Baví nás učiť vás!
To je heslo pedagógov z University of Dubrovnik, ktorí sa snažia, aby nám každá hodina priniesla nové vedomosti a praktické skúsenosti. Pri výklade nikdy nezabudnú spomenúť miestne zvyky a učivo priblížiť na príklade z Chorvátska. Zaujímajú sa aj o situáciu v našich krajinách, takže sa naše chorvátsko–slovensko–poľsko–rakúske hodiny nesú v internacionálnom duchu, čo nám rozširuje náš pohľad na danú problematiku. (Áno, teraz sa vám snažíme dokázať, že Erasmus skúsenosť vás skutočne obohatí nielen sociálne, ale aj racionálne).
Na hodinách kultúrneho dedičstva spoznávame našou medzinárodnou optikou rôzne kultúry a predmet sociálna zodpovednosť firiem sa nesie v duchu etických a morálnych hodnôt v praxi. Na online produkcii sme boli vyslaní fotiť krásy Dubrovnika, aby sme sa naučili, ako vyzerá správna reportážna fotografia. Pozdáva sa vám to? Nám zatiaľ veľmi. A to sme ešte nespomenuli všetko, niečo si necháme aj nabudúce.
Trajektom na Korčulu
Slnečné víkendy využívame na spoznávanie krásy okolitých miest. Jedným z nich bol ostrov Korčula, ktorý nás prekvapil svojím mimosezónnym pokojom. Pri hľadaní kaviarne, ktorá by bola otvorená, sme asi pôsobili zúfalo, pretože sme odrazu začuli: ,,Execuse me. Are you looking for a cafeteria? Here is one open. Where are you from?” Asi takto prebiehalo naše zoznámenie s Bobom, ktorý sa na Korčulu presťahoval z Kalifornie a Chorvátsko je jeho domovom už 7 rokov. Nakoniec na kávu išiel s nami a počas rozprávania svojho životného príbehu nám stihol odporučiť malebné miesta v okolí jeho bydliska, ktoré sa oplatí navštíviť.
Prezreli sme si miestne hradby a opustenú pláž, ktoré mali v tomto čase svoju zvláštnu atmosféru dýchajúcu pokojom pred rušným letom. Ostali by sme tu veru aj dlhšie, ale mesto zívalo prázdnotou, reštaurácie a obchody boli zatvorené, a tak sme sa pobrali v našom spoznávaní ďalej.
Cestou naspäť sme stihli ešte ochutnávku vína, podľa slov nášho hostiteľa v najlepšej vinárskej oblasti v Chorvátsku. Zblízka sme si prezreli aj opevnenie mesta Ston.
Dubrovnícke múzeá alebo praktická estetika
Vo voľnom čase si vychutnávame výhody, ktoré nám ponúka status študenta na University of Dubrovnik. Keďže nechodíme po tomto krásnom meste s klapkami na očiach, zaujíma nás aj miestna história, zvyky a tradície. Navštívili sme pamätnú izbu obetí vojny, ktorá pripomína nedávne časy vojnou zasiahnutého Dubrovníka. So študentskou kartou máme zľavnený vstup do miestnych múzeí. Stihli sme si prezrieť etnografické, architektonické, námornícke a kultúrno-historické múzeum. Domáci sa zanietene starajú o svoje pamiatky a turistické atrakcie, preto stojí ich muzeálna expozícia za to, aby si ju turisti prezreli.
Zimomriavky z Hotela Belvedere
Z múzeí plných moderných exponátov sme si to namierili na miesto, ktoré dýcha estetikou v úplne opačnom zmysle. Hotel Belvedere bol jedným z najluxusnejších hotelov v Dubrovníku až do čias, kedy bol počas chorvátskej vojny zničený srbským námorníctvom v roku 1991. Hoci ďaleko od centra mesta, aj dnes je tento hotel vyhľadávaným miestom pre miestnych graffiti umelcov či ľudí, ktorých fascinujú podobne opustené miesta. A my sme boli fascinovaní tiež. Hotelový komplex je obrovský, plný rôznych tmavých zákutí, presne tak ako sa na opustené a zdevastované miesto patrí. Každý raz, čo ho navštívite, objavíte niečo nové, čo ste predtým prehliadli. A my ho pôjdeme objavovať ešte niekoľko krát. Mimochodom, vieme si predstaviť, že keby sa takýto komplex nachádza v Trnave, tak sa v ňom už točia všetky študentské filmy. A tiež sme sa dozvedeli, že sa tam občas konajú veľkolepé hudobné party. Tíško závidíme.
Možno sme ešte nabití endorfínmi z ranného behu popri mori, ale vedzte, že erasmovať v Dubrovniku je naozaj po každej stránke skvelá skúsenosť.
More experiences coming soon…
Bonus na záver