Čarovná polička funguje od roku 2017. Odvtedy zbiera priaznivcov jedna radosť a eviduje okolo 100-tisíc zobrazení týždenne. Hlavnou náplňou stránky je pomôcť náruživým čitateľom predávať a nakupovať prečítané knihy za nižšie ceny.

Každý milovník kníh ju určite pozná. Mnohým sa však ešte nedostala do povedomia, čo je naozaj veľká škoda. Hlavne pre nás študentov, ktorí, povedzme si na rovinu, máme obmedzené finančné možnosti. A pritom ide o výhodný spôsob, ako sa dopracovať aj k novým knihám za oveľa nižšie ceny ako v klasických kníhkupectvách, ale pekne po poriadku.

Bola raz jedna polička

Za fungovaním celého projektu stoja traja ľudia – Ľuboš, Peťo a Eliška. Jediná ženská členka tímu si spomína, že ešte v lete v roku 2016 prišiel tvorca projektu Ľuboš s myšlienkou virtuálneho priestoru na predaj prečítaných kníh. „A tak sme na tom začali pracovať. Robili sme si prieskum trhu, vytvárali návrhy webu, založili Facebook a Instagram a pýtali sme sa ľudí, ako by si to predstavovali. No a o rok a pol neskôr sme ju pustili dosveta,“ opisuje začiatky spoluzakladateľka Eliška.

Sama o tom, vzhľadom na dátum – 19. december, rada hovorí, ako o vianočnom darčeku všetkým knihomoľom. Samozrejme, obávali sa tiež toho, že im projekt nevyjde: „Pri každom novom projekte je tu riziko, že si nápad „upraceme“ do zásuvky a pôjdeme ďalej. Našťastie sa ale tak nestalo.“

čarovná polička
Eliška vyberá víťaza súťaže o záložky. Zdroj: facebook.com / Čarovná polička

Trojica tvorcov má jasne rozdelené úlohy

Okrem technickej podpory má Eliška na starosti tvorbu obsahu na sociálnych sieťach. Ich jediným spôsobom propagovania je práve reklama na Facebooku. Veľmi ju teší, že povedomie o Čarovnej poličke budujú aj samotní poličkári, ako familiárne nazýva registrovaných užívateľov. „Sociálne siete sú dnes veľmi silným nástrojom, stačí zmienka v story na Instagrame a hneď si na vás vedia kliknúť desiatky, ak nie stovky ľudí,“ priznáva Eliška, ako fanúšikovia Čarovnej poličky pomáhajú propagovať tento knižný bazár.

Peťo je na poličke hlavným programátorom, pridáva nové možnosti a opravuje chyby. „No a ešte je tu Ľuboš, šéf poličky. On je taká naša veľká studnica nápadov a dobrej kritiky. Takto spolu ladíme a myslím, že sme pre stránku dobrý tím. Všetci traja sa totiž hlásime ako vášniví čitatelia,“ dodáva Eliška. Tu ich práca ale nekončí. Sú veci, ktoré na Čarovnú poličku pravidelne dopĺňajú, či už z podnetov samotných poličkárov, ambasádoriek stránky, alebo členov tímu. Jednoducho nekonečný kolobeh.

Pri každom novom projekte je tu riziko, že si nápad „upraceme“ do zásuvky a pôjdeme ďalej. Našťastie sa ale tak nestalo.

Stránka funguje na princípe sprostredkovania obchodu

Polička má podľa spoluzakladateľky jednu veľkú prednosť: „Facebook skupiny či bazáre majú väčšinou knihy nafotené na zemi s cenami, ktoré sa k nim dokreslia v skicári. Po predaji ich len škrtajú. Netvrdím, že to nie je praktické a rýchle, ale my sme to chceli spraviť trošku inak. Predsa len, každá kniha si zaslúži svoje miesto, a preto sme vytvorili priestor Čarovnej poličky.“

Ceny, spôsob dopravy a platby, ako aj čas odoslania si určujú samotní predávajúci a kupujúci. Platforma všetko zjednodušuje tak, že vytvorí objednávku a subjekty skontaktuje prostredníctvom emailu. Celkovú komunikáciu a dohodu už nechá na nich. „Ak by sme chceli, aby bola platba za knihy u nás na poličke, tak by nemohla byť zadarmo. A nám sa nepáčilo, že by ľudia za svoju inzerciu museli platiť,“ vysvetľuje Eliška.

čarovná polička
Jednoduchý princíp, na ktorom funguje Čarovná polička. Zdroj: carovnapolicka.sk

Navyše si nemyslí, že je v poriadku, aby museli dvaja ľudia predávať tú istú knihu za rovnakú cenu. Každá je predsa inak opotrebovaná a človek si ju inak cení, a teda má právo si jej hodnotu určiť sám. „Aj poštovné je veľmi individuálna vec. Niekto posiela knihy ako list či balík, niekto na dobierku, iný zas kuriérom,“ mladé dievča hovorí o rôznych možnostiach, ako sa ku kúpenej knižke môžu čitatelia dostať po dohode s predávajúcim.

