Externé štúdium využíva v akademickom roku 2023/24 na FMK 346 študentov. Táto forma poskytuje možnosti aj tým, ktorí sa pracovne realizujú, starajú sa o rodinu alebo je pre nich dochádzanie náročné.
V článku sa okrem iného dozviete, prečo externe študuje generálny manažér FC Spartak Trnava, IT špecialistka v Panaxeo alebo aj vyštudovaná farmaceutická laborantka.
V ankete sme sa respondentov pýtali:
- Prečo ste sa rozhodli študovať?
- Prečo ste sa rozhodli pre externú formu?
- Čo od štúdia očakávate?
Martin (29), 2. Mgr. MARK, generálny manažér FC Spartak Trnava
Moja motivácia štúdia na vysokej škole spočívala v tom, že som si chcel rozšíriť obzory v oblasti, ktorá ma zaujímala a vždy som sa v nej pohyboval. Marketing vnímam ako prirodzené pokračovanie môjho stredoškolského štúdia, teda grafiky digitálnych médií. Krása marketingu spočíva v tom, že ak chce byť niekto úspešný, musí byť kreatívny a flexibilný. Bez týchto dvoch vlastností sa človek v tejto sfére ako aj v akejkoľvek inej pracovnej oblasti nepresadí.
Pre externé štúdium som sa rozhodol zhruba po 5 rokoch od ukončenia strednej školy. Moja finančná situácia mi neumožňovala do 25 rokov študovať, a preto som nastúpil do práce. V mladosti som zastával názor, že človek môže v živote uspieť aj bez vysokej školy. Je to síce pravda, ale po skúsenostiach som zistil, že je to limitujúce. Sociálny kapitál sa na vysokej škole rapídne rozrastá. Rovnako som zistil, že človek bez celoživotného vzdelávania začne mentálne upadať. Keďže som tomu chcel zabrániť, spojil som to s motiváciou a logické vyústenie bola prihláška na univerzitu.
Od štúdia očakávam rozšírenie vedomostí v marketingovej oblasti, zoznámenie sa s ľuďmi, ktorí budú prínosom do môjho pracovného života.
Nikoletta (27), 2. Mgr. MARK, bývalá obchodná a marketingová koordinátorka vo farmaceutickej spoločnosti
Momentálne som na voľnej nohe a plánujem svoje skúsenosti, teóriu a základy, ktoré mi poskytla FMK aplikovať do kariéry digitálneho nomáda, prípadne po čase vytvoriť niečo vlastné.
Vo svete neustále pribúdajú nové trendy a ak nechcete zaostávať, je potrebné držať krok. Som vyštudovaná farmaceutická laborantka, ale nepodarilo sa mi v štúdiu odboru pokračovať. Po dvoch rokoch som si uvedomila, že sa chcem rozvíjať a zamyslela som sa nad mojimi silnými vlastnosťami. Jednou z nich je kreativita a obchodný duch, preto som sa rozhodla pre marketing, kde viem obe využiť. Podarilo sa mi dokonca spojiť dva odbory – farmáciu a marketing.
Na externé štúdium som sa dala približne po 2 rokoch praxe. Z môjho pohľadu je to dôležitý faktor pri hľadaní práce, ktorú by ste chceli vykonávať a posúva vás k vysnívanej pozícii. Môže vás to posunúť k tomu, čo vás baví a dopomôcť kariérne rásť. Ak máte možnosť študovať externe, využite to. Veľa firiem požaduje, aby mal zamestnanec titul I. či II., dokonca aj III. stupňa. Aj keď sa rozhodnete pre kariéru freelancera, stále je vzdelanie krok k úspechu.
Od štúdia očakávam hlavne dostatočné informácie k danému odboru, praktické rady a skúsenosti z praxe. Môžem potvrdiť, nakoľko som už v druhom ročníku magisterského stupňa, že sa FMK snaží do štúdia zakomponovať aj praktické zadania, ktoré vás pripravia riešiť pracovné úlohy.
Lea (35), 2. Bc. KOMU, učiteľka na Základnej Umeleckej škole v Rožňave a predsedníčka komisie pre odbor výtvarná výchova za Rožňavský okres
Študovať som sa rozhodla kvôli potrebe zmeny a doplneniu vzdelania spojeného s novým obzorom do budúcnosti. Vzhľadom k vzdialenosti od môjho bydliska a pracovnej vyťaženosti je externá forma jedinou voľbou ako sa dovzdelávať. Mojím hlavným cieľom je doplnenie vedomostí, nové skúsenosti, „iný vzduch“ a hlavne osobný rast.
