Spoznajte Trnavu tak, ako ju zažili králi je názov historických prehliadok so sprievodcom, ktoré ponúka Trnava. Okrem týchto peších sa turisti môžu vydať aj na cykloprehliadky. Absolvovali sme oba typy, aby sme vám ich mohli priblížiť vo fotoreportáži.
Ako prvú sme si zvolili pešiu prehliadku v historickom centre. Prehliadky so sprievodcom sú zadarmo a zamerané na dva typy pamiatok – na svetské a sakrálne.
Svetské pamiatky
Východzie miesto prehliadky bolo pred Mestskou vežou, kde nás privítala sprievodkyňa v dobovom, stredovekom kostýme. Naše prvé kroky viedli do radnice. Ešte predtým sme sa zastavili pri trojrozmernom modeli mesta, ktorý sa nachádza pred budovou. Sprievodkyňa priblížila účastníkom prehliadky historické počiatky Trnavy.
V radničnej budove sme boli na obhliadke väzenia, v ktorom sa zachovali pôvodné kresby väzňov. Podľa slov sprievodkyne sa tu väzni nezdržiavali dlhšie ako týždeň. Pôvodné väzenie malo štyri miestnosti a väzňov pravidelne pribúdalo.
S väzením a trestami súvisí aj povolanie kata. Ten bol aj v Trnave, ktorá v roku 1238 získala štatút slobodného kráľovského mesta. Zaujímavosťou je, že šľachtu nebolo možné v stredoveku popraviť.
Prehliadka pokračovala vstupom do vínnej pivnice. V čase stredoveku mala najväčší rozmach, nakoľko jednou z výhod Trnavy bola križovatka obchodných ciest.
Z radnice sme sa presunuli k bašte na Františkánskej ulici, ktorú spravuje Trnavský šermiarsky cech. Vypočuli sme si krátku históriu opevnenia. Postavených bolo 40 bášt a veží. Pôvodne boli spojené valom a násypmi, ktoré boli postupne nahradenými kamennými múrmi. Prečítajte si tiež náš článok o trnavských hradbách.
Múry mali hrúbku dva metre. Na niektorých miestach boli približne o pol metra užšie. Postavené tak boli z dôvodu nedostatku financií.
V rámci prehliadky sme navštívili aj budovu Divadla Jána Palárika. Sprievodkyňa nám porozprávala o jej výstavbe v roku 1831. Počas obdobia od vzniku Trnavskej univerzity tam mali časť predstavení aj študenti. Tie mali povinné, pričom si mohli vybrať z piatich. Scenáre si písali sami, prípade ich mali od pedagógov.
Sakrálne pamiatky
Prehliadky so sprievodcom sú počas letných prázdnin delené na svetské pamiatky (dni prehliadok: pondelok, streda, piatok) a sakrálne pamiatky (dni prehliadok: utorok, štvrtok). Tentokrát sme sa vybrali cestou tých sakrálnych. Hlavnými bodmi prehliadky boli Katedrála sv. Jána Krstiteľa (Univerzitný Kostol) a Bazilika sv. Mikuláša (Hrubý kostol).
Prehliadky sa začínajú pri Mestskej veži na Trojičnom námestí a inak tomu nebolo ani teraz. Opäť sme sa vybrali k modelu historického centra Trnavy. Sprievodkyňa hovorila o histórii mesta, ale aj o kupeckých osadách.
Cestou k Bazilike sv. Mikuláša sme mali dve menšie zastávky. Najskôr pri Súsoší Najsvätejšej Trojice na Trojičnom námestí. Tou ďalšou bol Dom hudby, v ktorom istý čas pôsobil hudobník Mikuláš Schneider-Trnavský.
Naše ďalšie kroky viedli k neďalekej Bazilike sv. Mikuláša. Sprievodkyňa nám priniesla výklad o histórii kostola. Hovorila tiež o obraze Panny Márie Trnavskej, ktorý ronil slzy napríklad počas Tureckých nájazdov v roku 1663.
Po presune ku Katedrále sv. Jána Krstiteľa sme sa vo vnútri chrámu taktiež dozvedeli niečo málo o jeho histórii. Dôležitým faktom je, že jeho výstavbu podľa slov sprievodkyne zaplatili Mikuláš Estherházy a jeho syn. Dôkazom toho je aj nápis nad dverami
Vo vnútri kostola sa nachádza dvadsať metrový oltár. Ako sa vyjadrila sprievodkyňa v rámci prehliadky, ide o jeden z najväčších v Európe. Zaujímavý je tým, že sochy sú na spodnej časti v nadživotnej veľkosti, pričom tie vrchné sú pomerné malé.
