V čase pandémie sa Zanzibar stal jednou z najobľúbenejších turistických destinácií. Koronavírus je tam však tabu, krajina sa ho mala zbaviť modlitbami.
Cestovanie na Zanzibar je v Českej republike od 26. februára zakázané. Dôvodom sú nové mutácie koronavírusu. iRozhlas krajinu nazýva zamoreným rajom turistov, ostrovom bez reštrikcií.
V stredu 17. marca aj vláda Slovenskej republiky rozhodla, že dovolenka v zahraničí bude zakázaná. Povolená zostáva len za účelom práce.
Obrovským lákadlom pre turistov je pár dní bez obmedzení. Tanzánijské orgány pri vstupe do krajiny nevyžadujú test na covid-19 s negatívnym výsledkom. Po prílete nejestvujú ani iné obmedzenia, ako napríklad povinnosť karantény.
Protipandemické opatrenia sú na ostrove minimálne, skôr v rovine odporúčaní. Obmedzenia týkajúce sa zhromažďovania, prevádzky škôl, verejných a spoločenských akcií boli zrušené. Povinné nosenie rúšok, dodržiavanie dvojmetrových odstupov alebo povinná dezinfekcia rúk tu tiež nejestvuje.
Hlad je horší ako koronavírus, turisti sú pre ostrov dôležití
Zanzibarský minister zdravotníctva Simai Mohamed tvrdí, že situácia v súvislosti s koronavírusom je veľmi dobrá. Novinár Talib Ussi tvrdí opak. Koronavírus sa na ostrove naďalej šíri. Keď však túto skutočnosť nahlásil, na niekoľko mesiacov mu pozastavili profesijnú činnosť. Koronavírus sa stal tabuizovanou témou.
„Vidíme umierať množstvo ľudí. Umierajú, pretože nemôžu dýchať. Nie sme zvyknutí vídavať ľudí, ktorí by mali problémy s dýchaním alebo by mali ťažký priebeh chrípky či prechladnutia. Ale keď sa na to pozriete lepšie, zistíte, že sú to vlastne tie isté symptómy ako pri covide-19,“ povedal Talib Ussi pre Deutsche Welle.
Ussi požaduje prísne opatrenia, aby ľudia na Zanzibare boli v bezpečí. Tvrdí však, že vláda chce turizmus udržať za každú cenu, pretože je pre ostrov veľmi dôležitý. Túto myšlienku potvrdzuje aj jeden z turistických sprievodcov: „Myslím si, že hlad je horší ako koronavírus. Ak nepríde ani jeden turista, ľudia budú hladovať, to je horšie.“
Odporúča sa cestovať na Zanzibar?
Lekár z nemocnice v Dar es Salaam pre BBC uviedol, že za posledné 2 mesiace je v nemocnici značný nárast pacientov s respiračnými symptómami, ktoré sú totožné s príznakmi koronavírusu. Nárast pacientov, ktorí potrebujú pľúcnu ventiláciu, tiež nezostal bez povšimnutia. Lekári tanzanských nemocníc však majú zakázané verejne hovoriť o koronavíruse.
Množstvo ľudí sa správa nezodpovedne. V reportáži pre Deutsche Welle, na ktorú aj vyššie odkazujeme, to potvrdila aj Nemka Sabina Emmerich z najväčšej zanzibarskej cestovnej kancelárie. Tvrdí, že na Zanzibare sa už pred časom rozvinul čierny trh s negatívnymi covid-19 certifikátmi slúžiacimi pre turistov. Uisťuje sa však, že aj ostatní zamestnanci cestovnej kancelárie rozumejú závažnosti ochorenia. Všetci vrátane turistov musia v tour busoch nosiť rúška. Turizmus je podľa nej možný, ak ľudia dodržujú bezpečnostné opatrenia.
Vo februári krajinu zasiahlo úmrtie viceprezidenta Zanzibaru Seifa Sharifa Hamada, ktorý podľa informácií pochádzajúcich z prostredia jeho politickej strany zomrel na dôsledky koronavírusu.
