Nie sú prvoplánové a niektoré sa nepodarilo nájsť ani po niekoľkých rokoch. Pozreli sme sa na prvý easter egg aj na to, ako došlo k jeho veľkonočnému pomenovaniu.

Hľadanie veľkonočných vajec nemá korene v Amerike, ale v Európe. Predtým, ako k nám prišla šibačka, sa kraslice hľadali aj u nás – tento zvyk sme prebrali od Germánov, ktorí oslavovali príchod jari. Uctievali bohyňu plodnosti Eoster, od ktorej pochádza dnešný názov Easter.

Nie všade nové zvyky nahradili tie staré, a tak sa dodnes vo viacerých krajinách hľadajú vajcia. V podcaste sme si pre vás pripravili históriu easter eggov v hrách a uviedli niektoré, ktoré nás najviac zaujali aj z takých hier ako World of Warcraft, The Last of Us, séria Grand Theft Auto, Uncharted, Kingdome Come Deliverance, Far Cry a iných.

Prvý svojho mena

V roku 1979 vytvoril Warren Robinett hru Adventure, v ktorej ale nemohol umiestniť svoje meno pre politiku firmy Atari, pre ktorú práve pracoval. Spoločnosť vtedy nepovoľovala tvorcom kredity. Robinett však ukryl do hry nápis „Túto hru vytvoril Warren Robinett“, ktorá sa zobrazila, až keď hráč prešiel avatarom po špecifickom pixeli.

O nejaký čas neskôr, keď hráči túto správu našli, chcelo Atari hru stiahnuť. Nakoniec ju ale nestiahli a vedúci oddelenia vývoja softvéru Steve Wright oznámil, že tieto skryté správy zakomponujú aj do ďalších svojich hier. Bol tiež prvým, kto ich označil ako easter eggs, podľa tradície ich hľadania.

Atari nepovoľovalo programátorom uvádzať svoje mená kvôli obave o ich prebratie konkurenciou. Zdroj: hra Adventure

Mal aj predchodcov

Adventure nebola prvou hrou, ktorá obsahovala skrytý prvok, no vďaka udalosti, ktorá ju sprevádzala, pomenovala nástupcov aj predchodcov. Jedným z predchodcov je aj McDonald´s umiestnený v hre Moonlander z roku 1973.

Prítomnosť značky v hre dnes nie je ničím výnimočným, ale v roku ´73 bola. Predajňa s občerstvením sa nachádzala vo vesmíre a hráčovi sa zobrazila až po úspešnom pristátí. Hráč potom mohol sledovať, ako sa jeho postavička išla dovnútra najesť.

Easter eggy boli súčasťou hier ešte predtým, než mali názov. Zdroj: „Critical Kate“ Willaert

V easter eggoch sú často tvorcovia

Mená tvorcov sú dnes súčasťou zrejme každej novej hry, no napriek tomu môžeme nájsť interné odkazy na nich. Ich výrazný odkaz môžeme vidieť napríklad v hre Madden 12. Tam je možnosť hrať za tím vývojárov, ktorí majú vysoké atribúty. Aby sa k nim hráč dostal, musí pri výbere tímu stláčať rýchlo rôzne klávesy.

Ďalší môžeme nájsť v hre The Walking Dead. Ak sa hráč pýta postavy Kennyho stále dookola, ako sa mu darí, Kenny odpovedá, aby sa nepýtal. Po určitom čase však vaša postava začne hovoriť, že Randy Tudor je dobrý chlapík. Pri hľadaní sa dá zistiť, že ide o programátora.

Easter eggy v otvorených svetoch

Hry, ktoré vychádzajú z reality, poskytujú tvorcom ideálne podmienky na vkladanie easter eggov, ale najmä referencií. Známa séria Grand Theft Auto (GTA) vychádza z reálnych oblastí v Amerike a nezaostáva ani so skrytými správami. V diele San Adreas sa nachádza most, ktorý je priamou referenciou na most Golden Gate, a ak hráč vyjde na vrchol, nájde odkaz, že „tu žiadny easter egg nie je, choď preč„.

Niektoré z týchto skrytých „veľkonočných vajec“ sa na prvý pohľad zdajú ako referencie s veľmi pekným príbehom. Takým je aj korytnačka Lon´li Guju zakomponovaná v hre World of Warcraft. Tá sa v podobe ducha objavila v datadisku Mists of Pandaria a odkazuje na poslednú viac ako 100-ročnú korytnačku z ostrova Pinta.

Tá uhynula v roku 2012, pričom sa nepodarilo zachrániť genofond tohto druhu. Ak hráč interaguje v podobe bozku, objatia, lásky alebo inej pozitívnej emócie, Lon´li Guju ho bude nejakú dobu sprevádzať. Aj pomocou easter eggu sa dá robiť osveta.

easter egg
Lon´li Guju je priamou referenciou na Lonely Georga (osamelého Georga). Zdroj: wowhead.com/DxrShiift

Veľakrát sa stáva, že v hre nájdeme odkaz na inú hru. V hre Kingdom Come Deliverance je predajca koní, u ktorého je možné si zakúpiť Klepnu (Roach). Fanúšikovia Sapkowského kníh, hier Witcher od CD Projektu alebo netflixového Zaklínača si všimli, kam to smeruje. Ak hráč ide za obchodníkom, ten mu povie, že je od jedného zvláštneho Poliaka.

easter egg
Každý Geraltov kôn sa volá Klepna (Roach). Zdroj: youtube.com/TofGaming

Participácia fanúšikov

Po ohlásení Far Cry 5, ktorá sa mala odohrávať v Montane, vytvoril jeden z fanúšikov petíciu, aby súčasťou hry bol aj jeho otec. Apeloval na tvorcov tým, že to dodá skutočný zážitok Montany. Autori vyhoveli a vytvorili tam farmu jeho otca. Ak hráči prehľadajú farmu, objavia easter egg v podobe listu od syna pre otca. V ňom sa priznáva, že ho vzrušuje hovädzí dobytok.

Nenájdené

Niektoré sú tak zakamuflované, že sa ich podarilo nájsť až po niekoľkých rokoch. V niektorých prípadoch musel zasiahnuť ich autor. Takým prípadom je easter egg v hre Mass Effect 3, ktorý odhalil až cinematic designer Richard Boisvert spolu s náčrtom, ako musí hráč postupovať, aby za ním prišiel „Mars Rover“.