Spred katedrály sme sa vybrali k Mestskej veži, kde bolo aj východzie miesto prehliadky. Sprievodkyňa poďakovala za pozornosť a rozlúčila sa s účastníkmi.
Prehliadka je veľmi sympatická. Sprievodkyňa je veľmi erudovaná, príjemná.
Na záver sme si odchytili účastníkov a opýtali sme sa ich, ako sa im prehliadka páčila. Väčšina ľudí mala strohé odpovede, ale za to pozitívne. Jedna z účastníčok sa vyjadrila nielen k prehliadke, ale aj na adresu sprievodkyne. „Prehliadka je veľmi sympatická. Sprievodkyňa je veľmi erudovaná, príjemná. Dokonca na dodatočné otázky vedela bez problémov odpovedať, takže zlatá, príjemná, aj erudovaná,“ odpovedala s úsmevom.
Cykloprehliadky
V letných mesiacoch si Trnavu môžete prezrieť aj z dvojkolesového tátoša a vypočuť si odborný výklad architekta alebo sprievodcu. Každú sobotu sa totiž v meste uskutočňujú cykloprehliadky. Aj tieto začínajú pred Mestskou vežou. Lístok je potrebné si rezervovať – priamo v Turistickom informačnom centre alebo online. V rámci prehliadok ide o viacero tém – Príbehy hradieb, Mesto na prahu moderny 2.0, Ako melie moderna, Mesto za prahom moderny, Bitka pri Trnave a Cesty repy a cukru.
Z redakcie sme sa zúčastnili cykloprehliadky s témou Bitka pri Trnave. Išlo o jeden z vojenských stretov počas protihabsburského stavovského povstania. Odohrala sa 26. decembra 1704.
Počas prehliadky sprievodca spomínal, že išlo o posledné povstanie. Počet vojakov na strane povstalcov (kurucké vojská) bol 22 000. Na strane cisárskej armády bojovalo 20 000 vojakov.
Velitelia bitky boli kurucký vodca František II. Rákoci a habsburský generál Sigbert Heister. Podľa slov sprievodcu sa bitka odohrala medzi potokmi Trnávka a Parná. V súčasnosti sa medzi týmito potokmi nachádza sídlisko Prednádražie, lesopark, rekreačná oblasť Kamenný mlyn a niekoľko ďalších ulíc a obytných zón.
Zatiaľ čo kurucká armáda mala len 6 diel a zväčša ju tvoril bežný ľud, cisársku armádu tvorili, dnes by sme povedali, profesionálni vojaci s dostatočným výcvikom. Cisárska armáda mala 24 diel.
Sprievodca spomínal, že v deň bitky si išiel František II. Rákoci obzrieť Trnavu, nakoľko terén nepoznal. Do bitky sa zapojil až po jej začatí.
Počasie pred spomínanou bitkou nebolo práve najlepšie. Bola hmla a začalo snežiť. Hmla sa rozostúpila až počas boja, kedy bolo prekvapením, kam všade sa tiahne kurucké vojsko.
Zo začiatku bolo povstalcov sotva niekoľko stoviek až tisíc, kým sa odohrala Bitka pri Trnave. V tej dobe boli ozbrojení tým, čo mali doma, ako napríklad sekery. Vybavenie sa získavalo a strácalo podľa toho, ktorá strana vyhrala počas bitiek.
Bitka pri Trnave: Hoci to zo začiatku vyzeralo, že vyhrajú kuruci, skončila výhrou Cisárskych vojsk.
Opýtali sme sprievodcu na cykloprehliadky, ktoré Trnava ponúka: „Koncept cykloprehliadok beží už niekoľko rokov pod názvom „Trnava očami architekta“ a teda s Miroslavom Beňákom, ktorého môžeme považovať za hlavného realizátora projektu. Každý účastník musí mať bicykel, či už vlastný, alebo vieme požičať. Tému si určuje sprievodca. Hodnotím to pozitívne. Ľudia odchádzajú spokojní, aspoň dúfam (smiech). Počet účastníkov je optimálny pre hladký priebeh cykloprehliadok. Sú určené pre všetkých, ktorí sa chcú dozvedieť niečo o Trnave a vedia bicyklovať.“
Zdroje: regiontrnava.sk