Prečo TEDx aj v Trnave?
„Stále hľadáme nové možnosti ako rozvíjať kultúrne a spoločenské dianie v Trnave. A takéto podujatie je pomerne dobrá príležitosť, ako urobiť ďalší krok a zároveň aj upozorniť na zaujímavých ľudí, ktorí sú hodní pozornosti a majú čo povedať,“ odpovedá Klembara. Program tejto konferencie bol rozdelený do štyroch blokov. Každý z nich začínal videom „speakera,“ z inej časti sveta. Po ňom nasledovali tri približne 18 minútové prednášky pozvaných hostí. Spolu teda dostávame 12 inšpiratívnych ľudí, medzi ktorými sme sa mohli dostať od právnikov -Peter Bročka a športovcov – Adam Peciar až k umelcom- Nina Šošková, architektov -Michal Sládek a iných. Každý teda, pochopiteľne, pojal tému trochu inak, no rovnako zaujímavo. „Chceli sme dať do pozornosti ľudí, ktorí aj na dennej báze pracujú na tom, aby Slovensko bolo lepším miestom na život a majú vo svojich aktivitách, či práci úspechy,“ dodáva Michal. Po každom bloku mali zúčastnení priestor k už spomínaným diskusiám s účinkujúcimi o ich prednáškach. Práve vďaka tomu nemožno pochybovať o záujme ľudí vidieť a dozvedieť sa niečo nové. Ako som teda už naznačil, účasť verejnosti na tejto konferencií bola v hojnom počte.
TEDxTrnava nebol iba o prednáškach
O kultúrny program sa postarala talentovaná rodáčka z Trnavy Jana Andevská spolu s rock’n’rollovou skupinou The Brotherly Jam. Práve toto je podľa môjho názoru ten správny spôsob ako naozaj osloviť mladých a ukázať im správny smer. Ako sa vraví „lepšie neskôr ako nikdy.“ Prednášky im dodávajú správnu inšpiráciu, čo konkrétne v tomto prípade môže znamenať zmenu nášho prostredia k lepšiemu. Čo sa týka organizácie, až na občasné problémy s livestreamom žiadne väčšie komplikácie nenastali. Livestream bol určený pre divákov, ktorým sa nepodarilo prísť na toto podujatie, kde počas celého dňa boli vysielané všetky prednášky.
Dôležitá je licencia
„S týmto podujatím sa spája pomerne rozsiahla licencia, ktorú je nutné dodržiavať. V istých smeroch je to obmedzujúce a myslieť treba naozaj na veľa vecí. Samozrejme, pre tých organizátorov, ktorí s produkciou podujatí nemajú skúsenosti je to naopak výhodou. Pomerne dôkladne ich licencia môže viesť v tom, ako konferenciu pripraviť.“ Tak či onak musím podotknúť, že konferencia splnila svoj účel a vniesla do tejto postaršej budovy zaujímavú a špecifickú atmosféru s akou sa práve každý deň nestretneme. Preto verím, že tohtoročný TEDxTrnava bol len odrazovým mostíkom ku každoročnej tradícii.
Autor: Matej Rumanovský