To, že dospelým ľuďom chýba základ kritického myslenia, je v tejto dobe viac než preukázateľné. Týmto samozvaným vzťahovým, výživovým či pandemickým odborníkom s vysokou školou života by sa hodila tabletka s nápisom sebareflexia.

Čo ale deti? Aký vplyv to necháva na nich, a ako veľmi ubližuje ich bytiu to, že v nich od mala nepestujeme kritické myslenie? Alebo to, že sa od detstva stretávajú s názormi pomýlených influencerov, ktoré im do izby metie metla menom Instagram? Nielen čo sa týka aktuálnej nezmyselnej skládky názorov ohľadom Covid-19, ale i bežných vecí v živote, ktorými sú komunikácia, ideály krásy či dokonca posielanie nudes.

Dokonalá krása na internete a zničené sebavedomie mladých ľudí

Väčšina detí dnes drží v rukách telefón skôr, ako sa naučia bicyklovať. Od útleho veku vnímajú všetko, čo sa na nich valí z Facebooku, Instagramu alebo Youtube, vrátane odpadu, ktorý sa hrá na dokonalý príspevok. Technológie môžu byť skvelou súčasťou zdravého detstva, pokiaľ sa táto výsada nezneužíva. Vidieť nepravdivý obraz o živote slávnych celebrít vyvoláva v mladých ľuďoch depresiu a závisť.

Namiesto toho, aby ukazovali reálny svet či naozajstné telo, sa správajú ako deti na preliezačke zápasiace o pozornosť rodiča.

Dokonalé telá plné silikónu a plastík, dokonalé dovolenky do exotiky, často gýčové oblečenie za tisíce eur a názor hodný škôlkara. Nehovoriac o slovníku chlapov z krčmy. Reklama za reklamou a manipulatívny proces páchaný aj na našich deťom, bez štipky sebareflexie. Lebo však všetci ma môžete viete čo. Naučené pózy na najlepší výzor, kačacie pery či napnutá tvár zo sťahovania brucha nie sú výnimkou. Nuž, ale obvykle prehlasujú: „Ak chceš hejtovať, tak ma nesleduj.“ Možno vám to aj niekoho pripomenulo. Dokážu deti rozlíšiť, či niečo takéto vôbec majú alebo nemajú sledovať, keď nevedia, že to je zlé? 

Samozrejme, ľudia na sociálnych sieťach nedokážu ovplyvniť, kto a za akým účelom ich sleduje. Vieme však jedno. Bez podpory ostatných by nelietali až tak v oblakoch. Namiesto toho, aby ukazovali reálny svet či naozajstné telo, sa správajú ako deti na preliezačke zápasiace o pozornosť rodiča. Za tento výkon by si nejeden akože influencer zaslúžil Oscara za najlepší herecký výkon v kategórii faloš a umelá identita. Mladí ľudia to vidia a dennodenne sledujú. Myslia si, že ak nebudú vyzerať tak, ako to prezentuje ich nafúkaný idol, tak klesnú. Chudnú, žobrú od rodičov peniaze na nové nepotrebné oblečenie a čítajú názory, ktoré sú hodné maximálne tabule hanby. 

kritické myslenie
Falošná realita predvádzaná ľuďom. Zdroj: insider.com

Je to chyba rodičov alebo nastavenie spoločnosti? Ukazujme deťom prirodzenosť a nedovoľme, aby sledovali ľudí, ktorých správanie sa vymyká zdravým zásadám. Je v poriadku mať pár kíl navyše alebo chodiť von v bežnom oblečení bez výrazných značiek. Sebaláska je kľúčom k životu bez komplexov, a nie pozorovanie perfektných bezproblémových účtov na sociálnych sieťach. Prvým krokom k zlepšeniu kritického myslenia by bolo donútiť dieťa či mladistvého zamyslieť sa nad tým, či to, čo mu ukazuje slečna alebo pán na Instagrame je naozaj skutočnosť, alebo len úbohá fikcia a snaha zaujať. 

