Politici sa často oháňajú tým, že si na nich médiá „zasadli“, útočia na nich, bojujú proti nim. Alebo im rovno zakazujú vstup na úrad vlády. Ktorí lídri strán v priebehu 20 dní ovládli titulky?
Menovanie novej vlády prebehlo 25. októbra. Odvtedy už niektorí poslanci stihli spraviť množstvo rozhodnutí alebo krokov, ktoré média zaznamenali a komentovali. O niektorých zas píšu, že nerobia nič a svoje sľuby nedodržali.
Ktoré mená a témy najviac rezonujú? Toto je sedmička tých, ktorých slovenské médiá najčastejšie spomínajú. Odsledovali sme osem médií (Aktuality.sk, SME, Denník N, Pravda, Nový Čas, Hospodárske noviny, Pluska, Postoj) a dva dezinformačné weby (Infovojna a Zem a Vek) v rozmedzí 25. októbra až 13. novembra.
7. Milan Majerský
Pre média bol v priebehu 20 dní najmenej zaujímavým opozičný predseda Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Milan Majerský. Z desiatich médií sa v titulkoch vyskytol len 19-krát, z toho najčastejšie o ňom písali v Novom Čase.
Najčastejšie témy boli zväčša tie bulvárne. Písalo sa o tom, ako mu zmizli veci alebo o jeho výlete do prírody. Nechýbali však ani dôležitejšie témy, napr. o možnej zmene predsedu hnutia či kritike koalície.
6. Richard Sulík
Na predposlednom mieste sa umiestnil predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík. Ocitol sa na titulkách 46-krát, z toho najčastejšie v Pluske.
Články sa najčastejšie týkali ukončenia jeho postu ako šéfa strany SaS, no prevládala aj téma ohľadom jeho kontroverzného syna Filipa Sulíka.
Ten sa totiž netajil tým, že je rád, že voľby vyhral Smer, a okrem iného sa snaží dokázať, že influencerka Ráchel Karnížová klame o sexuálnom zneužívaní.
5. Michal Šimečka
Progresívne Slovensko (PS) si síce z volieb odnieslo druhý najväčší počet hlasov, no z opozície ich hlas zatiaľ veľmi nepočuť.
Svedčí o tom aj fakt, že predseda strany Michal Šimečka sa ocitol v titulkách za 20 dní len 54-krát. Na rozdiel od Milana Majerského a Richarda Sulíka sa o ňom píše viac v serióznych médiách.
Tie o ňom však nepísali najpozitívnejšie. Kritizovali jeho aj jeho stranu, že ich z opozície málo počuť. Po týchto článkoch sa zvýšili počty ich kritiky voči vládnej koalícii a do popredia sa začali dostávať ich vyjadrenia a taktiež aj záznamy z politických debát.
4. Igor Matovič
V počte titulkov sa z opozície najvyššie ocitol Igor Matovič, a to s počtom zmienok 71. Podobne ako Richard Sulík sa najčastejšie vyskytoval hlavne v bulvárnom médiu, v Pluske.
Zo začiatku sa o ňom písalo kriticky, keďže svoje sľuby o päťsto eurách pre každého, kto príde voliť, nedodržal. Taktiež bola témou aj zmena názvu jeho strany Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽANO) na hnutie SLOVENSKO.
3. Peter Pellegrini
Okrem tretieho miesta vo voľbách si predseda strany Hlas Peter Pellegrini odniesol aj tretie miesto počtu jeho mena v titulkoch. Ocitol sa na nich až 261-krát.
Články sa najviac zaoberali témou prezidentských volieb. Hovorí sa o ňom totiž ako o možnom víťazovi prezidentských volieb, čo potvrdzuje aj prieskum agentúry Ipsos pre Denník N.
2. Andrej Danko
Slovenská národná strana (SNS) sa síce do parlamentu dostala z posledného miesta, no miesto v koalícii si miesto našla. Predsedu strany Andreja Danka spomenuli vybrané médiá v titulkoch 280-krát za posledných dvadsať dní.
Zároveň ho hneď po Robertovi Ficovi spomenuli najčastejšie aj konšpiračné weby Zem a Vek spolu s Infovojnou. Zatiaľ čo iné mienkotvorné médiá kritizujú jeho poslancov v parlamente alebo jeho niektoré nápady, ako napríklad národné menu, tie konšpiračné si tieto témy pomerne pochvaľujú.
1. Robert Fico
Okrem prvého miesta vo voľbách obsadil predseda strany SMER – slovenská sociálna demokracia (SMER – SSD) prvé miesto aj v počte zmienok v titulkoch desiatich médií. Jeho meno sa v nich objavilo až 696-krát, čo je viac ako dvojnásobok počtu u Andreja Danka, ktorý sa umiestnil hneď pod ním.
Tomuto vysokému počtu vďačí najme jeho kontroverzným krokom. Za posledných 20 dní totiž vzniklo množstvo politických komentárov od rôznych novinárov. Vysoko medializované sa stali aj jeho čistky v polícii, stráženie štátnych hraníc pred utečencami, ale aj nesplnené sľuby ako trináste dôchodky či zastavenie pomoci Ukrajine.
Jeho miesto v rebríčku sa však môže zmeniť. Premiér totiž oznámil, že dá preveriť akreditácie na vstup do úradu vlády pre Aktuality, Denník N, SME aj Markízu. Zároveň ich označil za „nepriateľské“ médiá.