Kartová hra, ktorá sa vám dostane pod kožu a donúti vás zamyslieť sa nad všednými vecami tak, aby vás spoznalo okolie a aj vy sami. Porozmýšľate nad vecami, ktoré sa týkajú každodenného života, no zároveň sa nad nimi zabúdate pozastaviť. Mentálna nahota bude v konečnom dôsledku dobrý pocit.
Generáciu mladých ľudí obklopujú z veľkej časti moderné technológie. Pohlcuje nás digitálny život a na fyzickú komunikáciu sa mnohokrát zabúda. Takú, pri ktorej sa druhým pozeráme do očí, vidíme ich reakcie, dozvedáme sa niečo nové a na konci debaty sme obohatení o informácie a pocity. Na hlboké debaty sa nám ťažko hľadá čas, ale aj odvaha otvoriť sa ostatným.
Skeptický začiatok a radostný koniec
Nebudem klamať. Po prezeraní ukážkových otázok na stránke Hlbina.sk som si hovorila: „Čo je na týchto otázkach až tak osobné? Veď sú to obyčajné otázky. Klasika, pri ktorej sa zrejme nedozviem až tak veľa, ako každý opisuje.“
Na kartičkách sa nachádzajú otázky ako: Aký nový fakt si sa nedávno dozvedela? Aká je tvoja ideálna predstava nedeľného rána? Kedy si o sebe naposledy pochyboval? A veľa podobných, pri ktorých som si spočiatku nebola istá, či dokážu rozprúdiť diskusiu, akú som čakala. Našťastie, dala som tomu šancu.
Pokojný štvrtkový večer sme Hlbinu zobrali na najkrajší výhľad v meste. Už toto bolo hlbšie ako obvykle. S dobrým jedlom a tichou hudbou sme sa v aute pýtali jeden druhého osobné otázky z balíčka. Beriem späť všetky svoje predsudky. Alebo ako sa hovorí: „Neskúsiš, nevieš.“
Vybrali sme z balíčka 20 náhodných otázok a pokladali sme si ich navzájom. Boli sme dvaja. Rozhovor trval viac ako tri hodiny. Pri jednej otázke sme niekedy strávili aj viac ako pätnásť minút. Konkrétne sa to týkalo otázky, o ktorej som si spočiatku skepticky myslela, že za tridsať sekúnd na ňu odpoviem a tým to „hasne“. Nehasne. A pocit z hry nekončí ani po tom, ako ju dohráte, pretože zo všetkých odpovedí a myšlienok môžete čerpať v bežnom živote.
Podnetná diskusia a otvorený rozhovor utužuje vzťahy
To, že úprimnosť, diskusie a hlboké rozhovory utužujú vzťahy, nie je žiadnou svetobornou novinkou. „Hru sme koncipovali tak, aby sa kvalitný a hlboký rozhovor dal vytvoriť takmer „na povel“, a to práve správnym typom otázok,“ uviedla pre onlinový portál StartItUp Žaneta, jedna z autoriek hry.
Krabička Hlbiny obsahuje 120 kariet s otázkami, súčasťou niektorých je aj tzv. Akcia. Tá podnecuje hráčov na vytvorenie nových návykov, vystúpenie z komfortnej zóny a k plneniu zaujímavých aktivít. Osobný rast sa deje najmä vtedy, keď vystupujeme z osobnej zóny komfortu.
Táto kartová hra nám pomáha v živote spomaliť, zamyslieť sa a zaujímať sa, či už o druhých, alebo o samých seba. „V dnešnom rýchlom a uponáhľanom živote sa zabúdame pýtať samých seba otázky, ktoré sú veľmi dôležité,“ píše sa na obale hry.
Každý deň, po dobu jedného týždňa, chodiť aspoň na krátku prechádzku a ďakovať každý večer za tri konkrétne veci. Toto sú moje „akcie“, ktoré som si odniesla zo štvrtkového večera. A taktiež to, že sa chcem z času na čas hrať túto hru, aby som nezabudla, aká je komunikácia vo vzťahu, nie len partnerskom, dôležitá.
Počas hrania sa dozviete mnohé veci o sebe a svojich blízkych. Už to nebude len predstava ideálneho rána, ktorú ste nosili vo svojom vnútri. Už to bude ideálne nedeľné ráno naozaj, lebo ste to povedali nahlas pred sebou i pred niekým, kto vám to môže splniť. A to je cieľom hry. Podnietiť hodnotnú konverzáciu v dvojici, skupine alebo samostatne, ktorá vás posunie ďalej. A nie je to len o splnení sna o dokonalej nedeli. Ale aj o uvedomení si strachov a pocitov, o ktorých zámerne alebo aj nezámerne mlčíme, ale aj o tajomstvách, ktoré pri nej vyplávajú na povrch.