V polovici marca svet opustil aj prezident Tanzánie John Magufuli, ktorý dlhodobo spochybňoval účinnosť opatrení proti šíreniu covid-19. Autority ľudí vyzývajú k noseniu rúšok a dodržiavaniu bezpečných odstupov.
Krajina je zatratená na úkor turizmu
Vyjadrenie k aktuálnej situácii nám poskytol jeden zo slovenských turistov, ktorý sa na Zanzibare nachádzal v polovici marca. Na jeho žiadosť neuvádzame jeho meno. „Keď sme sem prišli, pred letiskom sme nastúpili do taxíka, mali sme na sebe respirátory, taxikári ani len rúška. Opatrenia sa síce nedodržiavajú, ale je tu tak málo ľudí, že tie rozostupy tu tak či tak sú.“
Dodáva, že síce nepočul nikoho kašľať a ani nevidel chorého, údajne sú nemocnice na Zanzibare plné. „Chudoba je tu taká, že bez turizmu by ľudia umierali od hladu. Krajina je zatratená na úkor turizmu, mladí musia žiť, zatiaľ čo starší môžu zomrieť. Dovolenka je ideálna pre pekné fotky na Instagram, ale realita je trpkým opakom – avšak to si nevšimnete, pokiaľ nevyjdete z rezortu. 1500 € by som minul oveľa lepšie na slovenskej turistike.“ doplnil.
Slovenský turista po príchode z dovolenky dodržuje povinnú domácu karanténu, prejavili sa uňho aj príznaky ochorenia. Výsledok testu zatiaľ nie je známy.
Doplníme, že podľa posledných dát z 13. marca 2021 bolo na Slovensku potvrdených 8 prípadov juhoafrického variantu koronavírusu.
Zanzibar vraj pred koronavírusom chráni Boh
Tanzánske úrady od apríla minulého roku zastavili zdieľanie súhrnných štatistík o počte nakazených a úmrtí. Absencia štatistických údajov znemožňuje hodnotenie aktuálnej situácie na území krajiny. Tanzánia je jedným z 2 štátov sveta, ktoré nespolupracujú so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO).
Oficiálne stanovisko tanzánskej vlády uvádza, že štát pred ochorením covid-19 chráni Boh a že v štáte sa koronavírus nevyskytuje.
Výsmech účinnosti rúšok, nedôvera v testovanie a varovanie pred škodlivosťou vakcín bez dôkazov – to všetko má na svedomí bývalý tanzánsky prezident John Magufuli spolu s ďalšími najvyššími predstaviteľmi vlády. Inhalácia pary a bylinné lieky ako prostriedky na liečbu chorôb odporúča zase tanzánska ministerka zdravotníctva Dorothy Gwajimaová. Uviedla tiež, že nákup vakcín proti covidu-19 sa v Tanzánii neplánuje.
Je na Zanzibare skrytá pandemická koronakríza?
Dobrovoľné prijímanie preventívnych opatrení zo strany obyvateľov Tanzánie je stále častejšie. Na zvýšený výskyt koronavírusu upozorňuje aj miestna katolícka cirkev, ktorá zaregistrovala masívny nárast pohrebov.
Po úmrtí zanzibarského viceprezidenta a prezidenta sa strach spojený s pandémiou koronavírusu začal stupňovať. Obyvatelia Tanzánie začali byť opatrnejší, podporujú sa v ostražitosti.
Výsledky testov covid-19 sú mätúce. Jeden zo zanzibarských turistov bol po prílete na Zanzibar negatívny, avšak pozitívny po prílete do Južnej Afriky. Má teóriu, že všetci turisti do rúk dostanú negatívny test.
Ignorácia svetovej pandémie nezostala v tajnosti. WHO žiada Tanzániu, aby začala hlásiť nové prípady koronavírusu a zdieľala svoje dáta. Posledné dáta prístupné verejnosti sú z mája minulého roka.