Po vražde Jána Kuciaka začali vyliezať na povrch informácie, ktoré zarazili nejedného z nás. NAKA zatkla policajtov, vyšetrovateľov, sudcov a dokonca aj generálneho prokurátora.

Národná kriminálna agentúra nedávno zadržala v rámci protikorupčnej akcie Syseľ tri osoby, medzi nimi aj podnikateľa Sisáka, s ktorým si mal Kočner ešte v roku 2018 dopisovať. Má ísť o trestné činy podplácania a nepriamej korupcie. Pred pár dňami dokonca Okresný súd v Trenčíne podmienečne prepustil Ladislava Bašternáka. Rozhodnutie ešte nie je právoplatné, prokurátor sa totiž odvolal.

NAKA však za posledné obdobie zatkla aj množstvo ďalších vysokopostavených ľudí, ktorí boli obvinení z viacerých trestných činov. Údajne brali úplatky, vybavovali veci pre „svojich“ ľudí a mali prakticky všetko, na čo si spomenuli.

1. Kajetán Kičura

Keď za rozšíril koronavírus po celom svete, s obrovským prekvapením sme sa pozerali na to, ako je Správa štátnych hmotných rezerv prázdna. Nemali sme na Slovensku dostatok zdravotníckych pomôcok pre ľudí v prvej línii.

Človek, ktorý bol za to zodpovedný, mal namiesto toho uzatvárať zmluvy so zvláštnymi firmami a objednával nepresné a predražené testy. V tom čase si jeho 20-ročný syn údajne kúpil v centre hlavného mesta nie jeden, ale rovno dva byty. Bez hypotéky.

Podľa portálu Aktuality bol dôvodom zásahu fakt, že mu vtedy prišlo na účet 200-tisíc eur. Odosielateľom peňazí mala byť jedna z firiem, ktorá od Štátnych hmotných rezerv získala zákazku na dodanie zdravotníckych pomôcok. Neskôr bolo vznesené obvinenie za obzvlášť závažný zločin prijímania úplatku a za obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Kajetána Kičuru po 18 mesiacoch v októbri prepustili.

NAKA v rámci akcie v Čadci. Zdroj: Facebook/Polícia Slovenskej republiky

2. Tibor Gašpar

Po bývalého prezidenta policajného zboru si prišla NAKA v novembri 2020. V rámci akcie Očistec vtedy zadržali viacerých policajných funkcionárov, medzi nimi aj bývalého šéfa Národnej kriminálnej agentúry Petra Hraška.

Vyšetrovateľ zadržaných obvinil pre viaceré trestné činy. Bolo to napríklad pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, korupčné trestné činy a trestný čin zneužívania právomoci verejného činiteľa.

Na čele skupiny mal stáť nitriansky oligarcha Norbert Bödör, ktorý je väzobne stíhaný v kauze Dobytkár. Priamo Bödörovi sa mal zodpovedať policajný prezident Gašpar. Pod nim mali byť Hraško, Krajmer a ďalší ľudia. Aj ich však nedávno prepustili.

3. Monika Jankovská

V marci minulého roka zatkla NAKA bývalú štátnu tajomníčku ministerstva spravodlivosti. Obvinili ju z trestných činov korupcie a podplácania. „Pani doktorka využila svoje právo a vypovedala, spáchanie skutku poprela,“ vyjadril sa jej advokát Peter Erdős.

Jankovská mala podľa Threemy vybavovať pre Kočnera rozsudok v kauze zmenky. Vymenili si obrovské množstvo správ, ona však poprela, že by Kočnera poznala. Jankovská mala podľa správ z mobilu tlačiť na sudkyňu Maruniakovú, aby Kočnerovu 8 miliónovú zmenku označila za pravú.

Policajti Maruniakovú zadržali spoločne s Denisou Cvikovou, ktorá jej s tým mala pomáhať. V putách skončila aj Jankovskej sestra, sudkyňa Andrea Haitová, ktorá sa takisto vyjadrila, že s Kočnerom nekomunikovala.

Monika Jankovská si mala v Threeme vymeniť s Marianom Kočnerom tisícky správ. Zdroj: TASR

4. Ľudovít Makó

Makó bol šéfom Kriminálneho úradu finančnej správy. Minulý rok v septembri ho NAKA zatkla a obvinili ho z vydierania, podporovania Takáčovcov, z korupcie a násilnej trestnej činnosti. S Makóm sa spája viacero káuz.

