V čase epidémie nového koronavírusu má slovenské ústredie práce ohlásených desať hromadných prepúšťaní. Prvé oznámila spoločnosť Decodom. Začiatkom apríla ho ohlásili aj Podpolianske strojárne. Dokopy by malo prísť o prácu viac než 1 685 ľudí.
Minister práce Milan Krajniak zo Sme rodina tvrdí, že v marci nedošlo k takmer žiadnemu poklesu zamestnanosti. Z februára na marec sa zvýšila evidovaná nezamestnanosť z 5,05 percenta iba o 0,07 percenta. Podľa Krajniaka sa teda veľké prepúšťanie nekoná.
Matovič spochybňuje oficiálne príčiny prepúšťania
Prvou veľkou firmou na Slovensku, ktorá ohlásila značné redukovanie počtu zamestnancov, je Decodom. Nakoľko spoločnosť mala finančné problémy už v októbri minulého roku, podľa premiéra Igora Matoviča je diskutabilné, či sú výpovede zo strany tohto zamestnávateľa naozaj dôsledkom ekonomickej krízy zapríčinenej pandémiou, alebo sa na to vedenie iba odvoláva.
Spoločnosť Decodom ohlásila zníženie počtu zamestnancov na deväťsto tri z celkovej kapacity tisíc sto sedemdesiat pracovných miest. Zástupcovia firmy poukazujú na hromadné prepúšťanie v dôsledku nariadenia vlády o zatvorení kamenných predajní, ktoré nie sú pre každodenný život nevyhnutné, aby sa tak zamedzilo šíreniu nového koronavírusu. Od šestnásteho marca musela spoločnosť zatvoriť úplne všetky svoje maloobchodné predajne na Slovensku, ktorých je celkovo sedemnásť. Podobne ako v prípade Podpolianskych strojární, predajné miesta zatvoril aj relevantný trh a to v Česku, Rakúsku a Nemecku. Vzhľadom na súčasné prognózy sa predpokladá zatvorenie predajní až po dobu minimálne jedného mesiaca.
Ohlasujú veľký počet PN a OČR
Prvé problémy tejto firmy boli už však za vlády premiéra Pellegriniho, ktorého vládu podnik žiadal o dva a pol milióna eur. Ako dôvod uvádzal problém so softvérom, ktorý im následne spôsobil straty. Spoločnosť však tvrdí, že výrobu prerušili z dôvodu nedostatočného zabezpečenia ochranných prostriedkov. Celý závod v Topoľčanoch mal dovolenku do dvadsiateho druhého marca. Podľa konateľa Vladimíra Šrámeka už predtým na opatrenia vynaložili viac ako 20-tisíc eur. Výrobu spustili hneď dvadsiateho tretieho marca, avšak zaznamenáva veľký počet práceneschopnosti a OČR, zo sedemsto štyridsať robotníkov nepracuje až sto dvadsať.
Firma prišla o kompletný odbyt zo dňa na deň.
Konateľ hovorí, že prišli o budúci kompletný odbyt zo dňa na deň. Vysvetľuje to závislosťou na týždenných objednávkach zo zahraničných obchodných domov, ktoré sú teraz zatvorené. Vedenie so Základnou organizáciou Odborového zväzu drevo, lesy, voda, pristúpilo k zníženiu miezd na šesťdesiat percent, pričom pracovníkom, ktorí majú mzdu nižšiu než deväťsto eur, má byť po dohode s odbormi vyplatených sedemdesiat percent tejto mzdy.
Trnavská firma ohlásila úplné prepúšťanie
V prvej polovici marca oznámili hromadné prepúšťanie aj Podpolianske strojárne. Ich odberatelia, ktorými sú montážne linky v Nemecku, Francúzsku a Švédsku, zatvorili svoje prevádzky. PPS Group v Detve to poznačilo až natoľko, že plánuje prepustiť všetkých zamestnancov.
V prípade OZ KOVO PPS Detva dosiaľ nebol ukončený pracovný pomer zo strany zamestnávateľa ešte so žiadnym pracovníkom, pretože prepúšťanie je plánované až ku dňu pätnásty apríl, a bude sa konať až do tridsiateho júla 2020. Jedná sa o sedemsto tridsaťpäť ľudí, avšak nejde len o kmeňových zamestnancov, týka sa to aj agentúrnych robotníkov a živnostníkov, kvôli čomu sa zvyšuje počet plánovaných prepustení až na približne tisíc výpovedí.
Generálny riaditeľ, Michal Sýkora považuje opatrenia štátu na ich mzdovú a nákladovú podporu za nedostatočné. Prerokoval prepúšťanie zamestnancov s odbormi a tieto jednania o výpovediach z pracovného pomeru budú aj naďalej prebiehať.
Manažment spoločnosti si v rámci interných opatrení znížil platy o dvadsať percent. Reagovali na núdzový stav, sprísnené opatrenia vrátane možnosti úplného odstavenia ekonomiky, neistotu vo vývoji svetovej ekonomiky a zníženie objednávok na druhý a tretí štvrťrok 2020 o viac než dvadsaťpäť percent. Predpokladajú pokles tržieb v tomto mesiaci o štyridsať percent a zamestnanci majú v apríli prekážku v práci v rozsahu osem až desať pracovných dní, so šesťdesiat percentnou náhradou mzdy.
Strojárne vyzývajú vládu k zavedeniu novej legislatívy
Obe spoločnosti, Decodom aj Podpolianske strojárne sa vyjadrili k situácii, odvolávajúc sa na vládu, ktorá nezaviedla dostatočné opatrenia pre podporu veľkých podnikov. Šrámek skonštatoval, že 200-tisíc eur ekonomickej podpory od štátu je pri ich dvojmiliónových mesačných nákladoch na zamestnancov málo. PPS Group so Základnou organizáciou OZ KOVO Podpolianske strojárne vyzývajú vládu k okamžitému zavedeniu legislatívy režimu „kurzarbeit“ v rozsahu 60/20/20, ktorý navrhol minister hospodárstva. Ide o opatrenie, ktoré podľa sociálnych partnerov udrží v našom strojárstve konkurencieschopnosť voči východnej a strednej Európe.
Premiér Igor Matovič vyhlásil, že prebieha rokovanie s Európskou komisiou, aby sa finančná pomoc pre malé a stredné podniky vzťahovala aj na veľké podniky postihnuté ekonomikou týchto ťažkých čias. Podľa premiéra Matoviča je možné, že by bola podpora schválená už tento týždeň, a vďaka tomu by vyšla najavo skutočnosť, ktorá by zodpovedala na otázku ohľadom týchto dvoch firiem, a teda, či spúšťačom pre ich hromadné prepúšťanie bola naozaj kríza zapríčinená opatreniami, alebo obavami z Covid-19.