O Slovensku sa píše v svetových médiách ako o lídrovi. Bohužiaľ, nie v zdravotnej starostlivosti, či školstve, alebo iných sociálnych aspektoch, ale ako o lídrovi v počte hospitalizovaných na milión obyvateľov a v úmrtiach spojených s vírusom covid-19.

Dlhodobo nefungujúce zdravotníctvo je slovenský fenomén, na ktorý momentálne doplácame. Dávať za vinu súčasnej vláde stav našich nemocničných zariadení, by nebolo na mieste, avšak viniť ju môžeme z nezvládnutia súčasnej pandemickej situácie.

Od konca decembra nezadržateľne rastú čísla v počte nakazených a mŕtvych. Aby som bol presný, denník SME uvádza, že do dnešného dňa si na Slovensku korona vírus vyžiadal viac ako 7-tisíc obetí, vyše 3600 bolo hospitalizovaných a z toho je približne 350 pripojených na pľúcnu ventiláciu.

Bohoslužby vraj pomôžu v boji s pandémiou

Situácia je natoľko vážna, že chorí ľudia, ktorí prídu k obvodnému lekárovi aj s negatívnym výsledkom, sú konfrontovaní otázkou, či nemohli zavolať vopred. Prípadne lekári utrúsia poznámku typu: „S tým sa ku nám nechodí“, pretože sa oprávnene obávajú ďalšieho šírenia vírusu v ordináciách.

Aj napriek opatrnosti lekárov sa nájdu takí ľudia, alebo skôr ministri a poslanci, ktorí prichádzajú s doslova bláznivými nápadmi. Jedným z nich je minister práce sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak. Ten na sociálnej sieti Facebook prišiel s ideou otvorenia kostolov. Verí, že to prospeje ako veriacim, tak aj neveriacim občanom v boji s pandémiou.

Ako príklad uviedol morovú epidémiu, ktorá sužovala Trnavu v 18. storočí. Podľa jeho slov sa v tom čase zišli ľudia v kostoloch, spoločne sa modlili, a tým porazili epidémiu čiernej smrti. S nápadom prišiel v čase, kedy nemocnice praskajú vo švíkoch, denne pribúdajú tisícky nakazených a zomierajú desiatky ľudí.

https://www.facebook.com/krajniakmilan/photos/a.389503057883154/1830519587114820/

Chceme plné nemocnice alebo kostoly?

Je naozaj veľmi ťažké nájsť superlatív, ktorý by vystihoval dlhodobý stav slovenských nemocníc. Tie na pandémiu neboli a stále nie sú vôbec pripravené a zdá sa, že ani potrebne vybavené, vzhľadom na nedostatočný počet nemocničných lôžok a pľúcnych ventilácií, ktoré sa rýchlo míňajú. Smutné je, že vláda si tento fakt dlhodobo uvedomuje. Na nápravu je však už neskoro.

Situácia je natoľko zlá, že vláda požiadala Európsku úniu o pomoc. Tá aj postupne prichádza z Poľska či Rumunska, no niektorí ministri a poslanci, ako napríklad Milan Krajniak a Anna Záborská sa nespoliehajú len na pomoc iných krajín, ale sú presvedčení, že pomoc príde aj zhora, ak sa povolia bohoslužby v svätostánkoch. Veriaci sa predsa nemôžu modliť zo svojich domovov, potrebná je návšteva kostola s ďalšími stovkami ľudí práve počas zúriacej pandémie.

Nech znie tento nápad akokoľvek absurdne a nebezpečne, v parlamente prebehne v najbližších dňoch rokovanie. Racionálne zmýšľajúci môžu len dúfať, že tento nelogický nápad zostane len na facebookovej nástenke pána ministra Krajniaka. Ak sa však presunie do reality, s veľkou pravdepodobnosťou nás čakajú krušné chvíle, počas ktorých sa aj nakazení neveriaci budú modliť, ale len preto, aby sa aj im ušla aspoň nejaká zdravotná starostlivosť.