Prípady nedodržiavania sociálneho dištancu či povinnej karantény sa na internátoch objavili u nás aj v zahraničí. Niektorým univerzitám sa však podarilo vírus dostať pod kontrolu a pokračovať dokonca aj v prezenčnej výučbe.
Aj v zahraničí pre pandémiu zakázali hromadné podujatia. U študentov z Južnej Karolíny sa to ale nestretlo s pochopením. Aj napriek nariadeniu sa rozhodli usporiadať párty pri bazéne s viac ako 200 študentmi. „Nikto nemal rúško a nedodržiavali odstupy. Dokonalý priestor na šírenie koronavírusu,“ vyjadril sa pre miestne noviny šéf hasičov.
Ani zďaleka nešlo o jediný prešľap zo strany študentov. Údajne sa takéto večierky konali pravidelne. Tie výrazne pomohli k tomu, aby sa koronavírus na internátoch šíril rýchlejšie a odrazilo sa to aj na počte prípadov. V nasledujúcich dňoch univerzita zaregistrovala viac ako 435 nových prípadov.
Podobné množstvo prípadov sa objavilo aj na ostatných kampusoch v Spojených štátoch. Podľa New York Times tam k 8. októbru evidovali viac ako tisíc prípadov na viac ako 1400 kampusoch. Zdá sa však, že sociálny kontakt počas pandémie nechýba len zahraničným študentom, ale aj našim.
Podobný scenár aj na Slovensku
Párty sa konala aj na vysokoškolských internátoch Univerzity Komenského v Bratislave. V polovici októbra ju zorganizovali zahraniční študenti poväčšine zo Španielska, ktorí mali navyše pozitívny výsledok na koronavírus. Na večierku sa zúčastnili aj tí, ktorí na výsledok testu ešte len čakali a nepochopiteľne dokonca aj úplne zdraví študenti. Pozitívni študenti mali byť v karanténe na izolačných izbách, nariadenie ale opakovane nerešpektovali.
„Niektorí z nich opakovane ignorovali pravidlá karantény a na dvoch izbách zorganizovali večierok pre ďalších jedenásť osôb. Niektorí z účastníkov boli pozitívne testovaní na ochorenie COVID-19, ďalší zatiaľ nemali ochorenie potvrdené,“ uviedla pre tvnoviny.sk Lenka Miler, hovorkyňa Univerzity Komenského v Bratislave.
Aj napriek tomu, že koronavírus sa na internátoch plných študentov šíri rýchlo, univerzity sa rozhodli bojovať.
Boj proti koronavírusu opatreniami
Podobne ako na Slovensku, aj v zahraničí univerzity zaviedli opatrenia, ktoré by mali v boji proti pandémii pomôcť. Dištančná výučba, zníženie kapacít a izolovanie chorých. Dôležitý je aj prístup samotných študentov a zamestnancov univerzity. Koronavírus sa totiž najlepšie šíri v komunitách.
Problém je, že komunity vírus šíria ďalej do miest. Crystal Watson, expertka na riziká v oblasti verejného zdravia, vidí problém taktiež v komunitách: „Univerzity nie sú ostrovy koronavírusu sami osebe, problém sú práve komunity, ktoré sa v nich združujú.“ Nie je preto náhoda, že mestá s najvyššou mierou prípadov sú sídla najväčších univerzít.
Testovanie sa javí ako dobrý spôsob. Odborníci odporúčajú viacúrovňové testovanie, vďaka ktorému školy doposiaľ dosiahli maximum.
Poslať študentov domov?
Dištanc medzi ľuďmi je základným opatrením už od prvej vlny. Dodržiavaním hygienických opatrení a dostatočného dištancu by sa mohol koronavírus na internátoch dostať pod kontrolu. To je ale problém, keďže pri množstve študentov nie je možné na dodržiavanie opatrení dohliadať za každých okolností. Mnoho univerzít preto poslalo počas prvej vlny svojich študentov domov.
Milióny študentov v USA sa však v septembri do kampusov vrátili. Práve univerzity, ktoré spravili tento krok, majú v súčasnosti najviac prípadov. „Najväčšie ohniská zaznamenávame tam, kde sa vrátili všetci, prípadne veľká časť študentov späť,“ hovorí Watson.
Každá univerzita má totiž svoje vlastné pravidlá a niektoré sú aj napriek aktuálnej situácii takmer plné. Na online výučbu sa zapísalo len minimum študentov, a tak je na chodbách univerzít stále rušno. „Máme zaplnených asi 90 percent kapacít, čo je porovnateľné s minulými rokmi,“ hovorí Deidre Stalnaker, riaditeľ pre komunikáciu Alabamskej univerzity.
Aj napriek tomu, že iné univerzity kapacity obmedzili, ohniská vírusu vznikali naďalej. Napríklad Univerzita v Severnej Karolíne svoje kapacity ubytovaných obmedzila na 63 percent. Prezenčnú výučbu aj tak museli ukončiť už po 9 dňoch.
Vedenie navrhlo, aby na akademickej pôde ostali len študenti, ktorí musia vykonávať odbornú prax v rámci štúdia, ktorá sa z domu vykonávať nedá. Väčšina univerzít funguje online.