Tento zvláštny trend vyvracajú napríklad insgramové profily ako @celestebarber – bezprostredná žena, ktorá ukazuje svoju nedokonalosť a pripomína ľuďom, že nie všetko, čo na Instagrame vidíme, je pravda. Ale aj @womenirl, ktorý ukazuje skutočnú tvár žien v bežných situáciách a momentoch.

Prirodzená a vynútená odlišnosť je obrovský rozdiel

To, že sa niektorí ľudia silou-mocou chcú vymykať normálu, je bežné. Je to ich štýl, ich vizitka a ich vnútorné rozpoloženie prenesené do spôsobu obliekania či štýlu vyjadrovania. Ale pokiaľ v živom vysielaní takmer ukáže svoje ochlpenie na intímnych miestach a užíva si na videu s mackom, je to dosť kontroverzné. Alebo čože kontroverzné. Je to maximálne nechutná a neúctivá prezentácia svojej identity. Že to o niečom svedčí, je jasné už na prvý pohľad a na prvé (preafektovené) počutie.

Táto krikľavá pani asi zabúda, že nie všetko je vhodné pre detské oči. Sama však tvrdí opak. Áno, nahota je prirodzená, ale prečo by teraz naše deti mali behať po uliciach v tangá nohavičkách či farebných parochniach ako šašovia a hovoriť celému Slovensku, že ich láka pohlavný styk s koňom? Keby ste na ulici videli obnaženú Alex, pravdepodobne by ste dieťatu a najradšej aj sebe zakryli oči pred týmito plytkými maniermi. Byť odlišný a búrať stereotypy nie je zlé, práve naopak. V tomto prípade sa však skôr bavíme o dehonestácii vlastného bytia jedinca kvôli popularite. 

https://www.instagram.com/p/CLUdXd6rpIE/?utm_source=ig_web_copy_link

Neodborný názor skrývajúci sa za údajnú pomoc naberá na obrátkach

Keď už máte pocit, že to je len zlý sen, a že horšie to už byť nemôže, prebudíte sa do krajiny hoaxov a zavádzajúcich informácií, ktoré si žijú vlastný život na Alexinom instagramovom profile. To, že jej chýba čo i len štipka kritického myslenia, dokázala najnovšie aj tým, že sa zo samozvaného sexuálneho guru preorientovala na epidemiológa, snažiac sa svojimi prihlúplymi názormi prehlušiť trebárs aj hlavného hygienika.

Každý má právo na slobodný prejav, ale nemýľme si podložené informácie, zmysluplné debaty a obstojné argumenty s klamlivými údajmi a plytkými názormi násilne volajúcimi o aspoň 15 minút slávy. Korona vonkoncom nie je o názoroch. Influencerka medzičasom vyzýva ľudí, aby nedodržiavali opatrenia a kritizuje ich plnenie, čo sa dá patrične spozorovať na množstve obhajujúcich faktov, ktoré celé hodiny hľadá na spoľahlivých“ weboch.

Dokážu deti rozlíšiť, či niečo takéto vôbec majú alebo nemajú sledovať, keď nevedia, že to je zlé? 

Dôsledné vysvetľovanie overovania faktov by sme deťom mali odmala pripomínať. Ani my, ani ony nesmú za žiadnu cenu uveriť neovereným a skresľujúcim informáciám. Obzvlásť tým, ktoré majú vplyv na ich zdravotný stav, nielen tých, čo sa týkajú Covid-19. Chybné – podľa spomínanej slečny skôr revolučné – počiny sú to, na čo sa deti a mladí ľudia pozerajú. Nevhodným spôsobom chce vštepiť do ich predstáv, že to, čo robí, je normálne a nemá žiadne hranice. Ale práve ona, s takým veľkým vplyvom, by ich mať mala. Alebo by osvetu mohla šíriť iným, menej vulgárnym a neúctivým spôsobom. A po novom aj neklamlivým. 

Zničená budúcnosť alebo posielanie nahých fotiek nedôveryhodným ľuďom

Pred časom Zuzana Hanzelová vo svoj IGTV videu opisovala príbeh, ktorý sa objavil v českom podcaste Deníka N. Rozprávali príbeh o mladej Američanke, ktorá poslala svojmu kamarátovi obnažené video, kde je vidieť jej nahé telo aj odhalenú tvár. Ten to rozposlal tretím stranám a niekto zavesil toto citlivé video, ktoré malo ostať medzi nimi dvomi, na internet.

