1. Cannes 14.5. -25. 5.
Festival de Cannes sa koná od roku 1946. Má dlhoročnú tradíciu v premietaní nezávislých filmových projektov, ale takisto sa ho zúčastňujú medzinárodne uznávaní režiséri. Festival pravidelne otvára veľký trhák (naposledy Veľký Gatsby) a pozvanie do poroty prijímajú známe celebrity svetového filmu (posledne napríklad Ang Lee, Nicole Kidman a Steven Spielberg
Stalo sa: Prítomnosť veľkých mien využil v lete chlap, ktorý sa vydával za juhokórejského rapera PSY-a. Návštevníci festivalu netušili, že ide o podvodníka, a tak sa neznámy muž dočkal obrovskej pozornosti.
2. Sundance 16.1. – 26.1. (Utah)
Festival Sundance je najväčšou oslavou nezávislého filmu na svete. Založený bol v roku 1978 Sterlingom Van Wagenenom, John Earlem a Robertom Redfordom. Keby nebolo tohto festivalu, možno by sme nikdy nepočuli o menách ako Jim Jarmush, Robert Rodriguez či Quentin Tarantino. Ročne dostanú tvorcovia okolo 6 000 filmov, no na hlavné premietanie sa ich dostane už len 120. Svoje pole pôsobnosti stihol festival rozšíriť aj do Európy – v apríli sa v Londýne konal tretíkrát.
Stalo sa:Zo Sundance neprichádzajú správy o veľkých škandáloch. Napriek tomu vyvolala snímka Hounddog v roku 2007 veľké pobúrenie v radoch americkej organizácie zvanej Katolícka liga. Jej prezident protestoval kvôli údajnému porušeniu zákona o detskej pornografii. Súd mu však nedal za pravdu. Rovnako tak ani manželka vtedajšieho prezidenta USA, Laura Bushová, na ktorú sa obrátil s otvoreným listom prezident Katolíckej ligy.
3. MFF Karlovy Vary 4.7. – 12.7.
Aj Česká republika sa môže pochváliť filmovým festivalom. A nie len tak hocijakým. Pravidelne môžete v Karlových Varoch stretávať hviezdy Hollywoodu (pozvanie už v minulosti prijali napr. Antonio Banderas, Robert De Niro, Renée Zellwegger či Sharon Stone). História siaha až pred 2. svetovú vojnu. Už vtedy sa zrodila myšlienka projektu, no realizovaná bola až v roku 1946. Odvtedy sa s prestávkami konal už 48-krát. V súčasnosti si návštevníci môžu pozrieť každoročne viac než 200 filmov. Vyše 700 novinárov z celého sveta dokazuje záujem a popularitu Medzinárodného filmového festivalu v kúpeľnom meste u našich západných susedov.
Stalo sa: Po Nežnej revolúcii zažíval festival veľký úpadok. V roku 1994 sa ho ujali Jiří Bartoška a Eva Zaoralová a v súčasnosti je najvýznamnejšou prehliadkou filmov v celom bývalom „východnom bloku“.
4. Berlinale 6.2. – 16.2.
Berlínsky filmový festival sa môže okrem kvalitných titulov pýšiť aj skvelými štatistickými číslami. Na viac ako 400 filmov, ktoré bojujú o sošku Zlatého medveďa sa predá vyše 250 000 vstupeniek a zúčastňuje sa ho viac ako 20 000 ľudí z filmovej brandže a vyše 4 000 novinárov. V posledných rokoch sa stal festival významným centrom európskeho filmového trhu a udržiava si vysokú návštevnosť a popularitu aj napriek ohlasom, že je spolitizovaný.
Stalo sa: Popri rôznych kategóriách púta asi najväčšiu pozornosť súťaž gay a lesbických filmov. Na Berlinale sa už stali filmy s touto tematikou tradíciou a v minulom roku ich poslali tvorcovia na podujatie viac než 50.