Peter (24), 3. Mgr. TEDI, Head of game development v Develine s.r.o. a C# .NET Core developer v Coderama s.r.o.
Digitálne hry ma fascinovali, keď už som sa bol zo škôlky pozrieť na základnú školu. Deti tam hrali hry ako Dangerous Dave, Mario a podobné. Od 8 rokov som sa začal amatérsky venovať tvorbe hier a na strednej už z toho boli prvé peniaze. Pre štúdium TEDI som sa rozhodol, aby som nabral viac skúseností s projektovým manažmentom, kreatívnou stránkou tvorby hier a dizajnom.
Spočiatku som bol na dennom štúdiu. Vývoj hier som vždy bral seriózne a počas školy som si založil živnosť. Nabral som niekoľko stabilných kontraktov, ale zároveň som začal byť časovo vyťaženejší. Aby nenastával konflikt medzi pracovnými dňami a vyučovaním, prešiel som na externú formu. Páči sa mi, že sa do školy nepreveziem zbytočne, dostali sme naplno nabitú približne každú tretiu sobotu.
Ako končiaci študent môžem povedať, že som získal mnoho kontaktov medzi spolužiakmi (viacerí pracujú v hernom odvetví) a od pedagógov kontakty na firmy. Okrem toho som spoznal rozmer hernej scény u nás ako SGDA či Bratislava Game Jam, na ktorom s radosťou už niekoľko rokov pomáham. Štúdium je ako lievik, filter. Na základnú školu musí ísť každý, na strednej to môže byť stále trocha mix a na univerzite stretnete najviac ľudí, ktorí majú podobné ambície a perspektívu.
Michaela (33), 2. Mgr. MARK, hlavná štátna radkyňa a interná komunikácia v MIRRI SR Kancelárii generálneho tajomníka služobného úradu
Vždy som chcela byť vysokoškolsky vzdelaná a pracovala som v oblasti marketingu. Štúdium v tejto oblasti na FMK bolo pre mňa teda prirodzenou voľbou. Keďže mám rodinu a aj prácu na plný úväzok, externá forma je pre mňa najvýhodnejšia. Od štúdia očakávam veľa nových poznatkov a rozšírenie si obzorov. Vďaka nemu som sa už veľa naučila a veľmi ma to posunulo. Som za to vďačná.
Lenka (33), 2. Bc. TEDI, IT projektová manažérka v Panaxeo
Doteraz si živo pamätám ako tatko domov na diskete priniesol Dooma a povedal si, že je to pre jeho malú dcéru ideálna voľnočasová aktivita. Hry ma sprevádzajú celý život, no v dobe keď som si vyberala, kam sa bude uberať moja kariéra, nebola cesta k hrám priamočiara ani podporovaná. Šla som teda v IT inými chodníčkami. Keď som zistila, že na UCM existuje možnosť naučiť sa viac o aspektoch hier, ktoré sú mi najbližšie, nemohla som zaváhať.
Mám už super prácu, ktorá ma baví. Externé štúdium je ideálna možnosť, kde si nemusím „pauznúť“ celý život, ale stále mám príležitosť sa vo voľnom čase naučiť niečo nové. Google a YouTube tutoriály vás s dostatočnou disciplínou síce dokážu naučiť veľa, ale formálne štúdium má aj v dnešnej dobe niečo do seba.
Networking! Samozrejme, že som tu na to, aby som sa naučila nové veci, ale spoznávanie ľudí a získavanie kontaktov sú pre mňa príjemným prekvapením. Či už sa jedná o talentovaných spolužiakov, vyučujúcich alebo kontakty priamo z priemyslu, TEDI je skvelou cestou do slovenskej hernej komunity.
Nikola (22), 2. Bc. KOMU, Content špecialistka a grafička v regionálnych novinách, Freelancing grafička a správkyňa sociálnych sietí
Vedela som, že mi vysoká škola pomôže v mojom podnikaní. Po strednej škole som chcela ďalej študovať v oblasti, ktorej sa venujem. Keďže som už mala prácu, o ktorú som nechcela prísť, nastúpila som na externú formu. Dúfam, že sa naučím nové informácie, ktoré nie sú až tak dostupné a to od ľudí, ktorí v danej téme pracujú už roky a majú skúsenosti.