Môže byť na otvorených rozhovoroch s Hlbinou nejaká nevýhoda?
„Hlbina je taká dobrá, akú si ju sami urobíte,“ hovoria o hre jej tvorcovia na kartičke s pravidlami hry. Kartová hra sa snaží poukázať na našu minulosť, na to čo robíme, prečo to robíme, čo by sme neurobili alebo kam našimi činmi smerujeme. Pokúša sa budovať a udržiavať vzťahy a lepšie pochopiť ostatných. Zameriava sa na tému šťastia, predstáv, nedostatkov a pozitívnych vlastností. Podnecuje budovanie návykov, ktoré nám majú pomôcť v pracovnom, osobnom či zdravotnom smere.
Samotné hranie pôsobí pozitívne na naše bytie. Spomaľuje starnutie, pomáha nám ľahšie sa rozhodovať, zlepšuje schopnosti učenia sa a tiež pamäť. Môže liečiť depresiu a tiež nás motivuje byť lepšími verziami samých seba. Aj keď otázky neboli na prvý pohľad osobné, vždy ste sa k niečomu osobnému dostali. Rozobrali ste to na malé kúsočky a vyzliekli svoju dušu mentálne donaha.
Kartová hra, pri ktorej sa budete rozprávať do hĺbky
Ak sa vám niekedy zdá, že nežijete život v jeho hĺbke tak, ako by ste chceli, kartová hra Hlbina je správna voľba na vyriešenie tohto, veľmi dôležitého, problému. Spomaľte, zavolajte kamarátov a rozprávajte sa o vašich životoch.
Je to neskutočne oslobodzujúce, aj napriek tomu, že sa spočiatku budete hanbiť odhaliť zabudnuté či osobné veci z vášho života. Garantujem vám, že sa z otázky: „Kde sa vidíte za 5 rokov?,“ dokážete dostať na polhodinovú debatu o tom, aké sú vaše kariérne sny, aké mená by ste dali svojim deťom, ak nejaké vôbec chcete alebo ako chcete uskutočniť ten sen o malom kníhkupectve s kaviarňou v centre mesta.
Akcia, reakcia, Hlbina
Pri hraní tejto kartovej hry sme o sebe navzájom zistili to, čo sme naozaj netušili. Priznám sa, že odpovedaním na niektoré otázky som sa aj ja o sebe čo, to dozvedela. Budete premýšľať, veľa premýšľať. Usporiadate si hodnoty, myšlienky. Zistíte, čo zanedbávate a ako by ste to chceli zmeniť. Uvedomíte si také veci, ktoré vás síce vo vnútri podvedome škrú, ale odpoveď neustále nevedomky a nechtiac zahrabávate pod pomyselný koberec.
Počas hrania môžete zistiť, že sa málo učíte cudzí jazyk alebo, že ste už dlho neboli navštíviť starých rodičov. Vo vnútri viete, že dávate prednosť veľmi veľa iným veciam a toto odsúvate na vedľajšiu koľaj. Vaše podvedomie si to nechce priznať, tak to jednoducho presúva. A zrazu to poviete pri hre nahlas a uvedomíte si, že by ste to mali riešiť.
Veľa otázok podnieti akciu. Neviem, či je to tými endorfínmi šťastia, ktoré sa uvoľňujú pri hovorení pravdy a od úľavy, ale pri otázke: „Kde by si rád vycestoval?,“ sme si kúpili výlet za hranice. Nehovorím, že si máte kupovať letenky alebo hodiny telefonovať s blízkymi. Urobte to, čo myslíte, že vám chýba a zvyknite si na to.
Hlbina nás motivuje k tomu, aby sme do svojho života zaradili zvyky, ktoré nám ho urobia kvalitnejším. Ak sa vo svojom živote cítite stratení alebo nemáte na nič čas, určite si vyhraďte chvíľku na seba a blízkych. Kartová hra Hlbina je skvelý spôsob, ako zistiť viac. Viac o blízkych, živote, túžbach i o svojej duši.
Ak ste už Hlbinu vyskúšali a chceli by ste skúsiť aj niečo iné, prichádza novinka. Nová Hlbina na spoznávanie a prehlbovanie vzťahov so starými rodičmi, seniormi. S novým projektom prichádza aj crowfunding s cieľom dostať hru do každého domova seniorov na Slovensku. Je to super príležitosť dozvedieť sa o svojich starších príbuzných zaujímavé myšlienky opradené časom.