Fenomén menom e-šport aj v roku 2022 vníma veľká časť svetovej populácie s predsudkami. Pritom majú s tradičným športom oveľa viac spoločných znakov, než sú mnohí skeptici ochotní priznať.
1. Súťaživosť, ktorá nás motivuje
Cieľ byť lepší ako váš protivník, zvládnuť kritické situácie a neustále túžiť po ďalších víťazstvách. Áno, toto všetko sú znaky súťaživosti, ktorá sa vyskytuje v oboch odvetviach. Rovnako ako futbalisti, aj hráči e-športov si počas svojich zápasov pociťujú adrenalín a po úspešnom triumfe ich telo zaplnia endorfíny.
Práve túžba po „kompetitívnosti“ je to, čo robí e-šport tak obľúbeným a vyhľadávaným. Po ukončení kariéry zase to, čo mnohým ex-hráčom tak veľmi chýba. Systém turnajov je totiž rovnaký ako v klasických športoch a vždy je vašim cieľom strhnúť víťazstvo na svoju stranu.
Nezáleží na tom, či sa venujete hre, v ktorej ste odkázaní na svoje individuálne schopnosti alebo musíte spolupracovať so svojimi spoluhráčmi, vytúžený cieľ zostáva ten istý. Porazený nechce byť nikto. A ak utrpíte prehru, svojmu súperovi ju chcete v nadchádzajúcom zápase vrátiť.
2. Tréning je nevyhnutnou súčasťou e-športovcov
Mať jasne stanovený tréningový plán a harmonogram je základom úspechu. A áno, to čo sa týka futbalistov, hokejistov alebo lyžiarov, je zahrnuté aj v živote ľudí, ktorí sa naplno venujú e-športu. Vyčleniť si čas na rôzne cvičenia, ktoré nás postupom času dovedú k požadovanému progresu. Je to o nájdení cesty, ktorá nám najlepšie vyhovuje, ale hlavne o obetovaní aj niekoľkých rokov tvrdej driny pre pokrok, ktorý je nevyhnutý na dosiahnutie svojich cieľov. Nie je to žiadna „brnkačka“.
Aj pri Michaelovi Schumacherovi vo Formule 1 krútili nezainteresovaní iba hlavou a so slovami „veď iba točí volantom“, znevažovali jeho úspechy a neskutočnú drinu a obetu, ktorou si musel prejsť. Niečo podobné môžeme pri predsudkoch zo strany laickej verejnosti vidieť aj pri hráčoch e-športu. Nie je to ani náhoodu tak, že si niekto len zapne hru na počítači. Vyhrávať šampionáty znamená vymyslieť stratégiu na vášho súpera, zostať v psychickej pohode, zosúladiť sa so spoluhráčmi, trénovať každý deň a nepoľaviť, ak náhodou príde kríza.
E-športový titul Counter-Strike hrá mesačne viac ako 10 miliónov hráčov. Ak chcete mať najlepšie výsledky, musíte mať väčšie odhodlanie a motiváciu na zlepšenie, než zvyšná obrovská masa ľudí.
3. Doping a podvody sú aj v e-športe
Dopingové škandály sú nechcenou súčasťou klasického športu. Spomeňme si na tzv. dobu „sypačov“ v profesionálnej cyklistike, na ktorej čele stál Američan Lance Armstrong. Zviesť na zlé chodníčky sa však dá aj v e-športe. Ich hráči na uskutočnenie nekalých praktík využívajú najmä látku Adderall. Tá dokáže človeku zvýšiť jeho mentálnu aktivitu a koncentráciu. V praxi to znamená, že hráč, ktorý použije tento amfetamín, sa dokáže na hru sústrediť v oveľa väčšej miere, než je tomu za bežných okolností.
E-športové organizácie sa dopingom začali vážnejšie zaoberať, keď sa americký hráč Counter-Striku Kory Friesen známy pod prezývkou SEMPHIS, zmienil, že so svojimi spoluhráčmi pred zápasom požil práve túto látku.
