Straight edge nie je len o abstinencii od drog a alkoholu. Je to životný štýl a postoj, ktorý vznikol ako tichý vzdor voči deštruktívnym vzorom v spoločnosti. Jeho súčasťou je aj punkový hudobník Peter Kočiš zvaný aj Kočo. V rozhovore nám bližšie priblížil ako sa k tomuto štýlu dostal a čo to preňho znamená.
Priznám sa, že pojem straight edge (sxe) som počul po prvýkrát. Vedel by si ho nejak vysvetliť, aby aj čitatelia vedeli, o čom sa rozprávame?
Jasné, môžem to nejako stručne skúsiť. Myšlienka sxe vyrástla z hardcore punku osemdesiatych rokov (pozn. red.: subžáner punk rocku, ktorý kladie dôraz na rýchlosť a intenzitu) a možno by som to popísal ako nejakú kontrakultúru kontrakultúry. Sme v rokoch, kedy prerazili do širšieho povedomia prvé punkové „hviezdičky“ ako napr. Sex Pistols.
Prostredie punkových koncertov je toxické. No future (pozn. red.: punkový výraz symbolizujúci nulovú šancu na úspech), drogy, násilie, nihilizmus (pozn. red.: filozofický smer, ktorý spochybňuje alebo priamo odmieta niektoré základné predpoklady o živote, hlavne tie týkajúce sa jeho zmyslu, morálky a poznania) a v podstate asi ani žiadna snaha o nejakú cielenú revoltu či spoločné tvorenie lepšieho sveta.
Prirodzene musel vzniknúť hlas, ktorý chcel síce rýchlu a živelnú hudbu, no túžil aj po nejakom vymedzení sa voči vtedajšiemu trendu či punkovému naratívu. Samozrejme, to je len nejaký môj pohľad na vec a ako sa hovorí, nie som historik a nežil som vtedy. S pojmom sxe prišla kapela Minor Threat v songu s názvom straight edge, ktorý má 46 sekúnd. Samozrejme išlo len o vykričanie z frustrácie, z okolia, žiadna snaha o založenie celosvetového hnutia. V texte sa len jednoducho vymedzujú voči užívaniu drog. Nejde o žiaden manifest.
I’m a person just like you,
Text skupiny Minor Threat
but I’ve got better things to do…
Keď som sa snažil o tomto životnom štýle dozvedieť viac, tie definície boli pomerne rozdielne. Niektorí písali, že je to abstinencia od alkoholu a drog, iní zas spomínali aj kávu alebo mobil, prípadne aj sex. Ako striktný si v tomto ty?
O nejakej striktnosti by som nehovoril. Sxe nie je žiadna dogma, ktorú by musel niekto dodržiavať, ani náboženstvo v ktorom sa treba za prehrešky niekomu spovedať. Je to skôr dohoda samého so sebou. Pre mňa konkrétne je priorita sa vyhýbať látkam, ktoré by ma vedeli obmedziť mentálne alebo fyzicky. Ak by som sa ja, alebo moje okolie, dostalo do situácie, ktorú treba akútne riešiť. Asi je to nie je moc priama odpoveď (smiech). Jednoducho, neužívam žiadne tvrdé, ani rekreačné drogy. Rovnako ani cigarety či alkohol.
Ako dlho si už súčasťou tohto životného štýlu a čo ťa k tomu viedlo? Bol to nejaký konkrétny moment alebo situácia?
Bolo to v zime, keď som mal 16 rokov, takže k dnešku je to nejakých 12 rokov. Malo to samozrejme viacero vrstiev motivácií. Tínedžerská potreba rebelovania zakorenená aj v rebelantskej kultúre, otec násilný alkoholik a tiež uvedomenie, že si na nový skejt síce musím šetriť aj pol roka, no za víkend miniem v meste s kamošmi pokojne rozpočet na polku dosky. Dalo mi to ako 16-ročnému zrazu zmysel.

