Celé to začalo hracími kartami
Aby sme sa dostali k samotným koreňom Nintenda, museli by sme sa vrátiť v čase až do roku 1889. V tomto období vznikla v japonskom meste Kyoto malá spoločnosť s názvom Nintendo Koppai. Jej zakladateľ Fusajiro Yamauchi zrejme ani netušil, akú veľkú dieru do herného sveta jedného dňa spraví. Spoločnosť sa pôvodne zameriavala na predaj papierových kariet, ktorými si rýchlo získali popularitu. V roku 1959 sa dokonca spojili so značkou Disney a priniesli svetu karty s najznámejšími rozprávkovými postavičkami. Neskôr sa Nintendo rozhodlo investovať aj do odvetví, ktoré boli „mimo ich fachu“.
Spoločnosť si založila vlastnú taxi-službu, potravinový podnik, predávala vysávače a dokonca si zriadila aj „dom lásky“. (Áno, slúžil presne na to, čo si myslíte.)
Spoločnosť zachránil pracovník na montážnej linke
V 70. rokoch sa spoločnosti prestávalo dariť a čoskoro sa začala topiť v dlhoch. Nintendo nakoniec zachránil jeden z jeho radových zamestnancov. Muž menom Gunpei Yokoi, ktorý pracoval na montážnej linke, si vo voľnom čase vytvoril vlastnú robotickú ruku, ktorá zaujala vtedajšieho prezidenta spoločnosti Hiroshi Yamauchi. Ten mu ponúkol, že robotickú ruku začnú vyrábať a Nintendo sa zameralo na výrobu elektronických hračiek. Práve v tomto období sa začali zaujímať aj o nový vzrastajúci trend – videohry.
Prvým krokom zo strany japonskej spoločnosti bolo zaistenie práv na prvú svetovo rozšírenú komerčnú video konzolu Magnavox Odyssey. V roku 1975 prišli aj s prvou vlastnou videohrou EVR Race, po ktorej nasledovala hra nazvaná Donkey Kong. Práve v tejto hre debutovala najznámejšia postavička celej značky – inštalatér Mario, ktorý vystupoval pod menom „Jumpman“.
Prvá komerčne úspešná konzola spoločnosti Nintendo
Veľký úspech zaznamenalo Nintendo v roku 1983 s predstavením hernej konzoly Famicom, ktorá sa o dva roky neskôr dostala aj do západných krajín s pomenovaním Nintendo Entertainment System (NES). Za krátky čas si získala kvantum fanúšikov a doslova prevalcovala konkurenciu. S celkovo 60 miliónmi predaných kusov držala rekord za najväčšie predaje spoločnosti až do roku 2006, keď bola predstavená konzola Wii.
Aby sme mali predstavu, v akých technických parametroch sa pohybujeme, konzola obsahovala 8-bitový procesor, grafická karta mala 2KB pamäte a 2KB pamäť RAM.
Áno, v dnešnej dobe by ste tým nezaujali ani výrobcu naťahovacích hodiniek, ale vtedy to stačilo na zrod hier, ktoré nájdete na pultoch obchodov aj v dnešnej dobe – The Legend of Zelda, Final Fantasy alebo Super Mario.
V roku 1989 sa na trh dostala prenosná konzola Game Boy. V tomto type konzol nebolo Nintendo žiadnym nováčikom. Už deväť rokov predtým vypustili konzolu Game & Watch, ktorá však nezaznamenala taký veľký úspech ako jej mladšia sestra. Game Boy sa môže pýšiť titulom prvej úspešnej hracej konzoly a zároveň tým, že šlo o prvého nositeľa jednej z najznámejších videohier – Tetris. O rok neskôr prišlo Nintendo s nástupcom svojej legendárnej konzoly, a to Super Famicom, v USA a Európe známym ako Super Nintendo Enterntainment System (SNES). Fanúšikovia sa mohli tešiť na novinky v podobe novej Zeldy, Maria a svoj debut zaznamenala aj závodná hra Super Mario Kart.
Nintendo a zrod jeho veľkého rivala – PlayStationu
Zaujímavosťou je, že Nintendo sa zaslúžilo o vývoj konzoly, ktorá sa neskôr stala jeho najnebezpečnejším konkurentom – PlayStation. Nintendo predávalo svoje hry na špeciálnych kazetách zvaných cartridge. Keďže videli potenciál v CD, nadviazali spoluprácu so spoločnosťou Sony. Tá im mala dodať CD mechaniku pre ich konzolu SNES, ktorá mala podporovať okrem klasických „nintenďáckych“ kaziet aj CD disky. Hoci Nintendo túto dohodu najskôr poprelo, spoločnosť Sony odhalila na veľtrhu spotrebnej elektroniky novú SNES-CD. Šlo o známu hraciu konzolu od Nintenda vylepšenú o CD mechaniku. Deň na to Nintendo rozviazalo spoluprácu so Sony a tým pochovalo SNES-CD. Norio Ohga, prezident Sony, sa však tak ľahko nevzdal a rozhodol sa vytvoriť vlastnú konzolu, ktorá by konkurovala Nintendu. Túto konzolu dnes všetci poznáme pod menom PlayStation.