Doping teda nemíňa ani e-šport. Najväčší organizátori proti tomu už začali bojovať antidopingovou kontrolou. Tú je však nemožné podstúpiť pri online turnajoch, kedy hráči odohrávajú svoje zápasy z pohodlia domova. E-šport tak čelí nerovnomernému súboju, ktorý nemôže vyhrať. Dopingu sa v tomto prostredí ešte nevenuje dostatočná pozornosť a najmä menší organizátori sú voči tejto hrozbe benevolentní predovšetkým z finančných dôvodov.
4. Psychika pri formovaní šampiónov – vždy je to v hlave
„Jediný, kto vám môže povedať, že prehráte, ste vy sami. Nemusíte sa však počúvať“. To sú slová slávnej britskej atlétky, Jessici Ennisovej, ktorá sa môže pýšiť medailou z olympyjských hier. Jej slávna veta odkazuje na dôležitosť psychiky, ktorá tvorí v športe väčšinu úspechu.
Športoví psychológovia sa pred dôležitým zápasom snažia svojich zverencov dostať na vlnu pozitívnej energie a vštiepiť im poriadnu dávku motivácie, ktorá im pri kľúčových súbojoch nedovolí klesnúť na mysli. Zápasník MMA si nemôže pripustiť prehru pred zápasom, v opačnom prípade je už vopred odpísaný.
Nie je prekvapením, že psychika je dôležitá aj v e-športe, ktorý môžeme poznať aj ako „pro-gaming“. Zvlášť, keď pri gamingu využívame naše fyzické zdatnosti minimálne a sme nútení sa spoliehať najmä na svoju hlavu.
5. Fungovanie klubov je rovnaké
Štruktúry tých najväčších e-športových tímov sú inšpirované tými z klasických športov. Možno najlepšie to však odzrkadľuje prechod e-športových celkov pod futbalové alebo hokejové kluby. Príkladom je český tím Eclot Gaming, ktorý sa v roku 2021 stal súčasťou hokejového klubu Dynamo Pardubice.
Športové kluby javia o e-šport záujem, keďže v posledných rokoch stúpa jeho popularita raketovo nahor. Každopádne, vo väčšine však fungujú tieto dva „biznis modely“ samostatne.
Istým negatívom pre všetkých potenciálnych investorov musí byť fakt, že sú oba segmenty stratové. Pre bližšie porovnanie, futbalový klub FC Barcelona bol koncom roka 2021 v strate 1,35 miliárd amerických dolárov. Jedna z najúspešnejších e-športových organizácii – Fnatic priznala v roku 2019, že za uplynulý rok sa ocitli v strate 14,5 miliónov amerických dolárov.
Áno, sú to síce astronomicky rozdielne sumy, ale princíp ostáva rovnaký. A koniec koncov, poukazuje na spomínanú podobnosť, hoci v tomto prípade v negatívnom slova zmysle.
6. Fanúšikovia, bez ktorých by to nemalo zmysel
Masa fanúšikov je vždy najlepšou ukážkou toho, že niečo má zmysel. Športy by bez prázdnych tribún prežili len ťažko. Účasť na štadiónoch reflektuje záujem o celé odvetvie. Na začiatku e-športov to bolo možno nepredstaviteľné, ale keď sa skĺbia všetky doteraz spomínané aspekty, nie je prekvapením, že aj e-športové podujatia dokázali zaplniť obrovské priestory a k digitálnym zariadeniam prilákať milióny ľudí.
Vytvoriť pre svoj obľúbený tím nezabudnuteľnú atmosféru a pomocou tímových pokrikov ho hnať dopredu je niečo, čo sledujeme rovnako v klasickom, aj elektronickom športe.
7. Zobrať sa dá z oboch odvetví to isté
Je jedno, či ste človek, ktorý má sen stať sa najlepším hráčom sveta a získať nekonečnú slávu alebo len pri e-športe hľadáte zábavu, ktorou by ste vyplnili svoj voľný čas. Ponúka vám v tomto ohľade rovnaké možnosti, ako klasický šport, s ktorým sa stretávame celý život. Dokáže nás naučiť sebadisciplíne, rešpektu, podpore, trpezlivosti. Skúsenosti s ním navyše uplatníte už aj na trhu práce. E-športové tímy hľadajú svojich kameramanov, marketingových pracovníkov, copywriterov či grafikov.