Digitálny svet v súčastnosti ponúka inovatívne spôsoby na tvorbu umeleckých fotografií. Najpopulárnejšou sa stala aplikácia Remini, ktorá umožňuje úpravu fotiek ako od profesionálneho fotografa.
Na internetovej platforme TikTok sa od leta 2023 začali čoraz častejšie objavovať videá upravovania fotografií pomocou umelej inteligencie (AI). Obyvatelia Veľkej Británie ich primárne využívali ako profilové fotky na platformu LinkedIn.
Ide najmä o aplikáciu Remini, Try it on Al alebo Al Suit Up. Práve vďaka nim si dokážete vytvoriť štýlové profilové fotografie, ktoré môžete použiť napríklad v životopise. Na to, aby fotografie vyzerali ako dielo profesionálneho fotografa, využívajú aplikácie softvér na báze umelej inteligencie.
Jednoduchá aplikácia, ktorá robí zázraky
Aplikácia Remini vás požiada nahrať desať fotografií, z ktorých po pár minútach automaticky vygeneruje umelecké fotografie. Okrem výberu množstva pozadí dokáže upravovať účesy, meniť oblečenie, ba aj vylepšiť váš make-up. Výsledok je tak len otázkou vkusu. Zatiaľ čo niektorí považujú fotografie za prirodzené a realistické, iní označuju ich vzhľad za umelý.
Divya Shishodia, 24-ročná digitálna marketérka z Austrálie v rozhovore pre BBC hovorí, že pre mnohých ľudí môže byť predovšetkým z časového a finančného hľadiska prijateľnejšie vytváranie reprezentatívnych fotografií pomocou moderných aplikácií, hoci dokonalý výsledok nezaručujú. Remini aj ďalší poskytovatelia obvykle ponúkajú bezplatné skúšobné obdobia trvajúce niekoľko dní.
Aký vplyv má na sebavedomie?
Podľa psychológa Paula Marsdena umožňuje umelá inteligencia ľuďom prezentovať najlepšiu stránku seba samého a vytvárať tak svoj vymyslený obraz, ktorý chcú prezentovať svetu. Práve tento aspekt fotografií vytvorených pomocou AI považuje za problematický. „Môže to ovplyvniť sebavedomie ľudí tým, že ich utvrdí v pocite menejcennosti voči dokonale vygenerovanému AI obrazu samých seba,“ vysvetľuje v rozhovore pre BBC.
Nielen pomocníkom, ale aj hrozbou
Témou AI vo fotografii sa zaoberá aj FMK UCM. Fakulta koncom septembra návštevníkom počas Európskej noci výskumníkov odprezentovala problematiku zneužívania osobných fotografií.
V priestoroch bratislavskej Starej tržnice si ktokoľvek mohol vyskúšať, ako dokáže umelá inteligencia vylepšiť, ba až úplne zmeniť ľudskú tvár. Na internete sa totiž čoraz častejšie objavujú anonymné profily, ktoré využívajú umelú inteligenciu na šírenie dezinformácii.
„Máme tu aktivitu zameranú na deepfakes, kde ukazujeme ľuďom, aké ľahké je ich vytvoriť,“ pre fakultný web objasnil prodekan Peter Murár. Na tomto podujatí sa so študentmi snažili poukázať na to, že je potrebné si svoju digitálnu identitu pred zneužitím chrániť. Pri dostatočnom množstve osobných fotografií je totiž pomocou AI jednoduché vytvoriť fiktívny model tváre. Tá dokáže byť natoľko dôveryhodná, že je len veľmi náročné rozoznať ju od originálu.