Viedeň za jeden deň: Vyskúšali sme cestu z Trnavy, rezeň aj historické záhrady
Jednodňový výlet do Viedne nemusí zruinovať peňaženku ani podrážky. Jednodňový výlet do Viedne je ideálny únik pre študenta, ktorý si chce oddýchnuť a niečo zažiť.
Spoluzakladateľka platformy ksebe: Ísť k psychológovi nie je hanba. Čím neskôr človek príde, tým je proces terapie dlhší
Psychologickú platformu ksebe založil malý tím odborníkov v roku 2021. Poskytujú v nej psychologické sedenia s odborníkmi, propagujú duševné zdravie a odbúravajú stigmu, ktorá je v spoločnosti stále prítomná. O ich začiatkoch, službách, ale aj osobných skúsenostiach sme sa rozprávali so spoluzakladateľkou Magdalénou Mihálovou.
Reportáž: Týždeň som si písala s umelou inteligenciou. Priateľstvo sme si nevybudovali
Osamelosť, problémy v komunikácii, existenčné otázky, únik od reality, zvedavosť či kreativita – ľudia sa obracajú na umelú inteligenciu (AI) z rôznych dôvodov. Dokážeme si s ňou vytvoriť puto? O to som sa pokúsila počas siedmich dní.
Komentár: Potrebám moderného sveta sa na VZME približujeme aspoň opisom študijného programu
V spoločnosti neustále apelujeme na modernizáciu vzdelávacieho systému, ktorý by mal reflektovať potreby dnešného sveta. Realita našich univerzít sa však často líši od rozprávok nachádzajúcich sa v opise študijných programov.
Protesty nie sú všeliekom na situáciu na Slovensku, hovorí študent práva Janiga
Študenti Právnickej fakulty napísali list, v ktorom volali po otvorenej diskusii. Spúšťačom bolo rušenie špeciálnej prokuratúry. Jedným z nich bol aj Marek Janiga – „nepodstatný študent s vyrážkou na nose“ – minimálne tak si ho mnohí pamätajú po urážkach premiéra Roberta Fica. V rozhovore sa dočítate:...
Reportáž: Frustrácia, nekončiaci boj aj nádej. Takto vyzeral protivládny protest v Košiciach
Pred siedmimi rokmi som stál na námestí po vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Dnes, o niekoľko zhromaždení neskôr, sa tu ocitám opäť. V dave Košičanov rezonujú slová o spravodlivosti, korupcii a smerovaní Slovenska. Má to ešte zmysel?
Komentár: Generácia strachu. Ako geopolitická situácia preprogramovala naše mysle
Každé pokolenie si nesie vlastné utrpenie. Na naše sa však zrútilo snáď všetko existujúce zlo, ktoré strach z budúcnosti znásobuje.
Druhý ročník festivalu hier a technológií PixelZest opäť bude už v apríli v našej Aule
Druhý ročník herného festivalu PixelZest prichádza aj v tomto roku do Trnavy. Atrakcie pripravia aj Fakulta prírodných vied a masmediálnej komunikácie.
Anketa: Veľké životné rozhodnutia. Čomu by sa mali mladí vyvarovať podľa skúseností staršej generácie?
Andrea chcela viac cestovať, Jozef si len užíval a Martina mala najradšej všetko naplánované. Hoci sú ich životné rozhodnutia odlišné, všetky v sebe nesú cenné ponaučenie pre mladšiu generáciu.
Podcastt: Vyhrážajú sa nám, no po zápase sa prídu porozprávať o fungovaní klubu, hovorí člen a hráč FK Kozmos
Spolumajiteľom nášho futbalového klubu sa môže stať každý. Na Slovensku je to rarita, hovorí Viliam Chabaľ, brankár a člen Futbalovej Komunity Kozmos.
Komentár: Keď veľkým hrám ukradnú dušu démoni, nezávislí tvorcovia ich porazia prakom a kameňom
Po zadaní kreatívnej úlohy dvom ľuďom sa ich výsledky budú líšiť. To isté platí aj pre veľké a nezávislé štúdia. Zatiaľ čo veľké štúdio vytvorí priemerný produkt a dá ho do pekného obalu, malé využije všetku kreativitu, aby sa odlíšilo a uspelo.
Žijeme v neistote a strachu z budúcnosti, ale stále dúfame v lepšie zajtrajšky
Bývanie, politická situácia či rodina – témy, ktoré v mladšej generácii vzbudzujú obavy. Čoho sa vysokoškoláci najviac boja pri pohľade do budúcnosti? Rozprávala som sa so svojimi rovesníkmi a zamyslela sa aj nad vlastnými strachmi.