu,“ vyjadril sa Janiga. Pomocou nej záchranári dokázali tiež správne navigovať stratených turistov.
Aplikácia poradí aj pri prvej pomoci
Používatelia služby si môžu jednoduchým kliknutím privolať pomoc, respektíve odoslať núdzovú správu. Aplikácia je zároveň prepojená s dispečingom HZS. Okrem GPS polohy turista poskytuje zdravotné údaje, podrobnosti o probléme, kontakty na blízke osoby a ďalšie dôležité informácie.
Výhodou služby je zobrazenie výstrahy pred lavínovým nebezpečenstvom či nepriaznivým počasím. Nachádzajú sa tam aj pravidlá pohybu v slovenských horách a základy prvej pomoci, vrátane interaktívneho návodu resuscitácie.
Turisti si navyše privolajú pomoc aj v Česku, Maďarsku a Rakúsku. Tiesňové hovory a núdzové SMS správy budú presmerované na záchrannú zdravotnú službu alebo horskú službu konkrétnej krajiny. Používateľovi v zahraničí stačí jediná aplikácia bez nutnosti sťahovania akýchkoľvek lokálnych doplnkov.
Systém funguje na mobilných zariadeniach s operačnými systémami Android a iOS, nie však na tabletoch či notebookoch. Nevyžaduje si internetové pripojenie, ale potrebuje zachytiť signál daného operátora. Ak nie je dostatočne silný na telefonický hovor, aplikácia vygeneruje núdzovú SMS správu s presnou polohou zariadenia.
Pokiaľ vo vašom mobilnom zariadení nemáte nainštalovanú aplikáciu, nápomocná vám bude tiesňová linka Horskej záchrannnej služby. V núdzi vytáčajte číslo 18 300. Ako informujú zachranári na svojom webe, ich výjazdy hradí turista: „Na území SR podľa platného ustanovenia Zákona o Horskej záchrannej službe, je osoba nachádzajúca sa v horskej oblasti povinná uhradiť horskej službe náklady spojené s výkonom záchrannej činnosti alebo s pátraním, ktoré sa jej týkajú (uvedená povinnosť sa nevzťahuje na fyzické osoby, ktoré nie sú plnoleté – deti a fyzické osoby, ktoré nemajú spôsobilosť na právne úkony).“ Na túry by ste preto mali ísť s poistením na hory.
V zime sa na Kriváň nedostanete
Turistika a výstup na vrchy sa stali obľúbenou voľnočasovou činnosťou mnohých Slovákov. Počas zimnej sezóny platia na území TANAP-u pravidlá zapracované v Návštevnom poriadku Tatranského národného parku.
Zimný odpočinok prírody a zvierat je jedným z dôvodov, prečo sú turistické chodníky v tejto sezóne už uzavreté. Je to obdobie ruje, kamzíky sú ohrozené rušením v exponovaných lavínových terénoch a viaceré chránené druhy živočíchov vyvádzajú svoje mláďatá. Uzavreté sú najmä vyššie položené chodníky, sedlá a štíty.
Jednou z nepriechodných trás je chodník od Zeleného plesa na Jahňací štít vyznačený žltou značkou. V zime sa turisti nedostanú ani na Slavkovský štít od Slavkovskej vyhliadky a ani na Rysy po červenej značke od rázcestia nad Žabím potokom.
Nadšenci hôr nebudú môcť vystúpiť na Kriváň. Zatvoria sa turistické chodníky od rázcestia pri Jamskom plese, aj od horárne Tri studničky, kadiaľ vedie zelená značka. V Žiarskej doline nie je v zimnom období povolený výstup od Žiarskej chaty na Smutné a Žiarske sedlo.
Zoznam všetkých trás, ktoré sú počas zimnej sezóny uzavreté, sa nachádza v Rozhodnutí Okresného úradu Prešov. Pohyb priaznivcov skialpinizmu a horolezectva upravuje zoznam vyhradených miest, ktorý vydali okresné úrady v Prešove a Žiline pred troma rokmi.
Kam sa dá ísť aj po 1. novembri?
V oblasti Vysokých Tatier je okolo 600 kilometrov značkovaných chodníkov. Tie prechádzajú dolinami, umožňujú výstupy na tatranské chaty, náročné aj menej náročné vrcholy a prechody cez tatranské sedlá.
Okrem Chaty pod Rysmi sú všetky turistické chodníky na vysokohorské chaty sprístupnené. Od 1. novembra sa ale nedostanete na žiadny štít. Slavkovský štít bol ešte donedávna prístupný v období bez snehovej pokrývky, dnes už do zoznamu povolených trás nespadá. Zo Štrbského Plesa sa turisti dostanú do Mlynickej doliny po vodopád Skok. Ďalšou prístupnou túrou je prechod z Kôprovej doliny po Kmeťov vodopád či z Tichej doliny po chatku Tábor.
Tatranská magistrála, respektíve červenou vyznačený chodník, je prístupný od Tokariny v Západných Tatrách až po vysokotatranské Skalnaté pleso. Vo východnej časti Tatier je otvorená časť od Chaty pri Zelenom plese po Biele pleso.
Túra na Hrebienok zo Starého Smokovca je pre verejnosť sprístupnená po celý rok, ako aj kratší výlet v okolí vodopádov Studeného potoka. Predné Solisko je jediným otvoreným vrcholom vo Vysokých Tatrách počas sezónnej uzávery. V Západných Tatrách sa dá vystúpiť na vrcholy medzi Barancom a Plačlivým. Chodníky prechádzajúce týmito vrcholmi ostávajú stále otvorené.