Inflácia a vysoké ceny potravín sa dotýkajú aj študentov. Koľko zaplatia za teplý obed?
Posledné mesiace sa situácia zhoršuje na poli cien potravín. To má dopad aj na výdavky študentov vysokých škôl. Zdražovanie sa totiž týka tiež univerzitných jedální.
Energetický analytik Ján Pišta: Ak by došlo k zoštátneniu elektriny, straty by boli obrovské
Energetická kríza dolieha na domácnosti, podniky a aj štátnu správu. Začína byť veľkým problémom a politické špičky sú pod tlakom konaní. Východiskom by pre niektorých z nich mohlo byť zoštátnenie elektrární. Energetický analytik Ján Pišta tomuto kroku hovorí rázne nie.
Fascinácia skutočnými kriminálnymi príbehmi môže ovplyvniť naše mentálne zdravie. Hrozí zvýšený strach či paranoja
Dokumentárne filmy, seriály, knihy či podcasty o skutočnom zločine fascinujú čoraz väčšiu skupinu ľudí na Slovensku i v zahraničí. Čím záhadnejší a morbídnejší zločin, tým väčšiu pozornosť priťahuje. Ako to ale vplýva na naše mentálne zdravie?
Kto sú fašisti a kto banderovci? Historici vyvracajú mýty, ktoré súvisia s vojnou na Ukrajine
8. mája si pripomíname Deň víťazstva nad fašizmom, Európu pri tom už od februára sužuje vojna na Ukrajine.
Sexizmus sa môže prejaviť kdekoľvek, nezatvárajme pred ním oči
Napriek pravidlám si obliekli šortky miesto bikín, pretože sú nepraktické a odpútavajú pozornosť od ich športových výkonov. Sexizmus zažívajú hádzanárky i mnohí ďalší.
Naše zariadenia čelia tisíckam útokov denne. Meno a heslo nestačí, varuje odborník na kyberbezpečnosť
Pozor si treba dať aj na nabíjacie káble alebo odkazy so škodlivými kódmi, hovorí Michal Korchaník, odborník na kybernetickú bezpečnosť.
Ženy zarábajú takmer o tretinu menej ako muži. Zlyhali sme ako spoločnosť?
Platy, domáce práce, povolania či rodičovstvo. V spoločnosti sa stále stretávame s jednoznačným názorom o tom, ako by sa mali muži a ženy správať, obliekať či prezentovať na verejnosti. Rodové stereotypy pramenia z histórie a je nemožné ich odstrániť. „Cieľom rovnosti pohlaví je vytvoriť rešpektujúci priestor...
Sociológ Vašečka: Slovensko je naklonené autoritárskej vláde viac ako okolité krajiny
Príbeh o neregulovanom prostredí sociálnych médií treba veľmi rýchlo ukončiť. Už dnes vieme, že môže byť nebezpečný, hovorí sociológ Michal Vašečka o rozdelenej slovenskej spoločnosti.
Podcastt: Vyzerá to tak, akoby sa nám štruktúra vnútornej dôvery rozpadala pod rukami, hovorí sociologička
Čo podnietilo útoky na vedcov? Podľa sociologičky Silvie Mihálikovej je jedným z hlavných činiteľov nedostatok dôvery v spoločnosti. Je za tým však viacero faktorov.
Čo podnietilo útoky na vedcov?
Jednou z hlavných príčin agresie smerovanej voči vedeckej komunite je podľa sociologičky všeobecne nízka dôvera. „Dôsledkom nedôvery v štátne inštitúcie je, že ľudia hľadajú alternatívy komu by mohli dôverovať,“ hovorí.
Dnes má tvorba hier najlepšie podmienky. Vývojárske štúdiá musia byť ale vytrvalé, konkurencia je veľká
Využívanie hier je najmä o zábave a oddychu, ich tvorba však vôbec nie je jednoduchá. Cesta od prvotného nápadu k hráčovi je zdĺhavá, keďže dôležité nie je len samotné programovanie.
Zániku koralových útesov sa snažia predísť mnohé iniciatívy sveta. Výnimkou nie je ani Slovensko
V súčasnosti je polovica koralových útesov zničená alebo vážne poškodená a pravdepodobne budú prvým ekosystémom na Zemi, ktorý sa kompletne zrúti. Ku kolapsu môže dôjsť do roku 2050. Aký by to malo dopad na ľudstvo?