Na Slovensku sa snažili kapacity internátov rapídne znížiť aj v druhej vlne, aby tak zabránili šíreniu vírusu. Už 5. októbra Univerzita Komenského prešla na dištančnú výučbu a navrhla študentom odchod, s tým že im vrátia ubytovací poplatok za november aj december.
Nezodpovední študenti a špekulácie
Aj vo väčšine kampusov v USA ostalo len minimum študentov. Washingtonská univerzita svoje kapacity obmedzila na tretinu a 90 percent výučby prebieha online. „Keďže sa vírus šíri veľmi ľahko, jediná chyba môže spôsobiť epidémiu,“ hovorí Watson.
Prípady ale stúpajú. Študenti sú nezodpovední a združujú sa mimo akademickej pôdy. Nedávno tak došlo k prepuknutiu vírusu v domoch bratstiev a spolkov.
Aby univerzity dostali koronavírus na internátoch pod kontrolu, študenti majú možnosť sa dobrovoľne otestovať. Testovanie prebieha priamo na univerzite, počas dvoch vyhradených hodín do dňa. Pre sťažnosti študentov museli čas rozšíriť na desať hodín denne, aby mohol test bez problémov absolvovať každý. Ak sa však objaví priveľa pozitívnych prípad, kampus by museli zavrieť. Preto sa mnohí študenti dajú radšej testovať mimo kampusu, aby čísla nestúpali a kampus ostal otvorený.
Dôležitý je prístup samotných študentov a tiež zamestnancov univerzity.
Študentov budú k testovaniu motivovať
Kvôli nízkemu záujmu zo strany študentov zavádzajú na niektorých školách nové praktiky. „Budúci týždeň zavádzame nové stimuly pre študentov, aby sa nechali náhodne testovať. Budeme ich odmeňovať rôznymi cenami. Kapacita testov je väčšia ako dopyt po testovaní, čo je jedným z dôvodov prečo sme sa takto rozhodli. Ďalším je lepšie pochopiť šírenie vírusu,“ hovorí hovorca Univerzity of South Carolina, Jeff Stensland.
Testovanie sa javí ako dobrý spôsob, ktorý koronavírus na internátoch dokáže dostať pod kontrolu. Odborníci poznamenávajú, že rozhodujúci je prístup k testovaniu. Odporúčajú viacúrovňové testovanie, vďaka ktorému školy doposiaľ dosiahli maximum. V prvom kole prešiel testom každý, kto do kampusu prišiel. Ak sa otestovať nenechal, musel mať dôkaz o nedávnom negatívnom teste. Druhou skupinou boli študenti s akýmikoľvek príznakmi a ich dohľadané kontakty. Taktiež sa priebežne sledujú ľudia bez symptómov.
Na Slovensku sa zatiaľ testovanie v rámci Univerzít nekoná, keďže všetky aktuálne prešli na dištančnú výučbu. Internáty sú síce otvorené, ale ich kapacita je značne obmedzená. Študenti sa v prípade príznakov môžu dať otestovať mimo akademickej pôdy.
Univerzity rozdávajú sankcie
Mnohé univerzity vírus pod kontrolou, bohužiaľ, nemajú. Nekontrolovateľne sa šíri medzi študentami a ich nezodpovednosť celú situáciu iba zhoršuje. Pre porušovanie pravidiel boli mnohé univerzity nútené rozdávať sankcie a disciplinárne opatrenia.
Podobne tomu bolo aj na Slovensku. Po spomínanej párty na bratislavských internátoch vylúčili trinástich študentov. „Po skončení nariadenej karantény vedenie internátov všetkých trinásť osôb z internátu okamžite vylúči a navrhne disciplinárne konanie na fakultách, na ktorých títo študenti študujú,“ uviedla Lenka Miller, hovorkyňa Univerzity Komenského.
Ukážkový príklad Illinoiskej univerzity
Illinoiská univerzita je skvelým príkladom toho, že testovanie má zmysel. Zaviedli tam program testovania, ktorý vyžadoval, aby sa každý študent v areáli testoval najmenej dvakrát týždenne rýchlotestom.
Za jediný deň tak univerzita zistila 320 nových prípadov. V rámci celej univerzity tak boli pozitívne viac ako 3 percentá študentov. Vtedy sa Univerzita rozhodla kampus uzavrieť na dva týždne. Šírenie koronavírusu na internátoch sa výrazne spomalilo a tento krok sa ukázal ako správny. V súčasnosti si tak univerzita drží mieru pozitivity pod 1 percentom a naďalej vykonáva viac ako 100-tisíc testov denne, aby zabránila vzniku ohnísk.
Niektorým univerzitám sa šíreniu vírusu podarilo efektívne zabrániť, iným nie. Zdá sa, že väčšiu rolu než systém opatrení zohráva ľudský faktor. Aby sa koronavírus na internátoch nešíril, študenti aj zamestnanci musia pristúpiť k situácií zodpovedne. Mladí ľudia často neradi počúvajú príkazy či nariadenia, ale dnešný stav si to jednoducho vyžaduje.