Cesta trajektom nebola dlhá, trvala tak 30 minút. Za to more nás potrápilo kymácaním sa z jednej strany na druhú. Od prvej chvíle ako moje oči spatrili prvé obrysy ostrova vedela som, že je niečím výnimočný. Krásne vily vyčnievali spoza húštiny stromov a piesočnaté pláže sa tiahli okolo celého ostrova.
Keď som sa však rozhliadla, zistila som, že veľkú časť ostrova pokrýva zeleň. Rastliny i stromy boli všade navôkol. Podľa jednej legendy sa vraj námorníci plavili okolo ostrova a nikdy sa neriadili kompasom. Jednoducho išli sa svojím nosom. Už na šírom mori bolo totiž cítiť množstvo liečivých bylín a korenín, ktoré tu rastú. Práve preto ho v minulosti volali zelený ostrov. Moje oči sa však kochali aj krásnymi malebnými domami, ktoré sú typické pre taliansku architektúru. Napoleonove šťastie Naše prvé kroky na pevnine smerovali do Villy dei Mulini, z ktorej sa stalo múzeum v mestečku Portoferraio. Tento ostrov sa nepreslávil len svojou krásou, ale dopomohol k tomu aj cisár Napoleon Bonaparte, ktorý tu v rokoch 1814-1815, strávil istý čas v exile. Zanechal tu po sebe už spomínanú Villu dei Mulini a letné sídlo San Martino. Išli sme sa teda obzrieť v akých priestoroch si cisár žil. Žil si veru pompézne. Miestnosti boli obrovské, nábytok kráľovský, najmä posteľ. Tá ma zaujala najviac. Bola rozprávkovo obrovská , pokrytá žltým saténom, ktorým sa prikrývala nejedna deva. Vraj mal pravidelné dámske návštevy. Jednou z nich bola manželka a tou druhou milenka. Ako som tam stála a hľadela na výhľad z jeho okna zistila som, že preňho to bola skôr odmena ako trpký život vo vyhnanstve. Za jeho okenicou bola obrovská palma, eukalypty i plno iných rastlín, nehovoriac o šírom mori, na ktoré určite hľadel aj z majáku Forte Stella. Mal ho totiž kúsok od domu. Slnko, piesok, more Kropaje potu na čele spôsobené horúcimi teplotami ma nezastavili pred skúmaním ostrova. Keď už som sa adaptovala na miestnu vegetáciu, nemohla som si nevšimnúť zanechané stopy po dobýjaní z minulosti. Obranné múry, kamenisté zrúcaniny a zničené chodníky nás sprevádzali až k piesočnatej pláži. Potrebovali sme menšiu pauzu a tak sme sa išli trochu schladiť. Výskot detí, vodné skútre a mnoho kotviacich lodí okolo, bola scenéria vôkol nás. Takmer všetky pláže na ostrove sú veľmi dobré potápačské miesta, ktoré sú považované za jednu z najlepších lokalít na potápanie v Európe. Ak je Elba rovnako pestrá pod morom ako aj nad, tak potom sa vôbec nečudujem množstvu ľudí prichádzajúcich na ostrov za touto činnosťou. Čas sa kráti Čas odchodu sa pomaly, ale isto blížil. Na ostrove sme boli len jeden deň, a preto sme sa ho snažili využiť naplno. Tunajší ľudia sú zvyknutý na turistov, ktorí sú tak trochu zdrojom ich príjmov. Odvšadiaľ sa preto ozýval krik a ponuky suvenírov od výmyslu sveta. S pocitom naplnenia sme večer odchádzali naspäť do prístavu. Bola som očarená ako malý ostrov Elba skrýva toľko pôvabno-veľkolepých miest, dýcha históriou , je bohatý na prírodu a netrpí ani nedostatkom víl. Z posledných síl som z trajektu hľadela na ostrov dúfajúc, že sa raz na toto kúzelné miesto vrátim. Čo musíte vidieť
- Portoferraio – malebné stredoveké prístavné mesto je zároveň hlavným mestom a tiež najľudnatejším strediskom. Je plné obchodíkov, barov a kaviarničiek. Nad ním sa týči mohutná obranná pevnosť, ktorá sama o sebe stojí za prehliadku, aj keď sa k nej budete musieť vyšplhať strmými stredovekými uličkami.
- Bagnaia Lido – malé letovisko ležiace na severnej strane ostrova. Dominantou okolia je Volterraio, hrad z 11.storočia, ktorý je častým cyklistickým a turistickým cieľom s prekrásnym výhľadom na more.
- Capolivery – banícke a vinárske mestečko leží na juhovýchodnom pohorí ostrova, na panoramatickom mieste s úžasným výhľadom na pobrežie.
- Marciana Marina – mestečko leží v severnej časti Elby a so svojím pôvabným centrom a promenádou vás určite chytí za srdce.
- Lacona – najpopulárnejšie letovisko južnej časti s príjemnou, medzinárodnou atmosférou. Tunajšia pláž je dlhá a piesková a tak sa tu môžu bez problémov kúpať aj tí najmladší.
- Marina di Campo – ďalšie turisticky atraktívne mestečko s historickým centrom, úzkymi uličkami plnými kaviarní a obchodov a rušným nočným spoločenským životom. To všetko obklopujú zelené kopce a dlhá piesočná pláž.
- Cavo – malé sympatické mestečko ležiace na najvýchodnejšom výbežku ostrova sa vyznačuje krásnymi kamennými plážami a svojou „odľahlosť“ od ostatnej časti ostrova z neho robí pokojné a romantické miesto.
- Športovo založeným Elba ponúkne rôznorodé cyklistické trate a cesty. Bicykel si môžete vypožičať v každom mestečku. A odmenou za námahu vám budú nádherné vyhliadky na more a prírodu…
- Ďalším športovým tipom sú vďaka priezračnej morskej vode potápačské a šnorchlovacie lokality, takmer na všetkých plážach ostrova…