Aj ten najdlhší beh sa začína obyčajným krokom – a tento krok sme urobili aj my. V priebehu dvoch týždňov sme obehli Trnavu.
Tejto aktivity sa netreba vzdávať ani počas zimných mesiacov, zobrali sme teda tenisky a vybehli do ulíc. Poďte si spolu s nami zabehnúť jednu z našich bežeckých trás a objavte skryté krásy mesta, ako sa to podarilo aj nám. Pripájame aj údaje o dĺžke, náročnosti, výhodách či spôsobe dopravy na štartovací bod vybranej trasy z internátov.
1. Beh mestom
Trasa sa začína na železničnej stanici, kde sa v pohode viete dostať vlakom alebo mestskou hromadnou dopravou. S autom je to už o inom. Dĺžka behu bude v tomto prípade krátka, a to niečo vyše 4 kilometrov s prevýšením 22 metrov. Preto túto trasu môžeme odporučiť aj začiatočníkom. My sme boli behať okolo obeda, ale vám určite odporúčame ísť si zabehať večer, čo prináša svoje čaro.
Náš beh, ako sme spomínali, sa začal na železničnej stanici. Odtiaľ sme smerovali cez Ružový park k City Aréne, pri ktorej sme odbočili doľava a pokračovali popri hradbách z vonkajšej strany. Asi po pár sto metroch sme odbočili doľava a vošli cez mestskú bránu do mesta pri Bazilike sv. Mikuláša. Ďalej sme pokračovali popri opevnení z vnútornej strany.
Po pár sto metroch sme odbočili doľava a pokračovali popri severných hradbách. Po skončení severného opevnenia sme zbehli dole do centra popri Trnavskej univerzite a ocitli sa v samotnom srdci Trnavy. Pokračovali sme okolo Mestskej veže v Trnave do Bernolákovho sadu a naprieč ním až k železničnej stanici.
2. Kamenný mlyn tam a naspäť
Ako ďalšie miesto na behanie sme si vybrali Kamenný mlyn a jeho rybník. Na Kamenný mlyn sa viete dostať autobusom č. 2 zo železničnej stanice alebo poprípade Zeleného kríčku – odtiaľ linkou 13 zo zastávky Šrobárova. Tiež sa tu nachádza parkovisko, takže problém s parkovaním by nemal byť.
Trasa bola dlhá niečo vyše 4 kilometrov, preto ju môžeme odporučiť aj začiatočníkom. Prevýšenie pri tomto behu bolo malé, a to len 3 metre. Naša cesta sa začala na úrovni parkoviska, odkiaľ sme si to nasmerovali po asfaltke pozdĺž rybníka, na ktorý sme kvôli chatám nemali výhľad. Ak vystihnete pekné počasie, tak by ste na pravej strane cesty mali vidieť siluetu priemyselnej zóny. Pri našom behu sa nám priemyselná zóna Trnavy neukázala. Bola hmla.
Po určitej dobe sa asfaltka končí a my sa dostávame na nespevnený povrch, do polí. Po našej ľavej ruke budeme vidieť riečku Parná. Tu pokračujeme po prašnej ceste asi kilometer, pokiaľ sa nedostaneme na jej koniec, kde sa otočíme a vrátime rovnakou trasou naspäť.
3. Na kraj mesta
Nielen doslovne, ale naozaj pobežíme na kraj mesta, čo sme na začiatku vôbec nevedeli. Naša cesta bude smerovať do mestskej časti Trnava-Juh. Trasa má dĺžku 6,5 kilometra a prevýšenie 13 metrov. Z tohto dôvodu trasu neodporúčame ľuďom, ktorí s behom len začínajú.
Náš beh sa začína pred internátom M. Uhra, kde sa pohodlne viete dopraviť linkou 6 z internátu J. Herdu, prípadne autobusmi 3 a 16 zo železničnej stanice. Najbližšia zastávka k internátu je Študentská. S parkovaním je pred študentským domovom problém; bezplatné parkovanie je zvyčajne plné, preto vám odporúčame zaparkovať medzi domami a zaplatiť parkovné.
Od internátu sa behom vyberieme do Parku Janka Kráľa (staničný park), popri železničnej stanici a doprava. Budeme pokračovať stále rovno, najskôr po Dohnányho ulici, za ňou po Zelenečskej, až dobehneme na koniec mesta k OC Island, kde odbočíme doprava a prebehneme pár sto metrov. Následne odbočíme doľava na Svätojakubskú cestu a začneme sa vracať naspäť k mestu. Dostaneme sa k nemocnici, odbočíme doľava a budeme na pôvodnej ceste, po ktorej sa budeme vracať na internát.
