Na internete sa objavila súkromná nahrávka vulgárneho Merčiaka, ktorá obletela celé Slovensko. RTVS však po incidente urobila príliš rázny krok.
Nahrávku, ktorá obletela celý internet, počul už takmer každý Slovák. Marcel Merčiak v živom vysielaní zimných olympijských hier uviedol nesprávny čas, a tak vynadal technikom za nekvalitnú spoluprácu. Jeho kolega sa na internete následne podelil o Merčiakov emočný skrat.
Na sociálnych sieťach sa ľudia rozdelili na dva tábory. Tí, ktorí tvrdia, že sme všetci len ľudia a každému sa to už neraz stalo, a tí, ktorým bol vždy nesympatický a konečne ukázal svoju pravú tvár. Komentátora sa zastali členovia rady RTVS, napríklad Jozef Chudík, ktorý chápe Merčiakovu reakciu a tvrdí, že málokto si vie predstaviť psychický stav človeka zodpovedného za živé vysielanie. Merčiakov emočný výbuch ospravedlňuje tým, že sa odohral mimo živého vysielania.
Okrem toho hrubo odsúdili nevhodný prístup kolegu, ktorý súkromnú nahrávku zverejnil a súhlasil tiež s jeho okamžitým prepustením. Tak sa aj stalo. RTVS celú situáciu zvážila a po vzájomnej dohode osoba, ktorá uverejnila predmetnú konverzáciu už naďalej nie je jej zamestnancom. Meno z dôvodu ochrany súkromia neuviedli.
Zúfali kolegovia
Zverejnenie súkromnej nahrávky za účelom očiernenia kolegu určite nie je adekvátne správanie sa na pracovisku. V tomto prípade však treba poznamenať, že zúfalé situácie si vyžadujú zúfalé riešenia. Vypustenie nahrávky sa preto pre zamestnancov mohlo zdať jediným východiskom, ako poukázať na Merčiakov prístup ku kolegom, ktorý podľa mnohých hraničí so šikanovaním.
Jaroslav Rezník, generálny riaditeľ RTVS uviedol, že išlo len o ojedinelé a individuálne zlyhanie. Zlyhanie však nebolo jedno a o ľudskom prístupe by sme mohli pochybovať tiež. RTVS sa rozhodla ísť pohodlnou cestou a prípad zamiesť pod koberec prepustením bývalého zamestnanca, ktorý dúfal, že sa kauza skoční v jeho prospech a v prospech tých, ktorí s Merčiakom mali podobné skúsenosti. A tých nebolo málo.
O tom v Denníku N napísal aj bývalý šéfredaktor športovej redakcie RTVS, Jozef Foltýn, ktorý rázne odsúdil Merčiakov výbuch. Tvrdí, že ostatným kolegom by mal ísť príkladom, namiesto toho však podľa neho pravidelne vytvára na pracovisku dusnú atmosféru. Športové komentovanie je nepochybne psychicky náročné, no nadávky či neustála šikana ostatných zamestnancov takéto zlyhanie neospravedlňuje.
Bolo to celé zbytočné?
„Celá situácia ma ľudsky veľmi mrzí, pod tlakom emócií som reagoval nevhodným spôsobom. Momentálne sa však musím viac sústrediť na prácu. Vo vypätých situáciách vznikajú aj problémy. Verím, že si ich v pokoji vykomunikujeme,“ ospravedlnil sa Marcel Merčiak.
V celej kauze sa opakovane skloňujú slová ľudskosť a pokoj. Avšak aj keď mnohí zastávajú názor, že sa takéto chyby stávajú, ešte ľudskejšia by bola „ľudská komunikácia“ a tá predsa nesmie skončiť iba okamžitým prepustením zamestnanca. Ak v tomto prípade išlo o mobbing – šikanovanie na pracovisku, mala by sa riešiť aj príčina tejto kauzy, nielen jej dôsledok.
Rezník sľúbil, že sa prípadom bude zaoberať po návrate Merčiaka z Pekingu. Hovorkyňa RTVS Andrea Pivarčiová uviedla, že situáciu dôkladne preverili a vylúčili že by mohlo ísť o dlhodobý konflikt či šikanu. Merčiak po pohovore s Rezníkom obstál s napomenutím za nedôsledné plnenie pracovných povinností. Z nahrávky sme ale od jeho kolegov jasne počuli o opakovanom nátlaku. Je preto v tomto prípade oprávnené pýtať sa, či nešlo zo strany RTVS len o ďalšie zametenie kauzy pod koberec. Pre verejnosť ťažko uchopiteľné „napomenutie“, totiž pre Merčiaka v rámci jeho pracovnej činnosti nemusí znamenať žiadne konzekvencie.
Nahrávka koniec-koncov veľkú časť slovenskej verejnosti pobavila a Merčiak sa stal internetovým kráľom. Len vlk ostal hladný.