Video bolo síce neskôr stiahnuté, ale ako sa vraví, čo sa raz dostane na internet, ostane tam už navždy. Tak to bolo aj v prípade neplnoletej americkej študentky. Video si stiahlo medzitým pár ľudí a zdieľali si ho. Celá táto kauza, alebo nazvime to akt mladíckej nerozvážnosti, sa s ňou ťahá dodnes, bez ohľadu na miesto bydliska či aktuálneho pobytu. Dievča už je dospelé, ale stále jej to ľudia v okolí vyhadzujú na oči a súdia ju podľa tohto činu. Otázkou je, kde sa stala chyba a prečo mladé slečny a mladí chlapci vôbec neuvažujú nad dôsledkami svojho skutku? 

To vedie k zisteniu, že naše deti sú v súčasnosti len veľmi málo oboznámené s nástrahami internetu a aj s tým, že musia rozmýšľať do budúcna. Je jasné, že dieťa netuší, či bude v budúcnosti viesť krajinu alebo bude stáť na serióznom poste, kde by ho toto zistenie mohlo potopiť. Môžeme to však zvrátiť a vysvetliť im, aby si chránili svoje súkromie a nenaleteli sľubom o tom, že sa ich nahé telo nedostane ďalej, ako by skutočne chceli. 

kritického myslenia
Zneužité fotky prinášajú často sklamanie, hanbu a šikanu. Zdroj: iStock.com/A. Guillem

Učiť deti správne vnímať svoje telo a vzhľad je jedna vec. Tou druhou je jeho neželané zdieľanie. Musíme k tomu všetkému pridať učenie o ostražitosti a aj to, že netreba v každej situácii všetkým veriť. Edukatívny podcast sexuálna výchova otvorene rozpáva o posielaní nahých fotiek, o tom, že ak aj niečo také poslať chcú nech zvolia vhodný spôsob a akokoľvek znížia riziko, že ich na danej fotografii ľudia budú spoznávať. Pretože nikdy nevieme, ako sa situácia vyvinie. Pre zaujímavosť, oraginzácia  IUVENTA -Slovenský inštitút mládeže sa podieľala na výskume sextingu u mladých ľudí na Slovensku.

Správne posudzovanie nie je len negatívna kritika

Na slovenských školách chýba kreovanie kritického myslenia detí. Chýba vysvetlenie, ako správne posudzovať situácie a overovať si fakty. Chýbajú aktivity, kde by deti zistili, čo je pre nich prospešné a čo, naopak, škodlivé. Chýba schopnosť správne odsúdiť akýkoľvek pokus o neetické správanie a správne posúdiť či vyhodnotiť situáciu, ktorá sa ich týka. V spoločnosti chýba využívanie kritiky ako nástroja na lepší a kvalitnejší život.

Nemôžeme uveriť všetkému, čo dáva zmysel nášmu spôsobu uvažovania. Jakub Filo na svojom Instagrame zverejnil príspevok s názvom „Kurz kritického myslenia s Alex Wortex“, avšak netýka sa to len tejto slečny. Týka sa to každej situácie, ktorá nás obklopuje a ktorá znižuje ukážky chýb myslenia. 

Ľudia vo veciach prestávajú vidieť hlbšie súvislosti a stáva sa, že skĺznu k jednoduchému rozmýšľaniu o veciach, ktoré jednoduché určite nie sú. Deti sú na takýto spôsob myslenia oveľa náchylnejšie. To, čo vidia v spoločnosti, na internete či v televízii, považujú za pravdivé a vytvárajú si obraz o tom, ako môžu žiť. Ale nie je to vždy pravda.

Nesprávne myslenie je prirodzené, ale vedomé ignorovanie pravdy, faktov a podložených informácií je nebezpečné. Práve preto je dôležité vzdelávať deti o nástrahách a zavádzať do ich života zmysluplné informácie, a nie ich nechávať napospas chybným názorom a predstavám.