Získajte nedostupné knihy

Ak sme vás dostatočne navnadili, máme pre vás dobrú správu! Stať sa poličkárom je veľmi jednoduché: stačí sa registrovať, vyplniť údaje v profile a potom je to už individuálne. Záleží na tom, či chcete knihy predať, kúpiť alebo oboje. Pri predaji si vybrané tituly iba „naklikáte“ do svojej virtuálnej poličky. Pri kúpe máte zase možnosť listovať v ponuke na stránke, prípadne priamo vyhľadávať podľa konkrétneho názvu či autora.

Inak je možnosť pridať naozaj akékoľvek vydanie – staré aj úplne nové. Na počte rokov, ktoré si už kniha „odžila“ nezáleží.

„Je možnosť aj prejaviť záujem o nedostupné knihy – a to je úžasná vec! Dolu si odkliknete „chcem si knihu kúpiť, pošlite mi notifikáciu o novej ponuke“. A to funguje tak, že keď kniha do poličky pribudne, každému, kto na ňu takto čaká, príde email s linkom na kúpu,“  vysvetluje sympatická brunetka. Nemusíte teda manuálne kontrolovať, či ju niekto ponúka. O to sa už postarajú na Čarovnej poličke.

Všetko má svoj rub a líce

Predsa len je zavedené jedno malé obmedzenie pri pridávaní kníh, a tým je cena. Ide však o sumu vyššiu ako 999 €, takže by to nemalo predstavovať veľký problém. Ak by k takému prípadu ale došlo, konkrétnemu predajcovi by vysvetlili, že tak vysoká cena na poličke nemá zmysel, keďže každý si chce tituly kúpiť za čo najnižšiu cenu.

https://www.instagram.com/p/BuBocZHnbbl/

Hoci má Čarovná polička množstvo pozitívnych ohlasov, ako priznáva aj sama Eliška, negatívnym skúsenostiam sa vyhnúť nedá: „Samozrejme, že nie všetko sú pozitívne spätné väzby, tak to asi nefunguje nikde. Stane sa, že sa na poličke objaví podvodník a vezme si peniaze za knihy, ktoré nikdy nepošle . Tu sa usilujeme spojiť oklamaných medzi sebou, aby to spoločne riešili. Nie je to časté, ale tento prípad sme zaznamenali už dvakrát.“

Začiatkom roka napríklad prišli na podvodníčku s tromi profilmi, ktorá pripravila o peniaze za nikdy neodoslané knihy zopár dievčat. Tie sa následne spojili a napokon podali trestné oznámenie. Profily boli, samozrejme, zablokované. Väčšinou sa však tomuto dá predísť. Ak poličkár už nejaké knihy kúpil alebo predal môže pri každej objednávke ohodnotiť druhú stranu.

Samozrejme, že nie všetko sú pozitívne spätné väzby, tak to asi nefunguje nikde.

Ak sa dohadujeme s človekom s pozitívnymi ohlasmi, môžeme byť pokojní. Náročnejšie to je, ak nemá žiadne alebo len negatívne hodnotenie. „Stane sa aj, že si ľudia nechávajú zlé hodnotenia len tak a ďalej nekomunikujú. V tomto prípade ja však nezasahujem, nebola by som objektívna. Pokúšam sa im len vysvetliť, že toto musia riešiť medzi sebou. Ja v tom nie som zainteresovaná,“ dodáva.

Bazár s charitatívnym cítením

Už samotné pridanie knihy na Čarovnú poličku prospeje dobrej veci. Nemyslím tým, že sa vám uvoľní miesto v obývačke. Eliška, Peter a Ľuboš sa rozhodli, že sa zapoja do nadácie Integra. Každým pribudnutým titulom sa prispieva jeden cent na vzdelávanie pre malú Lanis. Dievčatko je z Kene, más 7 rokov a navštevuje školu v centre TAPA. Vzhľadom na to, že sa ponúka okolo 80-tisíc kníh a predalo sa ich viac ako 30-tisíc, nazbierala sa už celkom slušná suma. „Lanis nám každé tri mesiace pošle list, je to od nej milé. Pripojí vždy nejaký obrázok a nadácia sa usiluje zabezpečovať aj aktuálne fotky. Za tú dobu už naozaj vyrástla,“ s úsmevom opisuje vzťah s dievčatkom.

Lanis komunikuje s Eliškou, Peťom a Ľubošom prostredníctvom listov. Zdroj: instagram.com / carovnapolicka

Od roku 2017 sa na Čarovnej poličke zaregistrovalo takmer 40-tisíc užívateľov. Medzi nimi, samozrejme, nechýba ani Eliška, ktorá ju využíva pravidelne. Priznáva, že oveľa viac kupuje ako predáva. Má radosť z toho, koľko úžasných ľudí na poličke spojili a akí sú mnohí z nich milí, keď k objednávke pripoja záložky alebo čaje z vlastnej iniciatívy.

A aký má pre nás odkaz? „Čítajte. A hlavne v tomto období, kedy by sme mali tráviť čo najviac času doma, je to možno jednoduchšie. Vziať si knihu, dať si k nej kávu alebo čaj a nechať sa uniesť príbehom… Ale hlavne čítajte to, čo vás baví – či už sú to detektívky, alebo krátke poviedky, pretože zlá kniha neexistuje.“ odkazuje Eliška čitateľom Atteliéru na záver.