Dobrovoľníctvo nemusí byť len o pomoci druhým. Môže byť aj o získavaní zručností a nových priateľstiev, osobnom rozvoji či zážitkoch. Vedeli ste, že aj študenti na FMK dobrovoľníčia?
Dominik sa dobrovoľníctvu aktívne venuje päť rokov. Šport sa stal jeho vášňou, a tak neodmietol ponuku pomáhať na Európskom olympijskom festivale mládeže v Banskej Bystrici.
Na starosti mal jeho infraštruktúru. Podieľal sa na chode celého podujatia, pričom delegoval športovcov a dohliadal na reklamu obsiahnutú na športoviskách a na autobusovú prepravu zabezpečenú pre účastníkov.
Pokiaľ sa chcete stať dobrovoľníkom, dôležité je poznať svoje záujmy. Organizácie ponúkajú rôzne odvetvia, v ktorých sa môžete realizovať, ako napríklad kultúra, médiá, sociálna práca, vzdelávanie či starostlivosť o zvieratá alebo životné prostredie.
Dominikovi dobrovoľníctvo okrem možnosti sledovať športové podujatia naživo a zdarma, prinieslo aj pocit zadosťučinenia. Za ochotu, ktorú do svojej práce vložil, dostal medzinárodný certifikát o dobrovoľníckej činnosti a odporučenie na dobrovoľníčenie v zahraničí, konkrétne v Slovinsku.
K hlavným prínosom dobrovoľníctva patrí teda budovanie siete kontaktov, ktoré nám môžu pomôcť kariérne rásť. Kolegovia, s ktorými spolupracujete, vás môžu v budúcnosti osloviť aj v rámci ďalšej spolupráce, vrátane medzinárodnej.
Kde možno nájsť dobrovoľnícke aktivity?
Vierka spolupracuje s občianskym združením Mladí ľudia a život. Ponúka mládeži vzdelávanie a pomoc v oblastiach duševného zdravia, násilia a šikany, gynekológie a antikoncepcie, závislostí, zdravého životného štýlu a partnerských vzťahov. Počiatočný impulz, ktorý ju motivoval začať s dobrovoľníctvom, vznikol počas jej prvého ročníka na strednej škole po prednáške spomínanej organizácie.
Mladí ľudia často netušia, aké možnosti dobrovoľníctva ponúka mesto, v ktorom žijú alebo trávia väčšinu svojho času. Efektívnou pomôckou je projekt Dobrovoľníctvo, ktorý prostredníctvom svojej webovej stránky, ponúka zoznam dobrovoľníckych aktivít v jednotlivých krajoch na Slovensku. Širokú škálu príležitostí týkajúcich sa pomoci druhým a osobného rozvoja zahŕňa aj portál Growni.
Zaujímavé príležitosti môžete objaviť aj prostredníctvom sociálnych médií. Pokiaľ vás zaujala nejaká konkrétna organizácia, ide o najrýchlejší spôsob, ako sa s ňou možno spojiť.
Poradiť sa môžete aj s priateľmi a rodinnými príslušníkmi, ktorí s dobrovoľníckou činnosťou majú skúsenosti. Rôzne ponuky môžete nájsť aj v škole či v kreatívnych centrách.
Dosiahnuť môžete aj kariérny postup
Laura je ukážkovým príkladom, ako nás môže dobrovoľníctvo posúvať vpred. Na festivale Lumen začala pomáhať ako 16-násť ročná. Prvé skúsenosti získala v sekcii Informácie, kde kontrolovala lístky, lepila plagáty a pozývala ľudí na podujatie. Neskôr dostala na starosť administratívu, kde zapisovala účastníkov a kontrolovala počty. V súčasnosti zodpovedá za PR celého festivalu.
Niektoré organizácie, ktoré hľadajú dobrovoľníkov, môžu požadovať účasť na výberovom konaní. Počas neho sa zvykne vyplňovať dotazník, na základe ktorého sa vám pridelí najvhodnejšia pozícia pre vás. Pred začiatkom jej vykonávania musíte absolvovať úvodné stretnutia, na ktorých sa poskytujú inštrukcie, informácie o bezpečnosti a v prípade potreby aj odborné školenia.
