Cestovanie počas pandémie. Aktivita, ktorá je veľmi obmedzená, a ktorá chýba množstvu ľudí. Ako by mohlo cestovanie vyzerať po opätovnom otvorení hraníc?
Ani počas tzv. koronakrízy sa technologický vývoj nezastavuje, ba práve naopak. Vedci a vynálezcovia pracujú na novinkách, ktoré nám pomôžu dostať sa naspäť do stavu relatívneho normálu a cestovať aj počas pandémie. Mnohé prístroje, ktoré nám umožnia oveľa bezpečnejšií presun, už existujú.
Ak ste letecky cestovali začiatkom tohto roka, chvíľu pred zatváraním hraníc, mohli ste si na letiskách všimnúť bezkontaktné teplomery. Teplota však nie je spoľahlivou informáciou na diagnózu ochorenia Covid-19. Horúčku môžu ľudia mať aj z iných dôvodov a naopak, niektorí nakazení sú zas bezpríznakoví.
Koronavírus je možné zachytiť v elektromagnetickom poli
Tento prístroj ešte nebol uvedený na trh, no existuje. Korona tester vznikol vo fotonickom laboratóriu prof. Gabbyho Sarusiho z Ben Gurianovej univerzity v Negeve, v Izraeli. Na rozdiel od medikov, Sarusi ako fyzik poňal koronavírus ako nanočasticu, nie ako biologickú čiastku. Týmto spôsobom dokázal koronavírus zachytiť v elektromagnetickom poli. Testovacie zariadenie pripomína alkohol tester. Cestujúci musí do neho zakašľať. Čip z neho sa následne vloží do kapsuly a tá do spektrometra.
Tím profesora Sarusiho už stihol porovnať výsledky nového zariadenia s klasickými testami, a to na vzorke 150 pacientov. Zistili až 92 % spoľahlivosť. Keďže výsledok tohto prístroja môže cestovateľom zabrániť v nástupe do lietadla a môže ich poslať do karantény, v laboratóriu naďalej pracujú na jeho vylepšovaní. Podľa profesora Sarusiho môžeme očakávať, že sa korona tester začne objavovať nielen na letiskách, ale aj na vlakových staniciach. Pre BBC sa vyjadril „Možno koncom tohto roka. Alebo budúci rok.“
Očkovanie ako podmienka na cestovanie
Situácia okolo cestovania by sa mala upokojiť práve po uvedení vakcíny na trh už v roku 2021. Je možné, že niektoré krajiny budú očkovanie na COVID-19 mať ako podmienku pre vstup na ich územie. Cestovatelia by sa teda museli preukazovať aj očkovacím preukazom.
Dezinfekcia ultrafialovým svetlom
Už od prepuknutia koronavírusu nám hygienici pripomínajú dôležitosť pravidelnej dezinfekcie. Lietadlá budú čistené ultrafialovým svetlom, ktoré sa dnes využíva aj v nemocniciach. Práve na tomto princípe zostrojili Arthur a Elliot Kreitenbergovci prístroj, ktorý je špeciálne určený na dezinfekciu úzkych chodieb na palube lietadla. Zariadenie vyžaruje lúče, ktoré ničia baktérie a vírusy, najmä na sedačkách a stolíkoch.
Ultrafialové svetlo môže byť použité aj na dezinfekciu displeja telefónu. Technológia PhoneSoap vznikla už v roku 2009 po tom, čo bolo dokázané, že telefóny bývajú špinavšie ako verejné toalety. Jej zakladateľmi sú Daniel Barners a Wesley LaPorte. Ide o malé puzdro, do ktorého sa mobil vloží a vďaka 360 stupňovému dosahu, celú plochu telefónu vydezinfikuje.
Cestovanie počas pandémie bude pravdepodobne o niečo zložitejšie, no zmenší sa tým pravdepodobnosť nakazenia sa, či už koronavírusom alebo inými vírusmi a baktériami. Nám zatiaľ zostáva len čakať a snažiť sa neohrozovať seba a ani ostatných, kým nebude opäť bezpečné cestovať.