4. Po Kamennej ceste na Kamenný mlyn
Kamenný mlyn spomíname v článku už po druhý raz, a to preto, že je to pre nás špeciálne miesto. Z tohto dôvodu sme sa ho rozhodli navštíviť znova. Trasa bola pre zmenu dlhšia a náročnejšia. Jej dĺžka bola 7,5 kilometra s prevýšením 19 metrov. Svojou dĺžkou nie je vhodná pre začínajúcich bežcov.
Našu trasu, ako zvyčajne, začíname pri internáte M. Uhra na ulici J. Bottu. Viete sa sem dostať linkami 3 a 16 zo železničnej stanice, z internátu J. Herdu sem premáva autobus č. 6. Od internátu sa pohneme po ulici G. Dusíka smerom k poliam. Bežíme stále rovno, pokiaľ sa nedostaneme k hlavnej ceste, kde odbočíme doľava a pokračujeme rovno až k cyklochodníku, na ktorý sa následne napojíme.
Pôjdeme smerom na Kamenný mlyn. Keď sa tam už dostaneme, zabočíme doprava a po Kamennej ceste sa budeme vracať naspäť do mesta. Na konci cesty prejdeme závory a odbočíme doľava do najbližšej uličky. Ďalej pokračujeme popri poliach stále dole a následne na kríž cez sídlisko do Parku J. Kráľa (staničný park) až k OC Max, kde sa končí naša bežecká trasa.
5. Trnavské rybníky
Možno ste o tom nevedeli, ale aj Trnava má svoje rybníky, a to hneď za mestom. A presne okolo rybníkov povedie ďalšia bežecká trasa. Trasa mala dĺžku 10 kilometrov a prevýšenie 25 metrov, preto by sme ju vôbec neodporúčali začiatočníkom. Toto miesto sme objavili náhodne, pri inom behu, a preto sme sa sem rozhodli vrátiť.
Naša cesta sa začala pred internátom M. Uhra. Od internátu budeme pokračovať do Parku Janka Kráľa (staničný park), tu sa napojíme na cyklochodník, po ňom budeme pokračovať necelé 3 kilometre do chatárskej oblasti. Z chodníka sa odpojíme na prašnú cestu, ktorá bude smerovať doľava. Ďalej pobežíme popri chatkách a dobehneme k rybníkom. Tu sa môžeme rozhodnúť, či sa otočíme, alebo budeme pokračovať do lesa po lesnej ceste. My sme pokračovali ďalej a neoľutovali sme. Les nám ukázal to pekné, čo skrýva, a výhľady na rybník boli nádherné.
Keď sa nám rybníky stratia z dohľadu, pokračujeme po prašnej ceste, až sa dostaneme na hlavnú cestu, popri ktorej vedie spomínaný cyklochodník do Trnavy. Ak by ste si to chcete skrátiť, odporúčame vám zahnúť doprava do lesa na chodník. Následne budete pokračovať popri pozostatkoch starého plota, až na ľavej strane uvidíte drevený chodník, na ten zbehnete. Ďalej pôjdete po náučnom chodníku na Kamenný mlyn, kde sa nachádza cyklochodník, ktorý vedie do Trnavy.
Bonus: Športový areál AŠK Slávia
Medzi naše posledné tipy zaraďujeme Sláviu. Športovisko prešlo rekonštrukciou pred necelými 3 rokmi. Poloha areálu je veľmi lukratívna, a to hneď za Kinom OKO. AŠK Slávia poskytuje pre bežcov, ale aj korčuliarov asfaltový ovál s dĺžkou 630 metrov. Prioritne je ovál určený pre in-line korčuliarov, ale myslíme si, že bežci sa tam nestratia. Areál Slávie býva otvorený každý deň od 7. do 23. hodiny.
K športovisku sa viete dostať ľahko – buď zaparkujete auto na platenom parkovisku pri Mestskej športovej hale v Trnave, alebo na Rybníkovej. Následne pri športovej hale sa nachádza vchod do areálu. Študenti, ktorí nemajú auto, sa nemusia báť. Viete sa sem dostať aj MHD-čkou, kedy je potrebné vystúpiť na Špačinskej. Zo železničnej stanice sem premávajú linky 1 a 12, z internátu M. Uhra sem zase premáva autobus č. 6.