Vždy je lepšie začať s menšími dobrovoľníckymi aktivitami, ak ešte úplne netušíte, čomu sa chcete venovať. Malými krokmi sa môžete dostať podobne ako Laura aj na vyššie pozície.
„Najväčšiu radosť mi prináša, keď vidím okolo mňa ďalších sto dobrovoľníkov, ktorí obetujú svoj čas, sú odhodlaní pomáhať, budujú nové vzťahy a učia sa nové veci,“ opisuje Laura to, čo má na dobrovoľníctve najradšej.
Keby nebolo dobrovoľníctva, nefotil by som
Face Club je organizácia pre deti a mládež v Spišskej Belej, ktorú Matúš navštevuje od svojich siedmich rokov. Jeho prvotnou motiváciou bolo zahrať sa s kamarátmi, no od jeho trinástich tam začal chodiť ako dobrovoľník. Toto komunitné centrum ponúka mladým ľuďom možnosť socializovať sa, vytvárať si nové priateľstvá a zabávať sa.
Okrem super partie, ktorú si vo Face Clube vybudoval, nadobudol aj zručnosti, vďaka ktorým neskôr začal študovať na FMK. „Ak by som sem nechodil, v živote by som nezačal fotiť, pretože by som si nemohol dovoliť kúpiť vlastný fotoaparát. Práve tu som sa prvýkrát stretol s fotografovaním, za čo vďačím starším dobrovoľníkom, ktorí mi to ukázali,“ spomína na svoje začiatky.
Pri dobrovoľníctve patrí k najdôležitejším vlastnostiam trpezlivosť. Potrebné je si uvedomiť, že každá, hoci aj najmenšia pomoc, má hodnotu. Vďaka svojej ochote a chuti pracovať si medzi ostatnými členmi Matúš získal dôveru. Postupne dostal na starosť všetku techniku, pričom začal dokonca premietať aj v kine.
Čo sa teda skrýva za dobrovoľníctvom?
Dobrovoľníctvo možno definovať ako činnosť, ktorú jednotlivec vykonáva s cieľom pomáhať tým, ktorí to potrebujú najviac. Podieľať sa môžete napríklad na zbere odpadkov, venčení psíkov z útulku, trávení času s deťmi z detského domova či organizovaní podujatí.
Niektorí si ho pletú s bežnou prácou, dobrovoľníctvo ale nie je finančne ohodnotené. Odmenou sú zručnosti, kontakty, možnosť kariérneho rastu či pocit zadosťučinenia.
Najväčšiu radosť mi prináša, keď vidím okolo mňa ďalších sto dobrovoľníkov, ktorí obetujú svoj čas a sú odhodlaní pomáhať, budujú nové vzťahy a učia sa nové veci.
Psychológ Ján Uriga na tému dobrovoľníctva pre Forbes uviedol: „Je dokázané, že zapojením sa do dobrovoľníctva a pomoci sa meníme. Zjednodušene povedané, v našom mozgu sa pri emocionálnych chvíľach dejú chemické reakcie.„
„Keď sa stanete dobrovoľníkom, a cítite tieto špeciálne, hlboké a dojemné chvíle, váš mozog uvoľňuje dopamín, oxytocín a sérotonín. Napríklad, keď sa zúčastníte na charitatívnej akcii a uvidíte, ako vaša účasť urobila radosť ľuďom v núdzi, mozog na to zareaguje. Táto reakcia dodá vášmu telu a mysli potrebnú energiu, aby ste zostali motivovaní a posunuli sa k ďalšiemu cieľu,“ dodáva.
V dobrovoľníctve nám často bráni strach. Dôležité je preto sa v prípade nejasností pýtať, pokojne môžete osloviť aj organizáciu, ktorá vás zaujala.
Pri jej výbere buďte obozretní. Projekt Dobrovoľníctvo upozorňuje, že dobrá organizácia nesie značku kvality „S dobrovoľníkmi a dobrovoľníčkami to vieme“, ktorou potvrdzuje jej správny prístup podľa legislatívy, morálky a etiky.