Nintendo čakali zlé časy…
Ďalšia konzola od Nintenda teda stále neponúkala CD mechaniku a spoliehala sa len na cartridge. Pre porovnanie, CD disky disponovali kapacitou 700MB, zatiaľ čo diskety od Nintenda len 64MB. Novinka Nintendo 64 z roku 1996 tak bola výrazne obmedzená oproti konkurencii. Vynikala ale svojím výkonom a rôznymi inováciami. Priniesla napríklad analógovú páčku alebo vibrácie, ktoré dnes nájdeme na každom ovládači. Predaje však ani zďaleka nepripomínali jej predchodcov. S 33 miliónmi predaných kusov skončila na druhom mieste najpredávanejších konzol svojej doby. Prvý skončil nováčik od Sony – PlayStation.
Na poli prenosných konzol stále na vrchole
V roku 2001 spravilo Nintendo krok vedľa aj so svojou ďalšou konzolou Gamecube. Tá okrem dizajnu nemala čím zaujať a predaje boli ešte horšie, ako pri jej predchodcovi. Našťastie pre Nintendo, v prenosných konzolách sa im stále darilo. V tom istom roku, keď predstavili Gamecube, bol do sveta vypustený aj prvý ozajstný upgrade legendárneho Game Boya – Game Boy Advance. Po grafickej stránke prekonával aj obľúbenú konzolu SNES. V nasledujúcich rokoch sa konzola dočkala viacerých ďalších prevedení a k decembru 2009 mala na konte celkovo viac než 80 miliónov predaných kusov.Kultovou prenosnou konzolou sa stala aj novinka s názvom Nintendo DS, ktorá dokázala osloviť milióny ľudí po celom svete. DS ponúkala hráčom až dve obrazovky.
Už v roku 2004, tri roky pred predstavením prvého iPhonu, disponovala obmedzeným dotykovým displejom.
S fantastickými 154 miliónmi predaných kusov sa na ňu nechytal ani PlayStation Portable od Sony.
Wii a skvelý comeback konzol od Nintenda
Na poli veľkých herných konzol sa ale spoločnosti stále nedarilo. V roku 2006 Nintendo predstavilo novú konzolu s názvom Wii. Po poklesoch predajov a nevydarených pokusoch posledných generácií nikto nečakal nič prevratné. Odborníci sa zhodovali, že Nintendo už nemá čo priniesť a konkurencia v podobe PlayStation a Xboxu ho prevalcuje. Aké bolo prekvapenie, keď sa Nintendo Wii dostalo so svojimi 100 miliónmi predaných kusov na prvé miesto? To všetko dokázalo aj napriek tomu, že neponúkalo taký výkon ako konkurenčné značky z radov Sony a Microsoftu. Dôvodom bol revolučný ovládač s názvom Wii Remote. Ten kopíroval pohyby rúk a premietal ich priamo do hry. Športové videohry zrazu donútili ľudí vstať z vyhriateho gauča a z hry sa stala fyzická aktivita. Nintendo tak dokázalo, že výkon nie je všetko a dôležitejšia je celková zábava.
Japonský herný gigant sa po úspechu z roku 2006 rozhodol priniesť svojim skalným fanúšikom ďalšiu revolučnú novinku. V roku 2012 tak prišiel s konzolou Wii U, ktorá sa ale neukázala ako hodnotný nástupca svojej úspešnej staršej sestry. Wii U výkonom stále nestačil na svojich konkurentov a snažil sa byť prevratný tým, že prinesie špeciálny tabletový ovládač. Ten bol príliš veľký a ťažký, navyše samotný displej pôsobil celkom zbytočne. Japonská spoločnosť zlyhala aj v marketingu a ponuke hier od tretích strán. Výsledok? V decembri minulého roka malo Wii U na konte len niečo málo cez 13 miliónov predaných kusov. Len pre porovnanie, konkurenčný PlayStation 4 dosiahol toto číslo už za prvý rok od začiatku predaja.
Nová éra Nintenda Switch
Tento rok sa Nintendo rozhodlo vrátiť svojim konzolám zašlú slávu. V marci predstavili novinku menom Nintendo Switch. Opäť nejde o konzolu, ktorá by sa snažila konkurovať výkonom Xboxu alebo PlayStation, ale razí si svoju vlastnú cestu. Podobne ako pri Wii U, aj Switch ponúka možnosť hrať na televízore, ale aj na displeji. Zaujímavosťou sú dva ovládacie panely po stranách zariadenia, ktoré sa dajú vysunúť a dokonca použiť samostatne. Fakt, že Nintendo sa nepokúša zápasiť so svojimi výkonnými konkurentmi ale skúša iné možnosti, spôsobil, že po prvom týždni sa Switch stal najrýchlejšie predávanou konzolou v histórií Nintenda. Za prvé tri mesiace predali 4,7 milióna kusov. Vyzerá to tak, že Nintendo sa opäť dostáva medzi silných hráčov a my dúfame, že aj naďalej pôjde vlastnou cestou a bude vytvárať tak trochu iné konzoly.
Autor: Dávid Baránek
Zdroj: nintendo.wikia.com/wiki/History_of_Nintendo
Zdroje fotiek:
Foto konzoly: pixabay.com
Foto Super Mario Bros: flickr.com
Foto konzoly: pixabay.com