Je koronavírus naozaj taký nebezpečný a je pravda, že je proti nemu možné bojovať alkoholom? Porovnali sme jeho úmrtnosť s inými epidémiami z nie tak dávnej minulosti a na túto tému sa tiež zhovárali s MUDr. Monikou Medovou, praktickou lekárkou pre dospelých.
Ako správne kašľať?
To je jedna z informácií, ktorá je možno banálna, ale o to dôležitejšia. Mnoho z nás kašle i kýcha do svojich dlaní. S tými si následne podávame ruky, chytáme kľučky či pomocou prstov ťukáme do telefónov. Takisto nie je správne, ak pri kašli nepoužívame ruky vôbec a vylučujeme kvapôčky (koronavírus je kvapôčková infekcia, ktorá sa šíri vzduchom, pozn. red.) do okolia. Najlepšou a najbezpečnejšou metódou je požívať náš rukáv, resp. predlaktie. Táto časť nášho tela totižto neprichádza tak často do kontaktu s inými predmetmi alebo osobami ako práve dlane.
Ako reagovať pri prejave symptómov?
Ak pociťujete ťažkosti s dýchaním, kašlete alebo máte zvýšenú teplotu, riaďte sa heslom Dr. Medovej: „Telefonicky kontaktujem lekára a za žiadnych okolností nejdem do čakárne.“ Takýmto prístupom by ste ohrozili nie len ostatných, ale aj samých seba.
Následne k vám príde špeciálna infekčná sanitka. Rozdiel medzi infekčnou a obyčajnou záchrankou je v tom, že jej obsluhujúci personál má na sebe špeciálny oblek. Tí vás následne prevezú na infekčné oddelenie, kde sa podrobíte patričným vyšetreniam.
Dokáže alkohol naozaj sám poraziť koronavírus?
Na našu otázku odpovedala pani doktorka veľmi pohotovo: „Alkohol koronavírus nezabije, je to hlúposť.“ Síce by alkohol teoreticky dokázal koronavírus zahubiť, ale to len pri vyššej telesnej teplote ako 56°C. Čo je prakticky nemožné dosiahnuť, resp. pre organizmus to je životu nebezpečné.
„Alkohol koronavírus nezabije, je to hlúposť.“
V niektorých krajinách sa rozšíril trend alkoholoických sprejov, ktoré ľudia po sebe striekajú ako repelent. Ak koronavírus máte, je používanie podobných sprejov zbytočné. Môžu však byť nápomocné, pri dezinfikácii dlaní, ktoré sú kritickou časťou nášho tela.
Ako predísť nakazeniu?
Stopercentná odpoveď na túto otázku neexistuje, keďže žijeme v rýchlej dobe. Ľudia cestujú z kontinentu na kontinent a je prakticky nemožné zamedziť kontaktu s nakazenou osobou. Pani doktorka uviedla tri najdôležitejšie veci, vďaka ktorým môžeme znížiť riziko nakazenia na minimum: pravidelná osobná hygiena, pud sebazáchovy a sebareflexia.
Dôvodom, prečo je veľmi náročné tento vírus izolovať, je vysoká inkubačná doba. Zatiaľ čo prasacia chrípka sa prejavila do šiestich dní, koronavírus sa môže prejaviť v období štrnástich dní. Pre mnoho ľudí je prirodzene náročné vydržať 2 týždne v aspoň relatívnej izolácií, čo je jedným z hlavných dôvodov rýchleho šírenia.
Zdôrazňovala aby sa ľudia, ktorí nedávno navštívili kritické oblasti (Ázia, Južná Kórea alebo severné Taliansko) vyhýbali veľkým davom ľudí, t.j. nákupné centrá, školy, vlakové či autobusové stanice a pod. Je dôležité, aby človek nezatajoval, že sa v daných krajinách nachádzal.
Samozrejme je dôležité sa kritickým oblastiam vyhýbať. Na tejto mape detailne vidíme štatistické údaje a farebne vyznačené oblasti, ktoré by sme určite v najbližšej dobe nemali navštíviť. Ak by ste náhodou koronavírus dostali, nepodliehajte panike, nie je „automaticky po vás“. Úmrtnosť pri ľuďoch od 20 do 29 rokov je 0,2% čo je takmer rovnaké číslo, aké je bežné pri klasickej chrípke (0,1%).
Môže sa koronavírus rovnať s inými epidémiami modernej histórie?
V priebehu posledných 100 rokov na našej planéte vzniklo niekoľko ničivých pandémií. Napríklad typ vírusu H1N1, ktorý bol príčinou šírenia chorôb pri prasacej aj španielskej chrípke len zriedkavo napádal ľudí s vyšším vekom ako 60. U koronavírusu je to úplne inak. Práve seniori (nad 80 rokov) sú najohrozenejšou vekovou kategóriou kvôli nižšej obranyschopnosti organizmu.
Je dôležité začať od seba a byť disciplinovaný. Dodržiavanie hygieny, správna metóda kašľania a kontrolovanie zdravotného stavu sa môžu zdať banálne, no práve naopak, práve počas týchto dní sú mimoriadne dôležité. Aj v tomto prípade platí, že je nevyhnutné všímať si maličkosti.