Tradície vytvárajú nezameniteľnú atmosféru Vianoc. Niektoré domácnosti našich slovenských a zahraničných študentov sprevádzajú aj vskutku netradičné zvyky. Tu sú niektoré z nich.

Veríme, že vianočné tradície nám zaistia predovšetkým majetok, zdravie a súdržnosť v rodine. Krájame jablko, hádžeme orechy a dávame si šupinky z kapra do peňaženky. Jedenie oplátky s medom zabezpečí lásku a hojnosť. Neodmysliteľnou tradíciou je typická štedrovečerná večera, a to vyprážaný kapor a majonézový zemiakový šalát.

Opýtali sme sa našich študentov, aké zvláštne zvyky (okrem tých najklasickejších) doma dodržiavajú.

1. Kreatívne ponožky (Soňa, Bratislava)

Všetci poznáme ten pocit, keď sme boli deťmi a každé Vianoce nás pod stromčekom čakali opäť ponožky. „Postupom času si už Štedrý deň bez ponožiek nevieme ani predstaviť, a preto sme doma vytvorili ponožkovú tradíciu. Na začiatku decembra si na papieriky napíšeme mená členov rodiny. Každý si vytiahne jeden a pre osobu s menom na papieriku musí vytvoriť kreatívne, originálne ponožky,“ prezradila Soňa.

„Mamine ponožky sú jednoznačne najkrajšie, pretože vie štrikovať a vyšívať. Pre nás ostatných, menej zdatných, sú tu farby na textil a rôzne nášivky.“

Kreatívne štrikované ponožky. Zdroj: Pixabay.com

2. Pavučina na stromčeku (Antanina, Ukrajina)

Medzi tradičnými dekoráciami na vianočnom stromčeku sa u nich vyníma jedna netypická. „Táto dekorácia prináša do nášho domu šťastie a je to pavučina s pavúkom. K tejto tradícii sa viaže príbeh, ktorý rozpráva o osude vdovy, žijúcej so svojimi deťmi. Rodina bola veľmi chudobná a nedokázali si zohnať ozdoby na stromček.

Pavúky, ktoré žili v dome rodiny, počuli plač detí, a preto stromček vyzdobili krásnymi výtvormi z pavučín. Vďaka tomuto príbehu je pavučina symbolom šťastia a viery v to, že sa dá tešiť aj z maličkostí,“ prezradila Antanina z Ukrajiny.

Vianočné stromčeky na Ukrajine bývajú zdobené pavučinou. Zdroj: Flickr.com

3. Maratón Harryho Pottera (Katarína, Banská Bystrica)

Vianočný program v televízii je každoročne veľmi pestrý, no romantika a rozprávky v rodine študentky Katky nemajú miesto. „U nás doma namiesto pozerania tradičných rozprávok ťaháme maratón Harryho Pottera. Po štedrovečernej večeri a rozbalení všetkých darčekov sa celá rodina nahrnie do obývačky. Na stôl si prichystáme dobroty a maratón sa môže začať.

Túto vianočnú tradíciu sme založili kvôli môjmu najmladšiemu bratovi, ktorý Harryho Pottera miluje a vždy si prial, aby sme ho pozerali všetci spoločne,“ prezradila.

4. Polienko s tvárou a červenou čiapočkou (Lea, Katalánsko)

V Katalánsku majú zase inú zvláštnosť: „Na začiatku decembra mne a mojim súrodencom darujú rodičia polienko s tvárou a červenou čiapočkou. Musíme sa oň starať ako o domáce zviera, to znamená, že ho kŕmime napríklad orechmi či ovocím a prikrývame ho prikrývkou na dobrú noc.

Na Štedrý deň príde jeho čas, keď ho večer za spevu tradičných piesní celá rodina udierame palicami, aby sme z neho vytĺkli, čo predtým zjedol. Potom v našej rodine zavládne hojnosť,“ hovorí študentka Lea.

5. Stromček zavesený na strope (Barbora, Horná Orava)

„Vianočné tradície, ktoré sú v mojej domácnosti, sú veľmi tradičné pre oblasť Hornej Oravy, ale určite netradičné pre iné regióny,“ vraví Oraváčka Barbora. „Celá rodina sa stretávame pri štedrovečernom stole. Ako si spoločne sadneme za stôl, už sa nikto nemôže postaviť, len mama. Táto tradícia má zaistiť, aby sme sa všetci stretli rovnako aj rok.“

Hovorí aj o ďalšom zvyku: „Mama pečie domáci chlebík, z ktorého odreže koniec a vyberie vnútro. Vytvorí košíček, a to tak, že do kôrky vloží jačmeň, seno, cesnak, oplátku s medom a vnútro chlebíka vloží naspať. Košíček odložíme a keď na jar pôjdeme sadiť zemiaky, zakopeme ho do prvej brázdy, aby sme mali dobrú úrodu. Na ďalší deň ráno k nám chodí gazda, ktorý nalieva každému pohárik domácej pálenky a pijeme na kravu, aby mala po celý rok dosť mlieka.“

„Tradíciou, ktorú dodržiavame z dávnej minulosti, je vianočný stromček zavesený na strope v kuchyni.“

nezvyčajné vianočné tradície
V niektorých regiónoch Slovenska visí vianočný stromček zo stropu. Zdroj: archív Kysuckého múzea

6. Povinná polnočná omša (Martin, Trnava)

„Doma si s vianočnými prípravami nerobíme veľa starostí,“ hovorí Trnavčan Martin. Na ich štedrovečernom stole nesmú chýbať oplátky s medom, kapustnica, ryba so šalátom a koláče. „Za netradičné považujem rozbaľovanie darčekov, na ktorom sa môžeš zúčastniť len vtedy, ak si bol na polnočnej svätej omši. Najmladší člen rodiny nosí darčeky starším a každý člen pred rozbalením musí povedať, za čo je vďačný Bohu. Čas medzi večerou a polnočnou svätou omšou trávime spievaním kolied medzi príbuznými.“

Kto nebol na polnočnej omši, nebude mať darčeky. Zdroj: stthomasmore.org

7. Plávajúce sviečky (Lenka, Liptov)

„Odmalička až doteraz nám mamina vyrába každé Vianoce plávajúce sviečky z orieškov. Hneď po večeri a rozbalení darčekov sme spoločne s mladšou sestrou napustili vodu do veľkej keramickej nádoby. Každý člen rodiny si zapálil svoju sviečku a pozorovali sme kúzla vo vode,“ zaspomínala si na vianočné zvyky Lenka.

„Keď loďka zostala na brehu, v budúcom roku nás nečakali žiadne zmeny. Ak loďka pláva bok po boku s inou loďkou, budeme obdarení láskou a priateľstvom. Pokiaľ sa loďky zomknú a vytvoria kruh, znamená to bezproblémové spolužitie, úctu a toleranciu. Ak jedna loďka ostane mimo kruhu, majiteľ loďky v budúcom roku rodinu opustí. Ak sviečka zhasne, znamená to, že majiteľ je neúprimný k sebe a k ostatným v rodine.“

nezvyčajné vianočné tradície
Tradičné vianočné loďky – orechové škrupinky vyliate včelím voskom, opatrené knôtmi a uspôsobené k horeniu a svieteniu. Zdroj: sashe.sk/Dadushka