Petícia „Za klímu, za budúcnosť“ požadovala dosiahnutie uhlíkovej neutrality do roku 2040 a vyhlásenie stavu klimatickej núdze. Národná rada nevyhovela požiadavkám iniciatívy a prijala len uznesenie bez záväzkov.
Petíciu Za klímu spustili autori iniciatívy Klíma ťa potrebuje v septembri minulého roka. 128-tisíc Slovákov svojím podpisom vyjadrilo, že im klimatická kríza, a teda naša planéta, nie je ľahostajná. Ide o najúspešnejšiu petíciu v histórii krajiny.
Vlani 22. októbra boli podpisy predložené Národnej rade. Petícia sa po opakovanom odklade dostala na rokovací stôl parlamentu až o pár mesiacov – 30. a 31. marca 2021.
Vladimíra Marcinková (Za ľudí) predostrela poslancom požiadavky iniciatívy. Tie obsahovali vyhlásenie klimatickej núdze, dôsledné dodržiavanie Parížskej dohody a vypracovanie stratégie uhlíkovej neutrality. Rovnako aj podporu klimatických cieľov navrhnutých Európskou úniou, ideálne zníženie emisií o 65 % do roku 2030.
Politici majú viesť krajinu správnym smerom
Vďaka plánovanej obnove zo strany Európskej únie, v rámci ktorej Slovensko získalo miliardy eur, dostal štát šancu zmeniť ekonomiku, spoločnosť aj prístup k životnému prostrediu. Politické rozhodnutia mali byť pre riešenie klimatickej krízy kľúčové a povýšili by boj za klímu na jednu z politických priorít krajiny.
„Môj návrh vyhlásenia klimatickej núdze podporilo 60 zo 139 poslancov. Ďakujem im za to. Hoci hlasovanie nebolo úspešné, považujem ho za veľmi dôležité. Bolo akýmsi zeleným referendom parlamentu. Ukázalo, kto má akú citlivosť k zeleným témam a k boju za klímu,“ informovala Marcinková na sociálnej sieti.
Stav klimatickej núdze vyhlásil Európsky parlament aj krajiny ako Rakúsko, Veľká Británia, Írsko či Nový Zéland. Snaha, aby sa Slovensko pridalo na zoznam, zatiaľ nevyšla.
„Neboli sme úspešní, ale neprehrali sme. V boji za klímu nepoľavím a budem sa snažiť získať na stranu klímy ďalších. Teraz nás bolo šesťdesiat. Verím, že nás bude už len viac,“ uzavrela Marcinková.
Aktivisti v boji za klímu nekončia
Jedna zo signatárok petície Natália Pažická hovorí, že nie všetko je negatívne: „Za posledný pol rok sa téma klimatickej krízy stala dôležitou celospoločenskou témou a začali si ju uvedomovať aj politici a poslanci. Výsledkom prerokovaného uznesenia je preto aj súbor odporúčaní pre vládu a ministerstvá v boji proti klimatickej kríze.“
Dodáva, že budú sledovať jednotlivé rezorty a ich plnenie odporúčaní NR SR. Naďalej chcú aktívne podnikať kroky, ktoré sú podľa svetových vedcov potrebné na predídenie tragických dopadov klimatickej zmeny.
Nepotrebujeme marketingové gestá, potrebujeme činy.
„Prekvapil nás zásadný odpor strany SaS voči riešeniam klimatickej krízy. Strana aktívne bránila naplneniu požiadaviek. Rovnako zásadnejší postoj sme čakali aj od predstaviteľov Sme rodina, ale aj ďalších politických strán. My nepotrebujeme marketingové gestá v podobe vysvietenia bratislavského hradu alebo siahodlhých tlačových konferencií či statusov. Potrebujeme razantné činy,“ uviedla Pažická na svojom instagramovom profile.
Zápas v snahe zastaviť klimatickú krízu na Slovensku aj vo svete sa prerokovaním petície nekončí. Aktivisti odkazujú, že najbližšie desaťročie bude tým, ktoré rozhodne, na akej planéte a v akej krajine budeme žiť my a ďalšia generácia. Rozhodne, či budú naše deti čeliť menším škodám na ovzduší, kvalite pôdy či na podobe lesov a stabilite klímy, než akým čelíme my v súčasnosti.