Zatiaľ čo trnavský šašo rozdával počas volebnej soboty v trnavskej športovej hale úsmevy na všetky strany, progresívci si balili saky-paky z politiky. LGBTI+ ľudia neskrývali svoje sklamanie.
Opäť sa ukázalo, aké je Slovensko zaostalé oproti iným krajinám. Koalícia PS/SPOLU sa nedostala do parlamentu, a pritom stačilo tak žalostne málo – 0,04 %. Alebo ako by iní zainteresovaní povedali, 4 gramy. Vyhrala najväčšia konzerva v hre. Designovaný premiér sa zastáva názoru, že „vzťah dvoch osôb rovnakého pohlavia nikdy nebude vzťah muža a ženy, akokoľvek by sa naň chcel podobať, nikdy to nebude originál.“ Inak povedané, je presvedčený, že niektoré práva by mali byť vymoženosťou len vzťahu muža a ženy. Tiež odmietol ísť do vlády so stranou, ktorá by ich mala za cieľ prijať. Ako inak, sme medzi poslednými šiestimi štátmi EÚ, ktorá neumožňuje registrované partnerstvá.
Stále vo vláde
Ťažko pochopiť ľudí, ktorí volia SMER aj napriek množstvu škandálov, káuz a žiadnemu volebnému programu. Nuž, niektorým stačia len prázdne sľuby, schválenie 13. dôchodku v hodine dvanástej a parádny program v obecnom kulturáku oslavujúci MDŽ vo februári. V marci 2019 Robo vyhlásil, že strana SMER-SD má pripravený návrh ústavného zákona, ktorý by zamedzil adopcii detí homosexuálnymi pármi. Pelle musel mať radosť.
Mariánovi Kotlebovi dodatočne gratulujeme za cenu homofób roka a výrokom, že chce obmedziť práva LGBTI+ ľudí, si určite získal všetky liberálne srdcia. Ani Boris Kollár nezaostáva za predstaviteľom ĽSNS. Podľa neho je 10 matiek a 1 otec v poriadku, ale „dvaja teploši“ sú neprípustní.
Nádej na zlepšenie
O niečo lepšie je na tom strana SaS, ktorá mala ako jediná spolu s PS/SPOLU na pláne zlepšiť život LGBTI+ komunity. Už v roku 2012 bolo registrované partnerstvo súčasťou ich volebného programu. Predložili aj návrh o registrovaných partnerstvách, ktoré malo podporu hodnú návštevnosti muzikálu Cats v kinách – takmer žiadnu. A náš bývalý prezident je síce ochotný o tejto téme debatovať a zlepšil by niektoré práva, avšak pojem registrované partnerstvá by sme v jeho slovníku hľadali márne.
Zahraničie vs. Slovensko
Keď si porovnáme výsledky volieb Slovákov zo zahraničia, na prvom mieste skončila koalícia PS/SPOLU a na druhom Za ľudí. Už len z toho vyplýva, že ľudia za hranicami majú všeobecne väčšiu akceptáciu inakosti. Nemôžeme sa čudovať, že veľa LGBTI+ ľudí odchádza do zahraničia, kde sú vnímaní úplne inak a cítia sa bezpečnejšie. Chytiť milovaného človeka za ruku by nemala byť vec, za ktorú dostaneme pľuvanec medzi oči a spŕšku vulgarizmov od kotlebovca.
Summa summarum, ak sa za posledných 10 rokov v oblasti LGBTI+ práv nezmenilo vôbec nič, bude to tak aj naďalej. Slovensko jednoducho nie je dostatočne zrelé na to, aby sa v tejto oblasti posunulo vpred. O tom svedčia aj výsledky týchto volieb.