Čo bolo najväčšou výzvou pri prechode na tento životný štýl?
Myslím, že som si nestihol vytvoriť závislosť na žiadnej droge, takže samotný akt abstinencie nebol žiaden problém. Skôr nabúranie statusu quo a vysvetľovanie okoliu prečo. V tom mi pojmové zakotvenie straight edge celkom pomohlo. Proste si nedám, lebo som sxe a hotovo. Dnes to samozrejme dokážem objasniť kvetnatejšie — toto sú skôr moje myšlienky z tínedžerskych čias.
Ako reagovalo tvoje okolie, rodina a priatelia a podobne na toto rozhodnutie?
Fúha, to je skôr otázka na moje okolie, rodinu a priateľov. Podľa mňa ma to nejako extra nezmenilo. Neprestal som chodiť von ani sa baviť s okolím, takže tam pravdepodobne nenastala žiadna radikálna zmena.
Čo považuješ za najväčšiu výhodu toho byť sxe?
Dnes by som to popísal asi ako schopnosť vždy triezvo vyhodnotiť situáciu a možno aj vytvoriť bezpečný bod v kolektíve. Proste byť v strehu. Asi je to tak preto, že to mám prepojené aj s anarchistickými prístupmi vzájomnej starostlivosti.
Existujú nejaké hodnoty alebo princípy straight edge, s ktorými nesúhlasíš? Že si pri niečom povieš, že to je na teba už príliš.
Nemám rád keď si nikto zo sxe myslí, že je viac ako ľudia okolo. Ja si veľmi rád robím zo sxe srandu. V podstate predsa o nič veľké nejde.
Ako vnímaš závislosti a čo si myslíš o ľuďoch, ktorí sú akoby tvojím presným opakom čo sa týka životného štýlu?
Je to každého osobná voľba a ja nepoznám príbehy ľudí, ktorí sa rozhodli užívať nejaké drogy. Môžu ich k tomu viesť hlboké traumy, nevyriešené konflikty či nesprávne naordinované legálne drogy, ku ktorým zrazu stratili prístup. Tých ciest je veľa — nesúdim. Čo ma však štve, je keď niekto dobrovoľne užíva drogy, aby v práci podával väčší výkon a zhodnocoval kapitál. Ale mňa v živote štve veľa vecí (smiech).

Dostávaš sa do situácií, kedy si vystavený tlaku okolia, napríklad na večierkoch alebo oslavách? Ako to zvykneš riešiť?
Úprimne ani veľmi nie. Aj keď sa taká situácia naskytne, necítim pri tom na seba nejaký tlak. Mám rád spoločnosť, takže kľudne potrápim barmanov s nejakým nealko drinkom, vybehnem von na cigu alebo si vypočujem roztečené príhody ľudí na tripe (pozn. red.: stav vyvolaný psychotropnou látkou).
Hráš v kapele, nedeje sa niečo takéto aj po koncertoch? Napríklad že ťa niekto z fanúšikov začne nejak prehovárať.
Momentálne nemáme žiadnu aktívnu kapelu, ale asi od 16-tich som stále striedavo v nejakej kapele a momentálne nemáme ďaleko od štartu ďalšej, takže poviem to akoby som momentálne hral.
Diy (pozn. red.: urob si sám, mnohé kapely si samy produkujú nahrávky a distribuujú ich pomocou neformálnych ciest) punková scéna je tak malá, že prakticky neexistuje rozdiel medzi ľuďmi z kapiel a fanúšikmi. V podstate sa väčšinovo medzi sebou poznáme, takže s tým nie je žiaden problém. Rovnako si nemyslím, že by na koncertoch v diy scéne fungovalo nejaké prehováranie na užívanie drog. Ak by sa aj predsa len niečo také malo diať, viem si zastať svoje postoje, no ľudia asi skôr zbadajú X-ko na moje ruke (smiech).
To teda symbolizuje že si súčasťou sxe, ak teda správne rozumiem.