Stratil dôveru vtedajšieho ministra financií (dnes už premiéra Eduarda Hegera) a musel odísť z postu šéfa Kriminálneho úradu finančnej správy. Makó viedol daňových kriminalistov za vlády Smeru, no a približne v rovnakom čase nadobudol majetok v dedinke Jelenec pri Nitre.

Dnes patrí k spolupracujúcim obvineným, ktorých nazývajú kajúcnici. Makó povedal, že sa párkrát stretol aj so šéfom Smeru Robertom Ficom. Nechcel sa však detailne vyjadrovať, o čom sa rozprávali. „Bolo to veľmi jednoduché. Vedeli ste, že nič za tým nie je, nič nebude, nič sa nedeje a ste v tom systéme chránený,“ odpovedal Makó pre Denník N na otázku, prečo bral úplatky.

5. Dušan Kováčik

Roky nepodal žiadnu žalobu, a tak mu prischla prezývka pán 61:0. Na čele Úradu špeciálnej prokuratúry stál od jej začiatku. Špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika NAKA zadržala a obvinila zo spolupráce so zločineckou skupinou, z prijímania úplatku, zo zneužitia právomoci verejného činiteľa a z korupcie. Spolu s ním zadržali aj zástupcu riaditeľa Útvaru zvláštnych policajných činností Norberta Pakšiho.

Bol to práve Kováčik, kto sa v roku 2014 odmietol zaoberať prípadom Bašternáka. V podaní išlo o podozrenia z daňového podvodu za dva milióny eur. Pred štyrmi rokmi dokonca prišiel do banky, kde si chcel v hotovosti vložiť na účet vyše 200-tisíc eur. V čase, keď ho zadržali, mal pri sebe v služobnom aute v obálke 10-tisíc eur.

NAKA zadržala vplyvných ľudí
Kováčik mal pri sebe 10-tisíc eur, tvrdil, že to bolo kvôli kúpe lúky. Zdroj: TASR

6. Vladimír Pčolinský

V júni zadržala NAKA aj šéfa Slovenskej informačnej služby. Dôvodom mali byť podozrenia z korupcie. Údajne mal zabezpečiť, aby milionár Zoroslav Kollár nebol na muške tajnej služby. Mal pre neho vybaviť, aby sa tajná služba o neho nezaujímala a neodpočúvala ho.

NAKA vtrhla do bytu Pčolinského v skorých ranných hodinách. Mali totiž podozrenia, o ktorých začal vypovedať bývalý námestník SIS Boris Beňa. Po tom, čo Beňu v decembri minulého roka za­tkla polícia, začal rozprávať a usvedčovať vplyvných ľudí z korupcie. Pčolinského brat, poslanec klubu Sme rodina Peter Pčolinský, sa viackrát vyjadril, že šéf SIS je vo väzbe neprávom a po krivom obvinení jedného z kajúcnikov.

Pčolinský sa stal šéfom SIS v apríli minulého roka. Do funkcie ho vymenovala prezidentka na návrh vlády. Do postu ho navrhla Sme rodina. Pri nástupe však zdôraznil, že nie je blízky človek premiéra Igora Matoviča a ani stranícky nominant.

7. Dobroslav Trnka

Od Trnku očakávali veľa, na začiatku bol nádejou Generálnej prokuratúry. Nebol však taký, za akého ho mali. Spájalo sa s ním totiž množstvo káuz.

Začiatkom minulého roka zadržala NAKA aj generálneho prokurátora Dobroslava Trnku. Ešte v decembri roku 2019 obvinil vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry Trnku pre zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa. Veľké problémy mu spôsobila aj nahrávka, v ktorej mu Marian Kočner vulgárne nadával. Išlo o kupčenie so zvukovým záznamom odpočúvania bytu na Vazovovej ulici v Bratislave v kauze Gorila.

Denník N zverejnil video, kde sa Trnka v rozhovore s bývalým ministrom financií Jánom Počiatkom zabáva aj na emisnej kauze strany SNS. Z videa vyplýva, že Dobroslav Trnka kryl korupciu v kauze Lemikon, v ktorej Slovensko prišlo o zhruba 13 miliónov eur.