5. Frejm (približne 1.polovica apríla)
Na pôde našej Fakulty masmediálnej komunikácie sa s ročnou pravidelnosťou koná Frejm – festival úzko spätý s médiami, ktoré sú predmetom štúdia. Pôvodne to bola prehliadka študentských filmov. V súčasnej podobe Frejmu je filmová tvorba jednou z podkategórií festivalu. Okrem premietaní prináša aj zaujímavé workshopy a prednášky.
OCENENIA
1.Oscary 2.3.
Najprestížnejšie filmové ocenenie na svete udeľuje Akadémia filmových umení a vied. Priamy prenos z udeľovania sleduje údajne miliarda divákov vo viac ako dvesto krajinách sveta. Prvýkrát sa cena udeľovala ešte v roku 1929. V súčasnosti hlasuje za najlepšie filmy, hercov a tvorcov viac než 6 000 členov Akadémie. Ich mená nie sú nikde zverejnené. Hlasuje sa v dvoch kolách, najprv členovia navrhnú vlastných favoritov a v ďalšom kole vyberajú z nominovaných. Hlasovanie prebieha v kategóriách pôsobnosti členov, teda herci hlasujú za najlepšie herecké výkony, režiséri za réžiu atď. Nominovaný film musí byť prístupný aspoň týždeň v kinách v okrese Los Angeles počas kalendárneho roka, za ktorý je nominovaný.
Stalo sa:Najväčšia filmová akcia roka priťahuje škandály ako magnet. V živej pamäti môžete mať „nešťastné posypanie popolom zosnulého Kim Čong-ila“, ktoré uštedril komik Sascha Baron Cohen jednému z moderátorov na červenom koberci pred ceremoniálom.
Kontroverznému chovaniu sa nevyhol ani minuloročný hostiteľ večera, Seth MacFarlane, ktorý nešetril prítomných v publiku, Lincolna a neodpustil si ani vtip na spoluprácu Rakúska s Nemeckom pri filme Amour a označil ju za lepšiu ako za čias Hitlera.
2. Zlaté Glóbusy (12.1.)
Ocenenie Hollywoodskej asociácie zahraničných novinárov sa udeľuje od roku 1944. V hlavnej kategórii sa odovzdáva cena za najlepšiu drámu, ale aj cena v kategórii najlepšia komédia/muzikál.
Maličká zemeguľa omotaná filmovým negatívom. Tak vyzerá soška pre víťazov. Tí sa po získaní ocenenia stanú okamžite horúcimi favoritmi na výhru Oscarov.
Stalo sa:Štrajk scenáristov poznačil oceňovanie v roku 2008. Vtedy sa namiesto ceremoniálu uskutočnila len tlačová konferencia, kde boli vyhlásené výsledky. O prestíži ocenenia svedčí aj občasná prehnaná snaha hercov získať sošku alebo aspoň byť nominovaný. Pre čo iné by v roku 1999 uplácala Sharon Stone porotcov hodinkami?
3. Emmy (údajne 23.8.)
Emmy Award je naprestížnejšou cenou za televíznu tvorbu v USA. Jej história siaha do roku 1949, kedy bola udelená prvýkrát. Jej hlavný ceremoniál, Primetime Emmy Awards sa uskutočňuje pred začiatkom filmovej sezóny. Ocenené sú seriály, herci, herečky ale aj tvorcovia.
Stalo sa:Cenzúre sa nevyhne ani podujatie takejto veľkosti. V roku 2007 herečka Sally Field pri ďakovnej reči začala ostrú kritiku vojenskej politiky USA. Veľká časť jej prejavu bola vystrihnutá.
4. Benátky 27.8. – 6.9.
Koniec augusta a začiatok septembra tradične patria filmovej časti festivalu La Biennale di Venezia. Festival Mostra Internazionale d’Arte Cinematografica di Venezia bol založený v roku 1932 a minulý rok sa uskutočnil už sedemdesiatykrát.
Napísal: Ján Janočko (čo som napísal, to som napísal)