Presne tak. X-ko je od začiatku taký symbol straight edge. Začalo to v osemdesiatkach, keď sa punkové koncerty robievali v baroch, kde ťa pustili do vnútra, ak si bol mladší ako 21 a len pod podmienkou že ti dajú na ruku X-ko, aby bolo barmanom jasné, že ti nemôžu predať alkohol. Sxe deti si to potom začali samé dobrovoľne kresliť na ruku ešte pred vstupom. Doteraz si to ľudia na koncertoch navzájom kreslia hrubou fixkou na ruku. Ja som si to rovnako, ako plno ďalších ľudí, dal na ruku vytetovať.

Ako teda vyzerala tvoja minulosť v kapelách?
Asi je to už okolo 11-12 rokov. Tých kapiel bolo zatiaľ tuším 6, plus nejaké jednorazové projekty.
Boli ste v kapele vždy všetci súčasťou sxe?
Nie nie, väčšinou som v kapele sxe sám, maximálne dvaja.
Stretávate sa s neporozumením tohto štýlu? Teda, existujú voči vám nejaké predsudky alebo stereotypy?
Sxe je skôr súčasťou hardcore punku, než nejaká samostatná entita, ktorá by mohla byť všeobecne stereotypizovaná. Kamoši z kapely Fyasco majú song s textom:
NACO SI STREJDEDŽÁK
Text skupiny Fyasco
KED NEMÁŠ VODIČÁK!
To je možno jediná vec, ktorá nejak zo srandy reaguje na sxe v našich vodách.
Sxe žáner teda charakterizuje hardcore punk. Ten vo svojich textoch často bojuje proti systému, politike a podobne. Venujete sa týmto témam aj vy? Máš, prípadne, máte ako kapela, nejaké vzory alebo inšpirácie v straight edge komunite a hudbe?
Punk je politika. Jasné, že sa tomu venujeme. Banán z českých sxe hardcore kapiel raz povedal, že bez politiky je to len abstinencia. S tým úplne súhlasím. Podľa mňa, sa o žiadnych sxe vzoroch nemá cenu baviť, sxe aj punk funguje na rovnostárskych princípoch. Ohľadom scény ma momentálne najviac baví hlavne všetko, čo sa deje okolo poľského sxe hardcore vydavateľstva Youth2Youth a najviac to je asi nová sxe kapela z Prahy, ktorá tam vychádza a to je Lifelike. Milujem na tom, že sa dokázali striasť tej macho aury, ktorá okolo hardcoru dlhodobo svieti a v textoch riešia primárne solidaritu a silu priateľstva a komunity.
Ako vlastne vnímaš prepojenie straight edge s hudbou?
Asi rovnako ako s politikou. Bez prihlásenia ku koreňom v hardcore punku a jeho princípom to jednoducho nie je sxe – je na mieste to trochu gatekeepovať. Pred rokmi, keď bol ešte Mazurek u Kotlebu, natočil náborové videjko z posilky, kde mal na sebe tričko XXX straight edge slovakia a nejaké dvojkríže. Bez pochopenia tej kontrakultúrnej podstaty sxe v punku to ľahko môže skĺznuť do týchto náckovských vôd, lebo nejaký ideologický neofašista v tom dokáže nájsť elitárske myšlienky a dostať sa až z nesprávnej strany ku Nietzschemu a jeho nadčloveku.
Ako vidíš budúcnosť straight edge – myslíš si, že tento životný štýl bude rásť na popularite, napríklad aj s príchodom „sober society“ ktorá je teraz na vzostupe?
Haha, no na budúcnosti sxe asi nejako moc nezáleží. Je to subkultúra subkultúry — miniatúrna vec.
Čo môže v postmodernom neskorom kapitalizme rásť na popularite, musí byť monetizovateľné — ako predať ľuďom myšlienku sxe nechám na mladom marketérstve z vašej školy. Možno niekto spraví bakalárku o tom, ako presvedčiť Luca Brassiho, aby spromoval sxe.